Start Arrow OgródArrow Ogrody latem – jak prawidłowo podlewać rośliny?

Ogrody latem – jak prawidłowo podlewać rośliny?

Wydawać by się mogło, że nie ma prostszej pracy pielęgnacyjnej niż podlewanie roślin. Tymczasem wielu z nas wykonując ją popełnia nieświadomie różnego rodzaju błędy. O jakich błędach mowa?

Zobacz także:

Dostarczanie wody to podstawowy warunek, jaki musi być spełniony, by utrzymać przy życiu nasze rośliny ogrodowe i sprawić, by cieszyły się dobrym zdrowiem. Zbyt mała ilość wody sprawia, że usychają i umierają, jednak nadmiar wody też może być szkodliwy. Podlewając rośliny zbyt obficie sprawiamy, że ich korzenie zostają zatopione, a w konsekwencji nie dociera do nich tlen, przez co gniją i obumierają. Efektywność podlewania zależy zatem w dużej mierze od odpowiedniego doboru ilości wody.

(Odpowiednio dobrana ilość wody wpływa w dużym stopniu na efektywność podlewania)

Kolejną istotną kwestia jest regularność. Odstępy między podlewaniami powinny być jednakowej długości, w zależności od potrzeb  konkretnej rośliny. W przypadku roślin niewielkich i delikatnych nawet bardzo krótkie przesuszenie może spowodować śmierć.

W większości przypadków lepiej jednak jest podlewać rośliny rzadziej, ale obficiej, aniżeli często, małą ilością wody. W tym drugim wypadku woda nie dociera bowiem wystarczająco głęboko – najlepiej byłby, aby woda docierała przynajmniej 10 cm poniżej powierzchni ziemi.

(Dostarczanie odpowiedniej ilości wody to warunek konieczny do prawidłowego rozwoju roślin)

Podlewanie nie powinno być przeprowadzane pomiędzy godziną 10 rano a 15:30. W godzinach tych bowiem woda najintensywniej paruje z gleby na skutek oddziaływania światła słonecznego, przez co podlewanie jest mniej efektywne. Ponadto, łatwiej dochodzi wówczas do przesuszenia roślin – krople wody działają jak szkło powiększające, przyciągając promienie słoneczne. Najlepiej podlewać rośliny wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Nie przesuwajmy jednak tej czynności na wieczór – wówczas nie zdążą wyschnąć przed nadejściem nocy.

(Najlepsze pory na podlewanie to wczesny ranek i późne popołudnie)

Zwróćmy tez uwagę na siłę strumienia wody, którym podlewamy rośliny. Jeśli będzie on zbyt silny, może dojść do uszkodzeń liści i kwiatów, zwłaszcza w przypadku delikatniejszych roślin. Może to wpłynąć nie tylko na ich wygląd, ale także mieć poważne konsekwencje zdrowotne – drobne urazy sprawiają, że rośliny łatwiej łapią choroby grzybowe.

Błędem często popełnianym przy podlewaniu jest także kierowanie strumienia wody w niewłaściwą stronę. Nie powinniśmy go kierować bezpośrednio na liście. Zamiast tego lejmy wodę na ziemię pod roślinami. Jest to bardzo ważne, gdyż mokre liście są kolejnym czynnikiem ułatwiającym rozwój infekcji grzybowych.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty