Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Ogrodowy prysznic. Zrób sam prysznic w ogrodzie

Ogrodowy prysznic. Zrób sam prysznic w ogrodzie

Prysznic w ogrodzie to idealne rozwiązanie na schłodzenie się po opalaniu czy zabawach przy domu w letnie, upalne dni. Drewniany parawan, którym otoczymy ogrodowy prysznic, zapewni nam prywatność i ładnie skomponuje się z otaczającą dom przestrzenią. Zobacz, jak wykonać prysznic ogrodowy krok po kroku i skorzystaj z letnich kąpieli jeszcze w tym roku.

prysznic w ogrodzie diy

przed…

i po

i po

Czego będziemy potrzebować?

Potrzebna przestrzeń:
Wysokość ok. 1,8 m / średnica ok. 2 m

Lista niezbędnych materiałów:
– ogrodowy prysznic z kranem, wykonany ze stali szlachetnej,
– wąż do podłączenia kranu,
– około 70 impregnowanych pali drewnianych z drewna świerkowego na ogrodzenie, długość 2,5 m (średnica 6 cm) – w zależności od wysokości budowanego prysznica    ,
– od 6 do 8 grabów pospolitych w doniczce, wysokość ok. 1,8 m,
– około 2 m2 płyt z kamienia naturalnego, liczba zależna od planowanej powierzchni prysznica,
– około 0,4 m3 żwiru na drenaż, ilość w zależności od powierzchni prysznica,
– około 0,4 m3 piasku pod bruk do układania płyt, ilość w zależności od powierzchni prysznica,
– drut ogrodzeniowy, cynkowany, ok. 4 m.

Wkręty:
– 2 wkręty do drewna ze stali szlachetnej (3,5×50 mm) do zamocowania prysznica.

Lista narzędzi:
– piła szablasta PSA 900 E firmy Bosch,
– wiertarko-wkrętarka akumulatorowa PSR 10,8 LI-2 firmy Bosch,
– sekator akumulatorowy AHS 55-20 LI firmy Bosch.

Osprzęt:
– rękawice robocze,
– bardzo długie wiertła do drewna (2 x 300 mm).

Inne:
– szpadel,
– grabie,
– gumowy młotek,
– młot kowalski.

Stopień trudności: średni
Czas: ok. 6 godzin i czas poświęcony na zakup materiałów.

Prysznic ogrodowy krok po kroku – zrób to sam!

Krok 1

Krok 1

Najpierw znajdź odpowiednie miejsce w swoim ogrodzie i zaplanuj kształt ogrodowego prysznica. Następnie w miejscu, gdzie powstanie prysznic, ułóż płyty z kamienia naturalnego. Wokół płyt zaznacz szpadlem kontur wyznaczający powierzchnię prysznica.

Wskazówka: przy określaniu powierzchni i kształtu należy zwrócić uwagę na to, aby prysznic był wygodny w użyciu, a wejście do niego było odpowiednio szerokie. Owalny kształt z lekko przesuniętym wejściem zapewni użytkownikom większą prywatność.

Krok 2

Krok 2

Następnie, wewnątrz zaznaczonego szpadlem konturu prysznica, wykop ziemię na głębokość około 20 cm.

Krok 3

Krok 3

Przygotuj grunt do dalszych prac. Na całej powierzchni wykopu wysyp równomiernie warstwę żwiru (tylko nie zużyj całego, jeszcze się przyda).

Krok 3

Krok 3

Następnie przykryj ją warstwą piasku i wyrównaj powierzchnię.

Krok 4

Krok 4

Gdy podłoże jest już gotowe, ułóż w obrębie konturu płyty. Łącz te większe z mniejszymi –będą ze sobą ładnie kontrastować. Między płytami należy zostawić ok. 5-10 cm odstępu.

Krok 4

Krok 4

Po ułożeniu płyt na piasku, dociśnij je lekko ręką, a następnie użyj gumowego młotka, aby mocno wbić je w podłoże. Wszystkie szczeliny między płytami wypełnij pozostałym żwirem, który posłuży jako drenaż.

Krok 5

Krok 5

Postaw pale na zewnątrz konturu wypełnionego płytami – będą pełnić funkcję parawanu i zapobiegać zbytniemu rozprzestrzenianiu się wody. Aby zwiększyć stabilność konstrukcji, wbij pale młotem kowalskim bezpośrednio w ziemię na głębokość ok. 50 cm. Pamiętaj o pozostawieniu otworu na wejście do prysznica (ok. 1,5 m).

Wskazówka: aby prysznic ładnie komponował się z ogrodem, możesz zagospodarować dodatkowo dwa miejsca o długości ok. 30 cm na postawienie krzewów. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, wykop szpadlem doły o głębokości ok. 20 cm i zasadź w nich graby pospolite.

Krok 6

Krok 6

Teraz możesz przejść do wykończenia. Przy użyciu piły szablastej PSA 900 E skróć górne krawędzie pali. Możesz zróżnicować ich wysokość – daj się ponieść swojej kreatywności!

Krok 7

Krok 7

Połącz pale drutem ogrodzeniowym, aby dodatkowo wzmocnić i ustabilizować konstrukcję. Użyj akumulatorowej wiertarko-wkrętarki PSR 10,8 LI-2 oraz cienkiego wiertła do drewna i wywierć otwór w każdym palu, w górnej i dolnej części (na wysokości ok. jednej trzeciej długości pala). Następnie przewlecz drut przez dolny otwór w pierwszym palu, od zewnątrz do wewnątrz, przez drugi pal od wewnątrz na zewnątrz. Przeciągnij drut przez pozostałe pale, aż połączysz je wszystkie. Na końcu zwiń drut tak, aby się nie poluzował. W analogiczny sposób połącz pale od góry.

Krok 8

Krok 8

Zanim po raz pierwszy skorzystasz z nowego prysznica, musisz doprowadzić do niego wodę – pamiętaj, aby stosować się do instrukcji producenta. Przy użyciu akumulatorowej wiertarko-wkrętarki przykręć uchwyt prysznica do jednego z pali. Podłącz do kranu wąż i odkręć wodę.

Krok 9

Krok 9

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli zasadzone krzewy będą za wysokie lub zbyt szerokie, możesz je przyciąć do pożądanego kształtu, używając sekatora akumulatorowego AHS 55-20 LI firmy Bosch. Gotowe, możesz korzystać już ze swojego prysznica ogrodowego!

Następna »

Autor:
Zdjęcia: Bosch

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 27, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty