Start Arrow OgródArrow Ogród w lutym – jakie prace wykonać?

Ogród w lutym – jakie prace wykonać?

Luty to miesiąc, kiedy na ogół panują najbardziej srogie mrozy. Możemy się jednak pocieszać, że już w przyszłym miesiącu zacznie się kalendarzowa wiosna, a zatem już dziś możemy zacząć przygotowywać ogród do jej nadejścia.

Zobacz także:

Pielęgnacje roślin w lutym zacznijmy od sprawdzenia szczelności osłon na drzewach i krzewach w ogrodzie. Jeśli miały miejsce intensywne opady śniegu, należy usuwać go z drzew i krzewów, gdyż jego nacisk może doprowadzić do połamania gałęzi. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej zera, możemy przycinać żywopłoty z krzewów iglastych, oraz krzewów ozdobnych kwitnących latem lub późną wiosną.

(Choć luty jest mroźnym miesiącem, możemy już powoli zacząć myśleć o wiośnie.)

Jeśli mrozy nie są zbyt silne, można zacząć nawozić glebę. Przyjrzyjmy się też wyściółkom – jeśli są w nich jakieś braki, należy je teraz uzupełnić. Pamiętajmy, że jeśli śniegu jest niewiele, iglaki i rośliny zimozielone liściaste mogą zacząć usychać – nie zapominajmy więc o ich podlewaniu. Rośliny, które mogą być zagrożone kędzierzawością liści (na przykład brzoskwinie) powinny zostać poddane stosownym opryskom.

(Jeśli mrozy nie są zbyt silne, możemy zacząć nawożenie.)

Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się oczko wodne, zadbajmy o to, by utrzymać w nim przerębel, co sprzyjać będzie wymianie gazów. Pomogą nam w tym specjalne pływaki i grzałki. Domowy sposób polega na wytopieniu przerębla gorącym garnkiem z wodą. Unikajmy kucia łomem, gdyż w ten sposób możemy zaszkodzić pływającym w stawie rybom.

(W lutym możemy przycinać krzewy iglaste i zimozielone.)

Pamiętajmy o przycinaniu traw ozdobnych. Pod koniec miesiąca, gdy mróz nieco zelżeje, będziemy mogli zaobserwować pojawianie się nowych traw. Dlatego właśnie nie należy zwlekać z przycinaniem traw, gdyż możemy w ten sposób uszkodzić młode, wschodzące pędy.

(Luty to miesiąc, kiedy mrozy szczególnie dają się we znaki.)

Możemy też rozpocząć wysiew nasion roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji. Należą do nich między innymi szałwia i begonia. Ponadto wysiewamy też zioła takie jak bazylia i majeranek, oraz warzywa – sałatę, szpinak, pomidory, paprykę i cebulę. Pod sam koniec miesiąca możemy wysiać pod folią lub szkłem warzywa takie, jak marchew lub por.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty