Start Arrow OgródArrow Ogród jesienią: przygotowanie trawnika na jesień i… zimę

Ogród jesienią: przygotowanie trawnika na jesień i… zimę

Jesienią ogród wydaje plony i na krzewach oraz drzewach pojawiają się owoce. W tym okresie trawnik pokrywa się opadłymi liśćmi, które należy systematycznie usuwać. To bardzo ważny czas dla naszego ogrodu, im więcej pracy włożymy w jego pielęgnacje jesienią, tym mniej pracy czeka nas wiosną.

Gdy nadchodzi jesień nie możemy zapominać o pracach pielęgnacyjnych trawnika. Trawa rośnie również w tym okresie i wymaga regularnego koszenia.

Jarosław Soboń, ekspert marki GARDENA:
Jesienią temperatura spada i zwiększa się wilgotność powietrza – wraz ze zmianą pogody i upływem czasu trawnik coraz rzadziej będzie wymagał nawadniania, a jego przycinanie będzie można wykonywać w coraz większych odstępach czasu.

Trawnik po letnim sezonie

Trawnik wymaga szczególnej opieki po sezonie letnim, który jest najcięższy ze względu na wysoką temperaturę, częste przycinanie i zwiększoną eksploatację. Do zabiegów pielęgnacyjnych jesienią należy przede wszystkim grabienie zalegających na trawniku liści, aby nie blokowały trawie dostępu do światła i nie spowodowały problemów grzybiczych. Opadłe liście można kompostować lub wykorzystać do zabezpieczenia niektórych roślin w okresie zimowych.

(Do zabiegów pielęgnacyjnych jesienią należy przede wszystkim grabienie zalegających na trawniku liści, aby nie blokowały trawie dostępu do światła i nie spowodowały problemów grzybiczych. fot.Gardena)

(Liście mogą być składnikiem kompostu mieszanego, zawierającego wiele składników. Powinien on składać się w połowie z substancji „zielonych”:liście, pokrzywy, skoszona trawa, surowe obierki z kuchni, fusy po kawie i herbacie oraz odchody zwierząt roślinożernych i drobiu, a w połowie z substancji „brązowych”: zdrewniałe gałęzie, korzenie, słoma zbożowa, siano, oraz produkty kartonowe i skrawki papieru. fot. Gardena)

Koszenie trawy jesienią

Połowa jesieni to okres, w którym należy równo przystrzyc trawnik oraz rozłożyć warstwę ziemi, która pomoże w regeneracji trawy. W miejscach, w których trawa obumarła należy zasiać nowe nasiona.

Jarosław Soboń, GARDENA:
Jesienią trawnik wciąż rośnie, więc należy kosić go regularnie, średnio co 14 dni, do momentu w którym przestanie rosnąć.
Trawnika nie należy przecinać zbyt krótko, ponieważ może to powodować szybsze wysychanie trawnika, a dodatkowo trawa może być narażona na przemarzanie korzeni.

(Kosiarki elektryczne mogą być stosowane na trawnikach do 1000m2. fot. Gardena)

Napowietrzanie trawnika

Zabieg napowietrzania trawnika polega na nakłuwaniu darni na określoną głębokość kolcami. Wykonuje się go, w celu rozluźnienia gleby i zwiększenia dostęp tlenu do ziemi. Dzięki temu zabiegowi trawa i jej korzenie stają się silniejsze, a sama darń wyrównuje się. Napowietrzanie zwane również aeracją posiada jeszcze jedną zaletę – przeprowadzona jesienią powoduje szybszą regenerację trawnika po okresie zimy.

Jarosław Soboń, GARDENA:
Warto w tym celu wyposażyć się w bezpieczny i profesjonalny aerator, ponieważ wykonywanie tego zabiegu z użyciem prowizorycznych narzędzi może trwać bardzo długo i nie będzie efektywne.

(Napowietrzenie trawnika polega na rozluźnieniu podłoża i jest niezbędne do rozwoju korzeni oraz prawidłowego wzrostu trawnika. fot. Gardena)

Wertykulacja

Usuwanie obumarłych resztek roślin z trawnika ma duże znaczenie dla jego rozwoju. Filc jest niebezpieczny dla roślin z dwóch powodów – sprzyja rozwojowi bakterii chorobotwórczych i utrudnia dostęp substancji odżywczych do korzeni trawy. W celu pozbycia się filcu zaleca się wykonanie pionowych nacięć darni wertykulatorem. Narzędzie to pozwala także pozbyć się filcu oraz pomaga w walce z chwastami i mchem. Ręczne wertykulatory wymagają większej siły w prowadzeniu, dlatego w trosce o komfort pracy polecamy zaopatrzyć się w elektryczny komfortowy wertykulator.

(Wertykulatory to urządzenia ogrodowe, których noże płytko nacinają darń. fot.Gardena)

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Prace jesienią: jak przycinać żywopłot, by przetrwał do wiosny? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-09-26 10:09:10

[...] Ogród jesienią: przygotowanie trawnika na jesień i… zimę Jesienią ogród wydaje plony i na krzewach oraz drzewach pojawiają... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty