Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Odnawianie fragmentu podłogi

Odnawianie fragmentu podłogi

Mam w pokoju drewnianą podłogę, zabezpieczoną połyskliwym lakierem. Pod meblami mam przyklejone filcowe podkładki, ale w jednym miejscu, gdzie stał bujany fotel, podłoga jest porysowana. Czy muszę cyklinować całą podłogę? Czy można położyć lakier tylko na fragmencie parkietu?

Przyjmuje się, że drewniane podłogi warstwowe, na których znajduje się lakier, odnawia się cyklinując całą powierzchnię. Jeżeli jednak wytarta podłoga jest tylko niewielkim fragmentem, a ponadto zarysowania nie dotarły do wierzchniej warstwy drewna i dotyczą tylko powierzchni lakierowanej, możemy spróbować położyć lakier tylko na danym fragmencie.

W tym celu konieczne będzie jednak odpowiednie przygotowanie odnawianego kawałka podłogi. Najlepiej odznaczyć go taśmą malarską, by kolejne etapy prac nie uszkodziły dalszych fragmentów drewnianego parkietu. Taśmę należy przykleić tak, by odnawiane były całe deski od miejsca połączeń.

Odnawiane miejsce należy najpierw dokładnie odtłuścić, usuwając z powierzchni brud i środki pielęgnacyjne używane do ochrony podłogi drewnianej. Następnie musimy zeszlifować starą powłokę lakieru gruboziarnistym papierem ściernym. Czyścimy podłogę z kurzu i powstałego pyłu, a następnie powierzchnię jeszcze raz szlifujemy, tym razem używając drobnoziarnistego papieru ściernego. Dokładnie odkurzamy i czyścimy fragment podłogi, by nowa warstwa lakieru miała dobrą przyczepność, a na jej powierzchni nie znajdowały się grudki.

Na tak przygotowane deski możemy nanieść lakier. Aby odnawiane miejsce nie różniło się od pozostałej powierzchni, bardzo ważny jest dobór odpowiedniego lakieru do drewna. Zwróćmy uwagę na jego kolor i stopień połysku, najlepiej jeżeli najpierw użyjemy dany produkt na mało widocznym miejscu podłogi.

(Podkładki filcowe zabezpieczą podłogą przed zarysowaniem)

Drewniana podłoga powinna być zabezpieczona nie tylko lakierem czy olejem. Należy również stosować podkładki filcowe pod meble, które uniemożliwią zarysowanie powierzchni. Popularne fotele na płozach można zabezpieczyć za pomocą specjalnych samoprzylepnych pasków filcowych lub podkładek w dużych formatach, które nie spowodują przekrzywiania się mebla.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jannnek Odpowiedz 2014-03-24 10:16:47

Fajny artykuł :) Przyda mi się taka wiedza, bo mam własnie świeżo położoną podłogę z bambusa :) Co prawda pani z Fast Poznań doradziła mi, jak o nią dbać, ale dodatkowej wiedzy nigdy za wiele :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie