Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Ogród zimowy

Ogród zimowy

Nasz klimat nie rozpieszcza nas aurą. Jesienią, częściej niż w czasie innych pór roku, odczuwamy chandrę, popadamy w depresję, przed którą ciężko się ukryć. Pomyślmy, jak sobie z nimi radzić, kiedy lato dopiero się rozpoczęło i ciągle mamy nadzieję na gorące, słoneczne tygodnie.

Wskaźnik zachorowań – na zimową depresję cierpi ponad 10% populacji – stawia ją na równi z takimi schorzeniami jak np. alergia. Polacy uchodzą za naród zniechęcony i smutny. Ma na to wpływ wiele czynników, jednym z nich jest brak światła. A zimą w Polsce słońca jest naprawdę niewiele. Ludzie zaczynają więc gorzej funkcjonować.

Mieszkańcy Północnej Skandynawii, gdzie w zimie ciemność panuje ciągle, nie potrafią się już obejść bez specjalnych lamp, emitujących światło, zastępujące promienie słoneczne. Antydepresyjne lampy, poprawiające nastrój, a nawet leczące wiele dolegliwości, zaczynają powoli i w Polsce znajdować zwolenników.

Brak światła to nie jedyny problem społeczeństw żyjących na naszej szerokości geograficznej. Również ograniczony dostęp do roślinności wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie. Niedotlenienie organizmu, a także widok ciągłej szarości za oknem powoduje u nas zniechęcenie i zmęczenie. Ale i na to jest sposób! Przygotowanie w naszym domu ogrodu zimowego pozwoli nam cieszyć się roślinnością przez okrągły rok. W tym miejscu możemy odpoczywać, regenerować siły, ale także przyjmować gości czy urządzić jadalnię. Ogród zimowy ma mnóstwo zalet!

ogrod zimowy

Ogród zimowy w sposób naturalny łączy nasz dom z otaczającym go terenem. Może być projektowany od podstaw wraz z budynkiem i stanowić nierozłączny jego element. Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie ze względu na dowolne usytuowanie planowanego ogrodu zimowego.

Innym rozwiązaniem jest dobudowanie konstrukcji ogrodu zimowego do budynku już istniejącego. Często na ogród zimowy adaptowane są istniejący balkon lub loggia.

W zależności od tego gdzie umieścimy ogród zimowy, będzie pełnił różne funkcje. Jeśli będzie to strona północna, to ogród może być jadalnią lub gabinetem. Strona południowa nada mu charakter oranżerii, ale musimy pamiętać, aby temperatura w nim nie była za wysoka. Kontrolować ją można za pomocą rolet zewnętrznych, żaluzji lub klimatyzacji, co ochroni ogród przed nadmiernym nagrzewaniem. Najbardziej preferowanym miejscem do budowy ogrodu zimowego jest strona wschodnia i zachodnia. Panują tu umiarkowane warunki termiczne, dlatego trudno jest o przegrzanie lub nadmierne wychłodzenie szklarni.

Ważnym czynnikiem przy wyborze umiejscowienia ogrodu są przepisy budowlane. Przeszkloną powierzchnię traktują jako okno, zatem odległość ściany ogrodu od granicy działki nie może być mniejsza niż 4 metry.

Przeszklona konstrukcja

Przeszkloną budowlę naszego ogrodu musi cechować duża wytrzymałość i całkowita odporność na odkształcenia. Producenci ogrodów zimowych oferują bogaty wybór profili konstrukcyjnych z drewna, PVC, aluminium oraz stali.

Konstrukcje drewniane wykonuje się z drewna impregnowanego ciśnieniowo oraz  klejonego warstwowo, dlatego są wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Mają bardzo estetyczny wygląd; drewno jest przyjazne w dotyku i ma bardzo dobre właściwości izolacyjne.

– Z nieocieplanych wielokomorowych profili z PVC, wzmocnionych kształtownikami stalowymi, buduje się ogrody nieogrzewane. Ogród całoroczny wymaga zastosowania profili ocieplanych wkładką termoizolacyjną.

– Konstrukcje z nieocieplanego aluminium i stali mają najniższą izolacyjność cieplną. Profile stalowe są najcięższe i dlatego wznoszone z nich ogrody zimowe wymagają wyjątkowo solidnych fundamentów. Konstrukcje aluminiowe pozwalają uzyskać efekt lekkości.

(fot. Reynaers Polska)

(fot. Reynaers Polska)

Szyby w ogrodzie zimowym muszą zapewnić odpowiednią termoizolacyjność, spełniać warunki bezpieczeństwa i być wytrzymałe na obciążenia. Najczęściej stosowane są podwójne lub potrójne termoizolacyjne szyby zespolone, wypełnione gazem szlachetnym. Z szyb zespolonych powinno być również wykonane zadaszenie oranżerii: górna ze szkła hartowanego, odpornego na uderzenia, np. spadających gałęzi, dolna zaś, z powlekanego szkła bezpiecznego, które po stłuczeniu nie rozsypuje się w drobne kawałeczki.

Świadomość ekologiczna

Na zwiększenie popularności ogrodów zimowych wpływ ma również większa Polaków świadomość ekologiczna. Tego typu budowle są podstawowym przykładem rozwiązania biernie wykorzystującego promieniowanie słoneczne. Warto zauważyć, że ogrzanie ogrodu zimowego niekoniecznie zwiększa koszty ogrzania całego domu, ponieważ dzięki oranżerii w pozostałych pomieszczeniach domu jest cieplej. Jeśli konstrukcję zbudowano przy ścianie akumulującej ciepło, można zużywać o 10-30% energii mniej na ogrzanie tego pomieszczenia – a także innych z nim sąsiadujących. Pamiętajmy, że przeszklone pomieszczenie korzysta ze światła dziennego, toteż nie potrzebujemy włączać oświetlenia nawet w pochmurny poranek.

Koszty budowy ogrodu zimowego

Już na samym początku warto uzmysłowić sobie, że budowa ogrodu zimowego wymaga poniesienia pewnych kosztów. Koszty kalkuje się przede wszystkim na podstawie liczby metrów kwadratowych, czyli płaszczyzny pokrytej przezroczystym materiałem. Składa się ona z powierzchni ścian bocznych i dachu. Dodatkowo zapłacimy, jeżeli wznoszona konstrukcja będzie wymagać szyb o specjalnych wymiarach, do tego dochodzą jeszcze koszty fundamentu, podłóg, ogrzewania, zacienienia i w razie potrzeby automatycznej klimatyzacji, bądź automatycznie sterowanych okien. Kiedy nasz ogród zimowy buduje wyspecjalizowana firma warto poprosić o wcześniejszy kosztorys. Aby ogród zimowy idealnie współgrał z całością, powinniśmy zaplanować go już podczas budowy domu. Jeżeli jednak nasz budżet jest bardzo nadwerężony, powinniśmy odłożyć decyzję wzniesienia szklanej przybudówki na później. Należy bowiem pamiętać, że będziemy musieli zapłacić nie tylko za budowę, ale także za wyposażenie i całoroczne utrzymanie ogrodu zimowego.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród