Start Arrow OgródArrow Ogród na jesienne chłody

Ogród na jesienne chłody

Wbrew pozorom początek jesieni wcale nie oznacza, że będziemy mieć mniej pracy w ogrodzie. Im lepiej przygotujemy go teraz do jesiennych chłodów, tym piękniej będzie prezentował się następną wiosną i latem.

Na początek przenieśmy z tarasu rośliny hodowane w pojemnikach. To im najbardziej zagrażają przymrozki, które mogą zaskoczyć nas już we wrześniu. Nie dotyczy to iglaków takich jak tuje, czy jałowce, które doskonale radzą sobie z niskimi temperaturami.

patio

Trawniki powinny być w okresie jesiennym strzyżone przynajmniej raz w tygodniu, a opadłe owoce zebrane spod drzew. Jeśli pozostawimy je niesprzątnięte i niezgrabione przed zimą, staną się pod śniegiem pożywką dla grzybów i bakterii. Owoce, które pozostały na drzewach, zrywamy, by uniknąć zagnieżdżenia się w nich szkodników. Jeśli tego nie zrobimy, narazimy się na istną inwazję pasożytów wiosną i latem.

Wrzesień, to również miesiąc, w którym powinniśmy wykopać z rabat rośliny bulwiaste, źle znoszące niskie temperatury np. accidantery eukomisy, galtonie, ismeny i tygrysówki. W zależności od gatunku należy oczyszczone z ziemi bulwy (z oddzielonymi przyrostami) przechowywać w temperaturze od 10 do 18 stopni Celsjusza. Powinniśmy przechowywać je w suchym i ciemnym miejscu, żeby cebulki nie zgniły, ani nie zaczęły kiełkować.

Przed nadejściem jesiennych przymrozków należy osłonić pryzmami ziemi szczególnie odsłonięte części korzeni roślin, które posadziliśmy w tym roku. Oczywiście otulenia wymagają również wrażliwe na zimno drzewa i krzewy np. róże.

ogrod_oczko

Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się oczko wodne, do zimy powinniśmy przygotować również żyjące w nim rośliny i zwierzęta. Gatunki egzotyczne, takie jak np. kalle powinniśmy przenieść do widnego i umiarkowanie ciepłego pomieszczenia (w takich sytuacjach procentuje sadzenie roślin w specjalnych koszach, a nie bezpośrednio w dnie oczka). Gatunki rodzime sprowadzamy pod powierzchnię wody, żeby mogły bezpiecznie przezimować. Nad lustrem wody warto rozpiąć specjalną siatkę, która zapobiegnie wpadaniu do oczka liści i innych zanieczyszczeń.

Zanieczyszczania oczka wodnego mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim ryb. Rozkładające się resztki roślin pochłaniają tlen potrzebny zwierzętom. Jego niedobór będzie szczególnie niebezpieczny kiedy na powierzchni oczka pojawi się warstwa lodu. Istnieje wiele metod dotleniania wody pod lodem. Można wybić przerębel lub niewielkie otwory. To jednak zestresuje pogrążone w letargu ryby i może skutkować nawet ich śmiercią. Dlatego bezpieczniejsze wydaje się umieszczenie pionowo w stawie, jeszcze przed nadejściem przymrozków, wiązki słomy. Za jej pośrednictwem powietrze dostanie się pod lód. Jesienią zaczynamy rzadziej karmić rybki. Jednak co dwa tygodnie przyda im się wsparcie w postaci żywej karmy.

Autor: Strych Pełen Pomysłów

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty