Start Arrow Wiadomości Arrow Ogród na paletach w duchu zero waste

Ogród na paletach w duchu zero waste

Ceny niektórych gatunków warzyw i owoców wzrosły nawet o 60 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Przyczyną jest utrzymująca się od trzech lat susza. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest samodzielne wyhodowanie ulubionych warzyw. Przedstawiamy łatwy sposób na założenie ogródka z wykorzystaniem drewnianych palet i skrzyń.

Drewno to uniwersalna ozdoba, dlatego też warzywnik w skrzyni tak łatwo wkomponować w przestrzeń każdego ogrodu. Dodatkowo, taka instalacja nie wymaga wiele miejsca. Jest także niedroga w wykonaniu. Nasiona, ziemia, folia zabezpieczająca, palety i impregnaty to koszt kilkudziesięciu złotych. Co ważne, w warzywniku kontenerowym łatwiej ochronić rośliny przed suszą czy szkodnikami, takimi jak krety.

Jak wykonać z palet drewniany moduł na warzywnik?

Palety i skrzynie możemy kupić przez internet, w markecie budowlanym lub na portalu aukcyjnym. Warto jednak zapytać o nie w najbliższym sklepie – możemy je tam dostać za darmo. Zużytą europaletę należy odpowiednio dostosować. W zależności od upodobań możemy usunąć deski z górnej części, zostawiając jedynie ramy modułu. Warzywnik będzie również estetycznie wyglądać, jeśli odbijemy młotkiem co drugi rząd desek. Ten sposób ułatwia założenie równych grządek z różnymi odmianami warzyw i ziół rosnącymi obok siebie. Przebudowane palety należy następnie wypielęgnować i zabezpieczyć. Zabezpieczenie drewnianych palet krok po kroku Palety z drugiej ręki są zwykle chropowate i zabrudzone. Pierwszym krokiem jest zatem wygładzenie powierzchni za pomocą szlifierki i papieru ściernego o gradacji ok. 80-100. Powstały pył należy dokładnie usunąć. Kolejnym krokiem jest impregnacja surowego drewna. – Drewno pozostające blisko gruntu wymaga solidnej, dwustopniowej ochrony. Zabezpieczamy każdy fragment palety na zewnątrz i od wewnątrz – mówi Kamila Adamczyk-Fojt, Brand Manager marki Drewnochron. – Pierwszą warstwę powinien zawsze stanowić bezbarwny impregnat biobójczy, który głęboko wnika w strukturę drewna (jak np. Drewnochron Impregnat Grunt R). Aby zapewnić paletom ochronę przed płowieniem na skutek działania promieni słonecznych, konieczne jest zastosowanie preparatu kolorowego. Produkt wybieramy zgodnie z naszymi oczekiwaniami pod względem efektu wykończenia oraz koloru. Impregnaty zapewnią kolor i naturalną strukturę drewna. Lakierobejce nadadzą barwę i podkreślą także usłojenie, lecz widoczna już będzie powłoka produktu na drewnie np. o satynowym wykończeniu. Z kolei olej lub pokost lniany podkreślą naturalne piękno drewna, nie zmieniając nic w strukturze czy kolorze. Moduły z palet muszą być chronione przed grzybami pleśniowymi, glonami i szkodnikami, a także wpływem czynników atmosferycznych i promieniowania UV. Bez względu na to, jaki produkt wybierzemy, przy jego stosowaniu należy postępować zgodnie z instrukcją producenta.

Mini warzywnik – jak zbudować go w ogrodzie?

Przebudowaną i zabezpieczoną paletę możemy przenieść do ogrodu. Grunt w miejscu, gdzie stanie instalacja, należy zabezpieczyć drobną siatką. Ochroni ona rośliny przed kretami. Wnętrze warzywnika warto wyłożyć folią kubełkową. Dzięki temu deszcz nie będzie wymywać ziemi. W ten sposób także dużo łatwiej utrzymać odpowiednią wilgotność oraz stały skład podłoża. Tak przygotowany moduł z palet wypełniamy ziemią ogrodniczą zmieszaną z kompostem. Należy ją delikatnie upychać i ugniatać, aby nie osiadła po pierwszym podlaniu. Warzywnik jest gotowy do wysiania nasion i posadzenia sadzonek! Wystarczy sprawdzić w kalendarzu ogrodniczym, jakie gatunki warzyw i ziół najlepiej wysiać w maju, i czekać na pierwsze plony.

Drewnochron

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 6, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa