Start Arrow OgródArrow Ogród po zimie. Wczesnowiosenne przycinanie żywopłotu

Ogród po zimie. Wczesnowiosenne przycinanie żywopłotu

Regularne przycinanie żywopłotu nie tylko nadaje mu odpowiednią formę i kształt, ale przede wszystkim sprawia, że jest on gęstszy i zdrowszy. Wczesna wiosna to właśnie pora na pierwszą z dwóch faz przycinania żywopłotu.

Bardzo ważne jest przycinanie małych, niedawno zasadzonych żywopłotów, choć często nie chcemy tego robić, nie mogąc się doczekać kiedy nasz ogród nabierze oczekiwanego, imponującego wyglądu.

Bardzo ważne jest przycinanie małych, niedawno zasadzonych żywopłotów, choć często nie chcemy tego robić, nie mogąc się doczekać kiedy nasz ogród nabierze oczekiwanego, imponującego wyglądu.

Dlaczego należy przycinać żywopłot po zimie?

Krzewy na żywopłot należy przycinać wczesną wiosną, najlepiej w marcu, zanim rośliny wypuszczą nowe pędy. Dlaczego wczesnowiosenne przycinanie żywopłotu jest tak istotne? Warto wiedzieć, że:

 • żywopłot staje się gęstszy i zdrowszy, gdyż wzmocnione gałęzie nie tracą energii na zbędny rozrost.
 • usunięcie starych gałęzi odsłania dostęp do światła młodym pędom, które pojawią się na wiosnę. Dzięki temu mają one optymalne warunki do wzrostu, gwarantując zdrowy i zielony wygląd żywopłotu.
 • podcinanie żywopłotu przyczynia się do drewnienia łodygi krzewu. Proces ten chroni roślinę przed przymrozkami, a także gwarantuje jej prawidłowy rozwój.

Oczywiście przycinanie żywopłotu to także sposób na kształtowanie jego wyglądu, co znacząco wpływa na dekoracje ogrodu. Warto przy tym pamiętać, że jeśli chodzi o prace ogrodnicze mające na celu pielęgnację drzew i krzewów, wiążące się często z ich wycinką nie wymagają uzyskania pozwolenia. Więcej na temat legalnej wycinki drzew i krzewów można przeczytać w artykule: „Wycinka drzew. Nowe przepisy dotyczące opłat i kar za usunięcie drzew i krzewów z działki„.

Jak przycinać żywopłot?

Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z żywopłotem, warto wyznaczyć sobie linię cięcia za pomocą słupków oraz łączącego je sznurka. Dzięki temu długi żywopłot zachowa swój prosty kształt. Możemy również wykorzystać drewnianą łatę zbitą z dwóch desek, która jeszcze lepiej pomoże nam zachować równą linię cięcia.

Przed przystąpieniem do cięcia warto przyjrzeć się, które pędy wymagają usunięcia. Zbędne wyraźnie rosną do środka rośliny, przez co blokują dostęp światła innym, właściwie ukierunkowanym gałęziom.

Przed przystąpieniem do cięcia warto przyjrzeć się, które pędy wymagają usunięcia. Zbędne wyraźnie rosną do środka rośliny, przez co blokują dostęp światła innym, właściwie ukierunkowanym gałęziom.

Kształtując wygląd żywopłotu należy pamiętać o tym, że:

 • wierzchołki krzewów powinny być przycinane do jednej wysokości.
 • formowane żywopłoty (np. grab, buk, tuja, cedr) powinny być przycinane do płaskiej powierzchni. Zapewni to jednolity dostęp światła słonecznego, a także sprawi, że zalegający zimą śnieg nie będzie dostawał się w niższe partie rośliny.
 • zawsze dół żywopłotu musi być szerszy niż wierzchołek. Zapewni to większe nasłonecznienie, a także odpowiednie nawodnienie niższych partii krzewów podczas podlewania.

Narzędzia ogrodnicze, czyli czym ciąć żywopłot?

Wybierając narzędzia do przycinania żywopłotu, należy wziąć pod uwagę zarówno rodzaj planowanych prac, jak i typ rozmiary żywopłotu:

Sekatory i nożyce ręczne

 • najczęściej są stosowane w przydomowych ogródkach, nie nadają się do zastosowań przemysłowych.
 • dobór narzędzi zależy też od rodzaju żywopłotu – jeśli jest on niedużych rozmiarów i chcemy usunąć z niego gałęzie, które jeszcze nie zdrewniały, w zupełności powinny wystarczyć nam nożyce mechaniczne. Do podcięcia zdrewniałych gałęzi zdecydowanie lepiej nadawać się będzie sekator nożycowy – powinien sobie poradzić zarówno z suchym, jak wilgotnym drewnem.
 • prace przebiegną zdecydowanie najsprawniej, jeśli wybierzemy sekator z przekładnią. Dzięki niemu nie będziemy musieli używać zbyt dużej siły do przycinania grubych narzędzi. Jeśli czeka nas bardzo dużo pracy, wówczas najlepszym rozwiązaniem są nożyce dźwigniowe. Dzięki nim przycinanie odbywa się z trzykrotnie większą siłą, niż przy użyciu narzędzi.
 • warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda uchwyt narzędzia – jeśli jest on zaopatrzony w tzw. odbojniki, możemy być pewni, że nasze dłonie nie będą narażone na urazy, nawet przy użyciu dużej siły.

Narzędzia elektryczne

 • jeśli decydujemy się na kupno elektrycznego sekatora, musimy się liczyć z tym, że czeka nas znacznie większy wydatek. Ceny tego typu narzędzi na ogół mieszczą się w przedziale 400-900 zł. Efekty cięcia zależą od mocy silnika. Większość dostępnych na rynku sekatorów charakteryzuje się mocą wynoszącą 400 – 700 W – oczywiście warto wybierać te, których moc jest wyższa. Im dłuższe jest ostrze narzędzia, tym grubsze gałęzie możemy za ich pomocą skutecznie przycinać.
 • nieco trudniejsze w obsłudze, ze względu na ich dużą wagę są elektryczne nożyce. Jeśli jednak prawimy się w ich obsłudze, będziemy mogli bardzo łatwo uzyskać idealnie równą powierzchnię żywopłotu. Przy zakupie zwróćmy uwagę na to, czy urządzenie posiada zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem, oraz wyłącznik bezpieczeństwa do szybkiego unieruchamiania ostrza w nagłych wypadkach.

Narzędzia spalinowe

 • jeszcze bardziej wydajnym i skutecznym narzędziem jest sekator spalinowy. Ma on dodatkową zaletę – może być stosowany również tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Jest to urządzenie dość ciężkie i niezbyt poręczne, ale bez problemu poradzi sobie nawet z grubszymi gałęziami.
 • do cięcia żywopłotu możemy także użyć nożyc spalinowych – jest to narzędzie bardzo podobne do sekatora spalinowego pod względem obsługi. Warto wybrać takie, które posiadają odśrodkowe sprzęgło, oraz przekładnię.

Narzędzia do pielęgnacji żywopłotów muszą być  ostre i czyste. Praca tępymi narzędziami może spowodować uszkodzenia pędów. Zdarza się, że doprowadza to do chorób roślin. Sprzęt powinien być dopasowany do wielkości i wieku żywopłotu oraz do potrzeb użytkownika.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 22, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Ogrodniczka Odpowiedz 2016-03-09 13:57:45

Nożyce są niezbędne, a taczki ogrodowe? Przecież te gałązki trzeba czymś przewieź. Ja w tym roku spotkałam fajne taczki, a raczej wózki w Przydomu.pl, które można ciągnąć jedną ręką. Są bardzo wygodne :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród