Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Ogród zimowy w drewnie egzotycznym

Ogród zimowy w drewnie egzotycznym

Ogrody zimowe stają się coraz popularniejsze, ponieważ nawet w środku zimy pozwalają cieszyć się kontaktem z naturą. Umożliwiają odpoczynek w otoczeniu roślin przez cały rok i zastępują ogród, gdy na zewnątrz jest śnieg i mróz. Aby takie miejsce służyło nam jak najlepiej należy je odpowiednio zaplanować i wyposażyć.

Pierwszą sprawą, którą musimy rozważyć jest umiejscowienie ogrodu zimowego, które może mieć kluczowe znaczenie z punktu widzenia bilansu energetycznego budynku. Ogród zimowy może być „śluzą klimatyczną”, która w chłodniejszych porach roku zapobiega ucieczce ciepła, latem zaś zapewnia w domu przyjemny chłód. Od lokalizacji ogrodu zależy także to, jakie rośliny będziemy mogli w nim hodować.

(fot. DLH Polska)

(fot. DLH Polska)

Najmniej korzystna jest lokalizacja ogrodu zimowego od północnej strony domu. Jest w nim zimno i ciemno – w takich warunkach bez zastosowania specjalnych, kosztownych żarówek, można hodować bardzo niewiele roślin. Ogród umiejscowiony na wschodniej stronie domu jest nasłoneczniony stosunkowo krótko, ale intensywnie, staje się miejscem w którym świetnie czuje się większość domowych roślin.  Ogród od strony zachodniej jest mocno nasłoneczniony letnimi popołudniami, co wymaga intensywnego wietrzenia i zacieniania. Najmocniej nasłoneczniony jest umiejscowiony w południowej stronie domu – słońce dociera do niego o każdej porze dnia i przez cały rok. Tu możemy  hodować rośliny delikatne i egzotyczne.

(fot. DLH Polska)

(fot. DLH Polska)

Następnie ogród musimy zabudować, do czego potrzebujemy profili (np. drewnianych) oraz odpowiedniego przeszklenia (w ogrodzie położonym na południu warto zastanowić się nad szkłami przeciwsłonecznymi). Podłożem, na którym postawimy ogród zimowy może być nasz dotychczasowy taras, jeśli jest wykonany z solidnego i stabilnego materiału.

Taras z egzotycznego drewna może stanowić bazę naszego ogrodu zimowego. Egzotyczne gatunki są o wiele twardsze i bardziej trwałe niż nasze rodzime. Do tego są odporne na działanie szkodników a nawet grzybów, co, gdy w ogrodzie zimowym umieścimy dużo roślin, ma niebagatelne znaczenie. Podłoga zimowego ogrodu powinna być także szczególnie odporna na wilgoć, a to cecha egzotycznych gatunków drewna – mówi Wojciech Mogilnicki z DLH Poland.

(DLH Polska)

(DLH Polska)

Drewniana podłoga w ogrodzie zimowych świetnie komponuje się z zielenią roślin, egzotyczne gatunki są też wyjątkowe z punktu widzenia estetyki.

Jeśli nie mamy tarasu, na którym możemy postawić ogród zimowy, to warto zastosować w nim deski podłogowe z drewna egzotycznego, idealnie spełniającego wymagania stawiane przed materiałami stosowanymi w ogrodzie zimowym –tłumaczy specjalista DLH Poland.

Gdy mamy już konstrukcję ogrodu warto zastanowić się nad wyposażeniem jego wnętrza i odpowiednimi meblami. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku podłogi, najlepiej z roślinami komponują się meble wykonane z drewna. Także jeśli chodzi o  meble ważne jest, by wilgoć im nie szkodziła i by były odporne na działanie szkodników i grzybów.

Można powiedzieć, że meble, które sprawdzają się w tradycyjnym ogrodzie również świetnie nadają się jako wyposażenie ogrodu zimowego. Ich wykonanie z drewna egzotycznego gwarantuje dobre parametry mechaniczne i wysoką odporność – mówi Olga Mazurowska z DLH.  – Co więcej meble z drewna egzotycznego posiadają niedostępne innym gatunkom walory estetyczne. Przykładowo teak dostępny jest w kolorach od żółto-brązowego do ciemnobrązowego, jatoba kusi odcieniem czerwonej wiśni zaś bangkirai  jest oliwkowo-brązowe i szaro-brązowe. Przymioty drewna egzotycznego sprawiają, że nie musimy obawiać się, że meble będą tracić kolor, zwłaszcza jeśli zdecydowaliśmy się na silnie nasłoneczniony ogród zimowy z południowej stronie domu.

(fot. DLH Polska)

(fot. DLH Polska)

Wyposażenie ogrodu zimowego powinno być praktyczne ale i efektowne. Dlatego warto zdecydować się na gustowne i uznane rozwiązania. DLH Poland proponuje m.in. zestawy mebli iGarden® Sabrina i iGarden® Textiline, które zostały wyróżnione nagrodą  Produkt Roku, w kategorii meble ogrodowe, przyznawaną przez architektów, projektantów  i miłośników ogrodów. Zestaw iGarden Sabrina – stylowa trzyosobowa sofa, fotel oraz stolik kawowy świetnie wkomponują się we wnętrze zimowego ogrodu i nadadzą mu charakter salonu, zestaw Textiline natomiast uczyni z niego jadalnię, pozwalającą spożywać posiłki w zielonej atmosferze.

Ogrody zimowe pozwalają na odtworzenie klimatu domowego ogrodu. Są doskonałym miejscem do odpoczynku i przyjmowania gości, dlatego warto przemyśleć ich wyposażenie, tak aby w pełni spełniały nasze oczekiwania.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród