Start Arrow OgródArrow Ogród dla alergika

Ogród dla alergika

Alergicy często mają utrudnione i niekomfortowe życie. O ile w domu, stosując szereg zasad w urządzeniu mieszkania mogą uniknąć pobudzania infekcji to jednak po wyjściu z domu stają się bezbronni wobec otaczającego środowiska.

Oto kilka rad dla alergika na temat jego ogrodu.

Ogród alergika powinien być dość dobrze zaplanowany. Nie powinny się w nim pojawić drzewa, krzewy i kwiaty, które mają wzmożone pylenie w okresie wiosennym. Powinny natomiast się w nim znaleźć drzewa dwupienne. Na jednych okazach rosną wyłącznie kwiaty męskie, a na innych wyłącznie żeńskie. Alergik powinien wybierać rodzaj żeński, gdyż nie produkuje on pyłków. Do takich roślin na przykład należy: cis, wierzba, topola. Mniej szkodliwe są także te krzewy i drzewa, które produkują ciężkie pyłki- tak zwane „woskowe”. Gatunek ten sprawia, że jego pyłki nie unoszą się w powietrzu, lecz szybko opadają na ziemię. Do gatunku tego należą na przykład: jabłonie i inne drzewa owocowe, azalie, ostrokrzewy czy też magnolie. Odpowiednie też będą berberysy, spiree, bukszpany, kaliny, wajgele.

ogrod alergika

Odpowiedni wybór materiałów i roślin do ogrodów.

Zamiast wymagającego trawnika można użyć żwiru, płytek kamiennych i obsadzić poduszkowymi, okrywowymi roślinami. Żywopłot ma wiele zalet, ale wymaga regularnego strzyżenia. Można go zastąpić płotem z siatki czy drewna i obsadzić go pnączami. Kwitnące rośliny tak, ale: wielkokwiatowe i pełne, takie jak: pelargonie, dalie, astry, piwonie, róże.

Jakie kwiaty, drzewa i krzewy oraz zioła można hodować?

Pyłki, zarodniki i substancje zapachowe wydzielane przez rośliny – alergeny otaczają nas przez cały rok. Unoszą się w powietrzu, odkładają się na liściach, odzieży i innych materiałach, utrudniając życie alergikom. Chociaż są bardzo lotne, nie musisz rezygnować z założenia własnego ogrodu. Trzeba tylko wiedzieć, które pyłki i inne substancje roślinne lub zarodniki wywołują alergie. Nawet ogród o ograniczonej ilości substancji uczulających nie będzie całkowicie wolny od pyłków kwiatowych, substancji zapachowych i zarodników. Dokładna wiedza na temat biologicznych zależności między roślinami pomaga w wyborze odpowiednich odmian, właściwego czasu i pogody, podczas której można przebywać w ogrodzie, a także odpowiedniej odzieży.

Jakich roślin powinieneś się wystrzegać alergiku?

Alergik powinien unikać gatunków wysokiego ryzyka. Nie sadź blisko domu brzóz, akacji, cyprysów, olch, jałowców, klonów, czarnego bzu, jesionów, nawet jeśli nie jesteś akurat na nie uczulony! Uważaj także na dąb i sumak octowiec – groźne są nie tyle ich pyłki, co wydzielany przez nie sok. Zawiera substancję chemiczną, która może spowodować alergiczne zapalenie skóry.
Najczęściej uczulająca jest trawa. Jeśli macie ogród, nie dopuszczaj do jej kwitnienia. Trawnik trzeba kosić często, a na czas koszenia zamykać okna i drzwi domu. Do koszenia jednak najlepiej poprosić kogoś, kto nie jest alergikiem. Lepiej żeby dziecko alergiczne nie było przy tym obecne. Jeśli mieszkacie w bloku lub w kamienicy, zapytaj w administracji, kiedy będą koszone podwórkowe trawniki. Wybierz się wtedy z dzieckiem na dłuższą wycieczkę, np. do babci. Wróćcie po zmroku, gdy stężenie pyłków się zmniejszy.

Prace w ogrodzie.

Wydawałoby się, że ktoś cierpiący na alergię nie powinien nawet myśleć o pracach w ogrodzie. Okazuje się, że wcale tak nie jest. Osoba z alergią może w pełni cieszyć się z uprawy własnego ogródka, musi jednak stosować się do pewnych zaleceń.

Jak możemy ograniczyć kontakt z alergenami dbając o ogród?

1.Planując prace ogrodowe, należy się odpowiednio ubrać. Trzeba unikać tkanin z wełny lub szorstkich, na przykład dzianin. Najodpowiedniejsza jest odzież teflonowa, która nie przyjmuje brudu. Włosy można schować pod chustką lub kapeluszem, oczy ochronić okularami. Po zakończeniu prac w ogrodzie trzeba umyć włosy. Osoby mające alergię kontaktową muszą nosić jedynie rękawice ogrodowe.

2.Pogoda, pora dnia oraz pora roku są istotnym faktem dla osób wrażliwych na uczulenia. Problem alergii jest tak duży, że telewizje w swoich programach pogodowych podają ważne i przydatne informacje na ten temat. W pełni wegetacji roślin, na prace ogrodowe wybieramy ranne godziny, wtedy jest najmniejsze stężenie pyłków w powietrzu. Dni ciepłe, słoneczne i bezwietrzne też są sprzyjające dla alergików. Ciepłe powietrze unosi pyłki kwiatowe, które opadają dopiero wieczorem. Nie ma idealnej pogody dla osób „wrażliwych”. Każda osoba inaczej reaguje na zmiany pogody. Wilgotna, bezwietrzna aura „zamyka” większość kwiatów dzięki czemu jest mniej pyłków w powietrzu.

3.Trawnik należy strzyc w wilgotny dzień, który jeszcze umożliwia wykonanie takich prac.

4.Przycinanie drzew i krzewów wykonać zimą lub wczesną wiosną.

5.Pielenie oraz usuwanie chwastów wykonujemy przed ich kwitnieniem.

Autor: Ja Alergik

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty