Start Arrow OgródArrow Ogród malowany klimatem wsi

Ogród malowany klimatem wsi

Dom otoczony naturą, osadzony w wyjątkowym krajobrazie rustykalnego  ogrodu… Kto z nas  choć raz nie marzył by oderwać się od codziennego zabiegania? Nawet w sąsiedztwie miejskiego zgiełku leniwy spacer po usianym kwiatami sielskim ogrodzie jest możliwy. Bujna roślinność, stylowe ścieżki, „wiejskie” dodatki pozwolą stworzyć miejsce, które będzie naszym azylem, oazą spokoju. Wyjątkowo zaprojektowany ogród „namalowany” specyficznym wiejskim klimatem pozwoli odpocząć, rozmarzyć się, przywoła obrazy beztroskiego dzieciństwa i pozwoli sięgnąć do wspomnień…

Ostatnio bardzo modny stał się styl rustykalny, nawiązujący do motywów ludowych. Ze wszystkich tendencji architektonicznych najlepiej odzwierciedla klimat typowego wiejskiego ogrodu, który dziś można zobaczyć tylko w małych miejscowościach dziesiątki kilometrów od dużych aglomeracji. Jak pokazują ostatnie tendencje w modzie, wzornictwie czy architekturze styl ten stał się wszechobecny, a jego elementy można spotkać między innymi we wnętrzach i ogrodach. Podpowiadamy jak zaprojektować ogród, który będzie nie tylko doskonale wpisywał się w stylistykę rustykalną, a przede wszystkim będzie gustowny i użytkowy.

libet1

Domy z drewna wręcz proszą się o otoczenie w stylu rustykalnym... Tu w idealnym połączeniu z postarzaną kostką brukową i elementem obrzeża z grupy Libet Antico, fot. Libet

Ludyka wschodnia kojarzy się przede wszystkim z matrioszkami, drewnianymi ręcznie malowanymi meblami i feerią barw, które z punktu widzenia kultury wielkich miast są mało gustowne, a czasem wręcz kiczowate. Jednak współczesne aranżacje z wykorzystaniem elementów tej właśnie stylistyki są bardzo dalekie od kiczu. Wręcz przeciwnie – mogą sprawić, że nasze ogrody zyskają bajkowy urok i spokój sielskiego wiejskiego klimatu.

Podstawową zasadą estetyki rustykalnej jest połączenie neutralnych lub wręcz przeciwnie – jaskrawych barw elewacji budynków, naturalnych materiałów, jak kamień i drewno z elementami bogatej, barwnej roślinności.

Kolorowe elewacje budynków dobrze wyglądają z barwną kostką Colormix z linii Libet Decco, fot. Libet

Kolorowe elewacje budynków dobrze wyglądają z barwną kostką Colormix z linii Libet Decco, fot.Libet

Najczęściej ogrody w stylu rustykalnym otaczają domy z drewna i kamienia, ale nawet te wykonane
z materiałów bardziej „przemysłowych” mogą zyskać szyk i styl dzięki rustykalnemu charakterowi otoczenia
– mówi Dominik Wilczyński, architekt firmy Libet.

Po pierwsze: Grunt to nawierzchnia

W ogrodzie w stylu rustykalnym nie może zabraknąć spacerowych ścieżek, tarasu z kostek lub płyt w naturalnym odcieniu beżów. To one poprzez swoją neutralną kolorystykę najlepiej wpiszą się w sielski klimat wiejskiego ogrodu.

I alejki z kostki postarzanej z grupy Libet Antico doskonale wpisują się w styl rustykalny, fot. Libet

I alejki z kostki postarzanej z grupy Libet Antico doskonale wpisują się w styl rustykalny, fot. Libet

Nawierzchnie w stonowanych kolorach są jednak polecane tylko wtedy, gdy dom wykonany jest z drewna, ma naturalne barwy albo elementy z kamienia. Jeśli natomiast elewacja budynku utrzymana jest w żywej kolorystyce czerwieni czy zieleni polecamy w tym przypadku na ścieżki nawierzchnie w podobnych odcieniach. Aby nie sprawiały wrażenia kiczowatości – dobrze je przemieszać z kostkami w spokojnych odcieniach beżu. Na tarasy wybieramy obowiązkowo drewno, płyty kamienne lub płyty doskonale go odwzorowujące. Na ścieżkach idealnie sprawdzą się kostki obijane, które dzięki procesowi postarzania doskonale odwzorowują efekt starobruku albo inne kostki o gładkiej fakturze – tłumaczy architekt Wilczyński z Libet.

Po drugie: Drewniane meble

Kiedy już otoczyliśmy dom finezyjnymi ścieżkami do spacerów i tarasem czas dobrać ogrodowe meble. Zdecydowanie powinny być drewniane, ciężkie, surowe w wyglądzie lub z frezowanymi wykończeniami. Jeśli taki wydatek przekracza możliwości domowników – drewno można zamienić na surowce doskonale je imitujące, które celowo postarzamy albo na mocne metalowe konstrukcje z elementami drewna czy wikliny. Przy odrobinie zapału, dla jesiennego zabicia czasu takie meble można wykonać samemu ze starych metalowych elementów parkowych ławek i własnoręcznie ciosanego i postarzanego drewna. Aby podkreślić rustykalny charakter mebli można je nakryć grubo tkanymi kolorowymi kapami na „styl łowicki” albo we wzory roślinne…

Po trzecie: A skoro o roślinach…

Rośliny w ogrodzie rustykalnym sadzamy przypadkowo, jakby wyrastały „od niechcenia”. Na pewno powinny się znaleźć w otoczeniu ścieżek, przy altance, patio lub ogrodzeniu, ale jeśli wyrosną „przypadkiem” gdzieś na środku trawnika to w niczym nie przeszkodzi, a wręcz przeciwnie – podkreśli charakter stylu. Charakterystyczne dla stylistyki rustykalnej są rośliny niewyszukane, pospolite, a to co powinno je wyróżniać to kolor. Im go więcej, tym lepiej. Pelargonie, dzikie róże, polne chabry czy maki – wszystkie te bezpretensjonalne kwiaty idealnie sprawdzą się w ogrodzie rustykalnym. Ważne tylko, żeby było ich dużo i sprawiały wrażenie, że rosną dziko, nie pielęgnowane ludzką ręką. W prawdziwe wiejskim ogrodzie nie powinno też zabraknąć drzew – jabłonie, grusze, śliwki czy inne gatunki typowe dla polskich sadów sprawdzą się tu w stu procentach.

Bujnie i "dziko" rosnąca roślinność jest jednym ze znaków charakterystycznych dla stylu rustykalnego, fot. Libet

Bujnie i "dziko" rosnąca roślinność jest jednym ze znaków charakterystycznych dla stylu rustykalnego, fot. Libet

Po czwarte: No, i trochę gadżetów

Aby podkreślić charakter sielskiego klimatu ogrodu warto postarać się o stylowe dodatki. Wystarczy choćby sznur suszonych grzybów na ganku czy koło drzwi wejściowych, koronkowe firany w oknach i gliniane donice na kwiaty, a to już w zupełności wystarczy, by poczuć klimat wiejskiego weekendu za miastem. W poszukiwaniu chwili spokoju albo bajkowego klimatu kolorowej wsi – ogrody rustykalne okażą się najlepszym sposobem na cieszenie się letnim pięknem przyrody, malowniczymi porankami, popołudniami z  zachodzącym słońcem. Feeria barw i spokój sielskiego ogrodu to bowiem najlepszy sposób na obudzenie w sobie wspomnień z dzieciństwa.

Autor: Libet S.A.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty