Start Arrow OgródArrow Odśnieżanie – o czym musi pamiętać właściciel domu jednorodzinnego?

Odśnieżanie – o czym musi pamiętać właściciel domu jednorodzinnego?

Zaledwie 15-centymetrowa warstwa śniegu o powierzchni 1 m2 waży aż 50 kg. Zagrożenie, jakie niesie ze sobą zalegający na dachu śnieg, rośnie wraz z upływem czasu, nawet przy braku dalszych opadów i zwiększa się dodatkowo w czasie odwilży. Podczas gdy metr sześcienny świeżego puchu waży 200 kg, metr sześcienny śniegu mokrego to już 800 kg, a topniejącego aż 900 kg. Jak uchronić budynek przed katastrofą budowlaną spowodowaną naporem śniegu?

Każdy, kto jest odpowiedzialny za budynki powinien zimą pamiętać nie tylko o odśnieżeniu chodników i ulic, ale także o dachach, oczyszczając je sukcesywnie ze śniegu.

Jak duże zagrożenie niesie ze sobą nieusunięty śnieg przekonaliśmy się szczególnie boleśnie w 2006 r., gdy pod naporem śniegu zawaliła się śląska hala MTK. W katastrofie zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych.

Według długoterminowych prognoz pogody, w tym roku możemy spodziewać się wyjątkowo mroźnej zimy z temperaturami sięgającymi nawet 30 stopni poniżej zera. Opady śniegu nieodzownie wiążą się z koniecznością odśnieżania, także dachów. Problem ten dotyczy w szczególności obiektów wielkopowierzchniowych (m.in. supermarkety, hale, magazyny).

Zasady, którymi każdy przedsiębiorca powinien kierować się podczas odśnieżania dachu określone są przepisami BHP dla prac na wysokości (czyli prac wykonywanych co najmniej 1 m nad ziemią). Każdy pracownik odśnieżający dach powinien być wyposażony w sprzęt do asekuracji: odpowiednią uprząż i liny. Ponadto bezpieczeństwo powinna zapewniać lina kotwicząca mocowana do stałych elementów konstrukcji. Pracownik taki musi mieć zapewniony ochronny kask, a także odpowiednie ubranie i obuwie oraz pomieszczenie, w którym ogrzeje się po zakończeniu pracy, i gorące napoje. Odśnieżanie powinno być zawsze nadzorowane przez osoby do tego wyznaczone, a teren prac musi być odpowiednio zabezpieczony i oznaczony. Pracownicy odśnieżający muszą przedstawić orzeczenie lekarskie dopuszczający ich do pracy na wysokości. Aby ograniczyć ryzyko, pracodawca powinien także wprowadzić imienny podział pracy, przedstawić kolejność wykonywanych czynności, zapoznać pracowników z konstrukcją dachu (rozkładem kominów wentylacyjnych itp.). Powierzchnia znajdująca się na wysokości, na której odbywają się prace, powinna być otoczona ochronną barierką, co jest często trudne do osiągnięcia w wypadku dachów. Przestrzeganie wszystkich zaleceń i przepisów bezpieczeństwa minimalizujących ryzyko wypadku jest więc tym bardziej istotne.

Marcin Pabiś, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych Concordii Ubezpieczenia:
Każdy, kto jest odpowiedzialny za budynki powinien zimą pamiętać nie tylko o odśnieżeniu chodników i ulic, ale także o dachach, oczyszczając je sukcesywnie ze śniegu. W myśl art. 5 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w okresie zimowym, na właścicielu nieruchomości spoczywają obowiązki związane z uprzątnięciem błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Zgodnie z orzecznictwem sądów, obowiązek dbałości o zdrowie i życie człowieka może wynikać nie tylko z normy ustawowej, ale ze zwykłego rozsądku, popartego zasadami doświadczenia życiowego, które nakazują również unikanie niepodyktowanego koniecznością ryzyka, a także podjęcia niezbędnych czynności zapobiegających możliwości powstania zagrożenia dla życia lub zdrowia człowieka. Właściciel lub zarządca nieruchomości są zatem zobowiązani do podejmowania wszelkich środków, mających na celu minimalizację zagrożenia.

Należy także zadbać o usunięcie zwisających z dachu sopli, które mogą uszkodzić np. zaparkowany przed budynkiem samochód. Pamiętajmy też o usunięciu śniegu i lodu z chodnika przed obiektem. Jeśli przechodzień poślizgnie się przed obiektem lub spadnie na niego z dachu śnieg albo lód, wówczas odpowiedzialność za to zdarzenie spoczywa na właścicielu lub zarządcy nieruchomości, który może być zmuszony pokryć koszty leczenia i rehabilitacji, a czasem też wypłacić zadośćuczynienie.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-12-10 16:20:02

Komusze przepisy. Kułak musi odśnieżać gminny chodnik, na który kułak składał się płacąc różne podatki. Jest to furtka do finansowego zarżnięcia ludzi starszych. Przykładowo: hipotetyczni dziadek i babka mieszkali w domku na wsi, którą wchłonęło miasto. Emerytura starcza żeby nie umrzeć. Sił na odśnieżanie brak, kasy żeby komuś zapłacić również. Mała ścinka z sąsiadami, 2-3 donosy do straży miejskiej i dziadek z babką mają komornika na karku. Albo zwykły człowiek - wyjeżdża na święta do rodziny. Spada śnieg. Pieszy wywraca się (bo nieodlodzone/nieodśnieżone) i zabija. Rodzina dostaje odszkodowanie z ubezpieczalni, ta z kolei występuje z żądaniem zapłaty do właściciela domku, który jest w tym momencie zrujnowany. Czy nikt nie widzi że te przepisy są lekko chore? Obowiązek odśnieżania gminnych chodników powinien (a w ogóle powinien?) ciążyć jedynie na firmach i instytucjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród