Start Arrow OgródArrow Ogród w angielskim stylu

Ogród w angielskim stylu

Kto nie chciałby wyjrzeć przez okno i poczuć się jakby witał go poranek w Pałacu Buckingham? To przyjemność zwłaszcza, że brytyjskie ogrody słyną z piękna, klasycznego porządku i tradycyjnego charakteru. Na pozór wyniosłe i ocierające się o arystokratyczną formę, zyskują przy bliższym poznaniu… Przyciągają uwagę niewymuszoną elegancją i prostotą, co przysparza im zwolenników nie tylko na Wyspach Brytyjskich. Również w Polsce stają się coraz bardziej popularne, a to za sprawą bogatszej gamy materiałów do ich aranżacji.

Wyglądając przez okno samolotu kołującego nad Heathrow nie sposób zapomnieć się i pomylić Londyn z innym miastem świata. Równe rzędy bliźniaczych domów z cegły, czerwone dachy budynków i duże połacie miejskich ogrodów i parków… To wszystko sprawia, że Londyn mimo, iż jest ekonomiczną potęgą Europy i towarzyszy mu codzienny pośpiech 15 milionów mieszkańców, tchnie spokojem tradycji i idealną równowagą klasycznej brytyjskiej formy architektonicznej.

(Domy z cegły determinują wybór brytyjskiego stylu ogrodu, fot.Libet)

(Domy z cegły determinują wybór brytyjskiego stylu ogrodu, fot.Libet)

Jak sprawić by i nasze przydomowe zacisza zyskały tak unikatowy charakter? By były nie tylko oazą spokoju i eleganckiej formy, ale również doskonałym miejscem ogrodowych przyjęć i leniwej lektury przy kawie? Podpowiadamy, przyglądając się aranżacjom, które tchną brytyjskim szykiem.

Pewny grunt to podstawa

Fundamentem każdego ogrodu jest wytyczenie w nim ścieżek spacerowych, krętych ozdobnych alejek, podjazdu do garażu, a dla amatorów spędzania wolnych chwil pod gołym niebem – również tarasu.

W przypadku ogrodów w stylu brytyjskim najlepsze na tego typu nawierzchnie będą kostki obijane, stylizowane na starodruk, kamienne płyty tarasowe albo takie, które dokładnie odwzorowują kamień. By nadać budynkowi efektownego wykończenia powinny one być stonowane z barwą jego elewacji lub gamą dominujących elementów wykończenia – tłumaczy Dominik Wilczyński, architekt firmy Libet. – Bardzo ważne w przypadku brytyjskiego szyku są materiały na nawierzchnie, które nie będą trącić nienaturalnością koloru czy też charakteru. Zamiast więc szukać w przebogatej gamie barw i faktur – kostek, które się wyróżnią; postawmy na materiały tradycyjne, nadające ogrodowi charakteru historii, np. postarzane kostki albo płyty z piaskowca indyjskiego – radzi architekt.

Najlepiej by gama kolorystyczna kostek oscylowała wokół odcieni beżu i brązów, wtedy zachowa spokój brytyjskiego klimatu i nie będzie zakłócać harmonii reszty ogrodu.

(Najlepiej z domami w stylistyce anglikańskiej komponuje się kostka stylizowana na starodruk, fot.Libet)

(Najlepiej z domami w stylistyce anglikańskiej komponuje się kostka stylizowana na starodruk, fot.Libet)

Angielski „Lord Trawnik”

Wśród pasjonatów ogrodów i zieleni utarło się powiedzenie, że idealny angielski trawnik wymaga 300 lat pielęgnacji. To oczywiście nie do końca prawda, choć faktem jest, że by wyhodować piękny trawnik na wzór brytyjskiego – bardzo ważna jest ogromna dyscyplina pielęgnacji i „zabiegów upiększających”. Hodowanie angielskiego trawnika trzeba rozpocząć od podjęcia decyzji o jego lokalizacji na tle ogrodu – koniecznie musi być on usytuowany w nasłonecznionym miejscu. Bardzo ważne jest też pamiętanie o regularnym nawożeniu gleby, na której jest posadzony, bowiem to od jej żyzności zależy w dużym stopniu kondycja traw.

(Piękny, wypielęgnowany trawnik to pierwszy element, jaki zauważają goście po wjeździe na teren posesji w stylistyce brytyjskiej, fot.Libet)

(Piękny, wypielęgnowany trawnik to pierwszy element, jaki zauważają goście po wjeździe na teren posesji w stylistyce brytyjskiej, fot.Libet)

Jednak absolutnym pierwszym przykazaniem dla każdego, kto zdecyduje się na hodowanie brytyjskiego trawnika jest jego regularne nawadniane i grabienie. Podlewać go należy dwa razy dziennie, a raz na dwa tygodnie trzeba zgrabić wyrosłą trawę. Od czasu do czasu powinno się też umożliwić cebulkom traw „oddychanie” – w tym celu należy nakłuć pole trawnikowe równomiernie widłami. Aerację, czyli napowietrzanie dobrze jest wykonywać każdego miesiąca.

Minimalizm ogrodowy

Brytyjskie ogrody słyną z ascetycznej formy, jeśli chodzi o zasoby kwiatów. Te najczęściej są zastępowane w tego typu aranżacjach krzewami lub drzewami. Dzieje się tak prostej przyczyny – przepych, czyli bogactwo kolorowych kwiatów to dla Brytyjczyka zbytek jaskrawej formy i zaburzenie kanonu prostoty. Dlatego kwiaty zastępowane są najczęściej równomiernie zielonymi krzewami oraz wysokimi drzewami, np. irga dammera „Major” i osiągającymi nawet 40 metrów drzewami miłorzębu dwuklapowego. Również tradycyjne polskie drzewa iglaste, klony albo iglaki będą dobrze wyglądać w takich aranżacjach.

(Jednolicie zielona, skromna i prosta roślinność wokół domu w stylu brytyjskim, fot.Libet)

(Jednolicie zielona, skromna i prosta roślinność wokół domu w stylu brytyjskim, fot.Libet)

W ogrodzie na styl brytyjski nie spotkamy również bogato zdobionych mebli czy też kolorowych parasoli ogrodowych. Każdy mebel i element dekoracyjny jest tu dobierany według klucza ascetyczności formy oraz doskonalej równowagi z powagą ceglanego domu. Najlepiej w aranżacjach brytyjskich sprawdzą się proste funkcjonalne meble ogrodowe z naturalnych materiałów, bez zbędnych zdobień, finezyjnych wykończeń czy też kształtów. Jeśli zaś chodzi o ozdoby – małe lampki oświetlające ogrodowe ścieżki o prostej bądź historycznej formie to jedyne dopuszczalne ogrodowe gadżety.

(Minimalizm w ogrodzie, czyli brak zbędnych „upiększaczy” i ogrodowych gadżetów – z powodzeniem można je zastąpić ogrodowymi lampkami stylizowanymi na zabytkowe, fot.Libet)

(Minimalizm w ogrodzie, czyli brak zbędnych „upiększaczy” i ogrodowych gadżetów – z powodzeniem można je zastąpić ogrodowymi lampkami stylizowanymi na zabytkowe, fot.Libet)

Wielka Brytania, z urokliwą architekturą, to dla wielu miejsca, do których można powracać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać coś nowego. Historyczny charakter budowli i doskonała stylizacja tych nowoczesnych w klimacie tradycji czynią Wyspy Brytyjskie wyjątkowo urokliwymi i inspirującymi. Jeśli więc charakter naszego domu i jego mieszkańców sprzyja temu, by otoczyć go spokojem i prostotą angielskiej poprawności – zaryzykujmy metamorfozę na styl brytyjski. W tej ascetycznej i minimalistycznej formie, pełnej idealnie wypielęgnowanej zieleni z pewnością znajdziemy upragniony spokój i zwolnienie tempa od szybkiej rzeczywistości.

Autor: Libet SA

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty