Start Arrow OgródArrow Ogrody przyszłości – jakie będą?

Ogrody przyszłości – jakie będą?

Na przyszłość ogrodnictwa ma wpływ technologia i innowacje. Konsumenci na całym świecie stają się coraz bardziej przyzwyczajeni do nowych technologii i do korzyści wynikających z ich użytkowania, przez co stają się one obowiązkową częścią gospodarstwa domowego.

Nowoczesne technologie w ogrodzie:

1. Technologie zautomatyzują i zastąpią wiele fizycznych prac, pozwalając ludziom wykorzystywać swoje ogrody do celów społeczno – kulturalnych.
2. Technologie pozwolą uprawiać zieleń w centrach miast, na ograniczonym i zanieczyszczonym terenie
3. Technologie umożliwią łatwiejszą i efektywniejszą pielęgnację ogrodu, jak również generowanie własnego źródła światła, wody i kompostu. Sprawi to, że ludzie staną się samowystarczalni

aranzacja ogroduOstateczną formą ogrodu przyszłości będzie:

  • Ogród w którym ludzie będą mogli się zrelaksować i zapomnieć o problemach życia codziennego
  • Ogród który nie wymaga regularnego podlewania, przekopywania, sadzenia, który będzie można zostawić na kilka tygodni lub nawet miesięcy
  • Ogród który jest wolny od szkodników
  • Ogród który jest organiczny, przyjazny środowisku
  • Ogród z ekosystemem, który będzie zaopatrywał gospodarstwo domowe, w jedzenie, paliwo i leki

Zautomatyzowane ogrody

Eksperymentalna technologia jaką jest telefoniczne przypomnienie o podlaniu roślin wykorzystuje czujniki i technologię powiadamiania. Zautomatyzowane ogrodnicze produkty i urządzenia będą połączone z komputerem aby zarządzać, podlewać, podcinać i raportować o stanie ogrodu. System ten spowoduje, że ludzie będą mieli możliwość poznania ogrodowej fauny i flory poprzez system danych. Technologia będzie coraz bardziej ulepszać ogrody w przyszłości.

Rozwiązania hydroponiczne

Zautomatyzowany ogród przyjmie technologię hydroponiczną jako punkt wyjścia, rozwijając metodę uprawy roślin bez ziemi. Spowoduje to również rozwój infrastruktury recyklingowej.

Inteligentne urządzenia, które zadbają o ogród to m.in.: automatyczne kosiarki, czujnik i systemy nawadniające.

1. HUSQVARNA AUTOMOWER® – automatyczne kosiarki
2. Automatyczne urządzenie do przycinania
3. Automatyczny system nawadniający Gardena
4. Automatyczny system kompostujący
5. Czujnik wilgotności gleby Gardena

Zielone dachy

Ogrody na dachach budynków staną się głównymi przykładami zautomatyzowanego ogrodu. Proces podlewania, przekopywania, monitorowania wzrostu a nawet podcinania zostanie zautomatyzowany. Domy w których mieszkają ludzie staną się efektywnymi generatorami jedzenia. Technologia zazieleniania dachów prowadzi do dużego rozprzestrzeniania się usystematyzowanych terenów zieleni. Przykładem jest zajmujący 18 200 metrów kwadratowych park na dachu California Academy w San Francisco.

Szklane domy z modułami

Szklane domy ulegną ożywieniu jako wyraz architektonicznych umiejętności i innowacji. To powrót do XIX wieku, kiedy gigantyczne domy ze szkła były jednymi z najbardziej rozwiniętych i zaawansowanych elementów i projektów wielkich międzynarodowych wystaw. Dom z zielenią w przyszłości będzie częściowo przestrzenią mieszkalną, częściowo fragmentem lasu tropikalnego, podłączonym do budynku. Większe ogrody również zyskają na podłączanych modułach. Większa przestrzeń to więcej możliwości, które pozwalają konsumentom zamawiać połączone prefabrykaty, specjalnie przez nich wybrane i wymieszane. Konstrukcja modułowa oznacza, że każdy z dowolnych elementów przyjmie się w dowolnym ogrodzie, o dowolnym kształcie i dowolnej wielkości.

Samodzielne ekosystemy

W przyszłości, ogrodowy ekosystem będzie zaopatrywał ludzi w jedzenie, paliwo i lekarstwa. Eksperyment z roku 1970 z Kalifornii pokazał, że domowe ekosystemy są możliwe. Współczesna technologia jest bliska dostarczaniu zautomatyzowanego ekosystemu, a w przyszłości domowe jednostki roślinne zastąpią ogródki a także supermarkety jako miejsce zaopatrywania się w pożywienie.

Organiczne domy

Prawdziwe zielone domy będą znaczyć radykalne zbliżenie się relacji między domem a ogrodem. Zielone domy z otwartą przestrzenią będą przybliżać nowe sposoby zaopatrywania w jedzenie, które teraz jest zarezerwowane dla supermarketów. Scenariusz organicznych domów wynika z ludzkiej potrzeby ekosystemu zaopatrującego dom w jedzenie, paliwo raz lekarstwa. 17% Skandynawów, 18%Rosjan, 35% Brytyjczyków, 26% Amerykanów oraz 30% Francuzów którzy uprawiają ogród dąży do tego, aby ich zieleń zaopatrywała ich w te produkty, a 16% Francuzów, 19% Amerykanów, 27% Brytyjczyków, 26% Rosjan i 18 % Skandynawów dąży do tego aby ich ogrody były organiczne i przyjazne środowisku.

Zielone dachy, pionowe roślinne kwietniki i odzyskujące deszczówkę systemy, mierzą w maksymalizację ekonomicznego potencjału małych ogrodów, zaopatrujących nie tylko w pożywienie, ale również produkty dostępne kiedyś tylko w ekskluzywnych marketach. Nowe organiczne domy przekroczą barierę między domem a ogrodem, między tym co naturalne a sztuczne.

Organiczne domy jutra spowodują niezakłóconą integrację ogrodnictwa z ludzkim życiem. Małe sieci dostawców pożywienia będą coraz bardziej dostrzegalne w obrębie społeczności i będą wspierane przez dostawców organicznych warzyw.

Sieć nastawionych entuzjastycznie amatorów, którzy będą współpracować przez „wirtualną wioskę”, sprawi, że społeczności staną się samowystarczalne, a w ich ogrodach będą rosły nawet egzotyczne owoce.

Matematycznie inspirowane modele geometrii zdominują wystój ogrodów, ponieważ projektanci szukają nowych form ekspresji relacji pomiędzy pomieszczeniem zamkniętym a otwarta przestrzenią, wykorzystując motywy zmiany pór roku i pogodowego systemu.

Zakończenie

Współczesne ogrody stanowią fundamentalny komponent domu, są wizualnym przedłużeniem przestrzeni życiowej miejscem na rozrywkę, zabawy i gry, urządzenie grilla albo wstawienia basenu.

Domowe znaczenie ogrodu jest także powiązane ze zmianami socjalno-ekonomicznymi. Dla przykładu, ekonomiczny klimat wczesnego 21 wieku prowadzi do traktowania domów jako prywatnych miejsc rozrywki dzięki technologiom informacyjnym (np. bezprzewodowy Internet, kino domowe). Połączone jest to z pragnieniem bezpieczeństwa i prywatności. Prywatne „centra rozrywki” sprawią, że korzystanie z publicznych parków czy ogrodów będzie coraz rzadsze.

Ogrodnictwo i design

Mogę stwierdzić, że ogrodnictwo łączy się z designem i projektowaniem. Ogrodnictwo to kompozycje, formy, kolory i materiały – mówi Towe Ressman. – Nie można zaprzeczyć, że design i cały przemysł designerski tworzą trendy, które mają wpływ na ludzkie zachowanie.

Nawet zawód architekta krajobrazu lub zieleni uległ procesowi demokratyzacji i jest dostępny dla ludzi z każdej warstwy społecznej.

Do niedawna większość trendów ogrodniczych była ustalana przez bogatych arystokratów lub ludzi z wielkimi ogrodami, którzy mieli arystokratyczne aspiracje – mówi Christopher Stocks. Wskazuje on także na dużą rolę telewizji. – W Wielkiej Brytanii telewizja ma wielki wpływ na obraz architektury zieleni, ukazując ją jako bardziej dostępną i ponadklasową.

Zainteresowanie prywatnymi ogrodami w Rosji rosło podczas ostatnich pięciu lat, gdy rząd przestał przeznaczać tereny zielone pod zabudowę, a właściciele nowych domów zaczęli upominać się o tereny przydomowe pod ogród. – mówi Alexander Grivko. Gdy problem ogrodnictwa zaczął być przedstawiany w telewizji, projektanci ogrodów stali się popularni.

– W Wielkiej Brytanii w 1980 roku ludzie zaczęli interesować się ogrodnictwem i jego historią. – mówi Tim Richardson. – To sprawiło że ludzie zaczęli bardziej dbać o swój ogród, wprowadzając i sadząc bardziej egzotyczne rośliny.

Od klasycyzmu do współczesności

Francja też miała ważny wpływ na ogrodnictwo. Ogrody Wersalu, 800 hektarów starannie i równo zaplanowanych alejek, trawników i fontann zostało stworzonych w połowie XVIII wieku jako ponadczasowa manifestacja wyższości ludzkości nad naturą.

We współczesnych czasach, ewolucja apartamentowców, z przylegającym do nich terenem zielonym i wąskimi balkonami, stała się przestrzenią prywatnych ogrodów, podkreślając rolę parków i dużych ogrodów. Ogrody na dachach budynków stały się integralną częścią współczesnej architektury.

W dzisiejszych czasach, zaawansowana technologia umożliwia tworzenie nawet najbardziej odważnych, niczym nie ograniczonych pomysłów – mówi Alexander Grivko. – Ogród i dom zawsze były połączone ze sobą. Dziś używamy materiałów które były wymyślone i przeznaczone do konstrukcji domów. Inteligentny dom musi posiadać ogród z systemem nawadniającym i oświetleniem.

Autor: HUSQVARNA®

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników