Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Ogrody Zimowe – jak je ogrzewać?

Ogrody Zimowe – jak je ogrzewać?

Typowa, polska zima to siarczyste mrozy i śniegi. Temperatura nierzadko spada kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt stopni poniżej zera. Wszyscy dobrze wiemy, jak łatwo w tym okresie o utratę ciepła w naszych domach. Podobnie sprawa przedstawia się, jeśli chodzi o straty energii w pomieszczeniach takich jak ogród zimowy. Jak utrzymać w nim komfortową temperaturę radzą eksperci firmy Reynaers.

Szybkie wychładzanie się ogrodów jest niewątpliwie związane z materiałem z którego są one wykonane – szkłem zespolonym. Równocześnie szkło tego typu pozwala na szybkie nagrzewanie się obiektu, gdy jest mocno wyeksponowane na działanie promieni słonecznych.

Kwestia ogrzewania jest szczególnie ważna, jeśli myślimy o stosowaniu ogrodu jako pomieszczenia wypoczynkowego. Wówczas niezbędna jest odpowiednia temperatura, aby można było się w nim czuć w pełni komfortowo. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym, najczęściej używanym typom ogrzewania oranżerii.

Instalacja ogrzewania podłogowego

Jest to najpopularniejsza z metod ogrzewania ogrodu zimowego. Pozwala ona zachować estetykę, w ten sposób bowiem ściany nie są przesłonięte. Dodatkowo tego typu ogrzewanie jest ułatwione poprzez użycie materiałów łatwo przewodzących ciepło. Należą do nich między innymi płytki kamienne oraz terakota. Pozwala to na błyskawiczne rozejście się ciepła po pomieszczeniu.

(Ogrzewanie ogrodu zimowego jest ważne dla naszego komfortu, fot. Reynaers)

W ogrodzie zimowym można również zastosować ogrzewanie wodne. Warunkiem jest możliwość podłączenia systemu do istniejącej instalacji grzewczej. Rozwiązanie to zyskuje na popularności, dzięki dostępności rozwiązań pozwalających taki system zastosować kompleksowo. W ten sposób zdecydowanie podnosi się komfort korzystania z oranżerii.

Jeśli chodzi o elektryczne ogrzewanie podłogowe, to tutaj nie jesteśmy uzależnieni od istniejącej instalacji grzewczej. Sama instalacja jest dużo tańsza, niż ma to miejsce w wypadku ogrzewania wodnego, lecz późniejsze koszty eksploatacji mogą być niespodziewanie wysokie. Warto jednak zdecydować się na to rozwiązanie ze względu na możliwość lepszego sterowania temperaturą.

(Do ogrzewania oranżerii świetnie nadaję się ogrzewanie podłogowe, fot. Reynaers)

Ogrzewanie podłogowe elektryczne i wodne mają jedną wspólną cechę, która zarazem jest ich wspólną wadą. W obu przypadkach zarówno nagrzewanie, jak i chłodzenie ogrodu trwa bardzo długo. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest rozszerzanie się i kurczenie podłogi przy ogrzewaniu podłogowym. W takim wypadku warto oddzielić zewnętrzny fundament od płyty podłogowej elastyczną warstwą. W przeciwnym razie mogą one popękać. Nie ulegnijmy pokusie położenia na podłodze paneli lub drewna. Materiały te charakteryzują się bowiem niską przenikalnością ciepła. Dużo lepiej sprawdzą się wspomniane już wcześniej płyty kamienne, bądź terakota.

Ogrzewanie za pomocą grzejnika kanałowego

Na zachodzie Europy coraz większą z roku na rok popularnością cieszą się grzejniki ukryte w kanale przy wewnętrznych krawędziach szklanych ścian. Są to grzejniki konwekcyjne, ich zasilanie odbywa się za pośrednictwem istniejącej instalacji grzewczej. Powinny być one przykryte kratką wentylacyjną.

(Dzięki zastosowaniu grzejników kanałowych uzyskamy efekt suchych ścian, fot. Reynaers)

Dzięki temu typowi ogrzewania otrzymujemy tzw. efekt suchych ścian, uniemożliwia ono bowiem osiadanie pary wodnej oraz skroplin na szybie poprzez omywanie oraz osuszanie szklanej tafli. Niestety rozwiązanie to nie należy do najbardziej wydajnych. Kolejną jego wadą jest problem z utrzymaniem kanału grzewczego w czystości.

Ogrzewanie za pomocą grzejnika ściennego

Również grzejnik umieszczony nad podłogą pomoże nam chronić szyby przed skraplającą się parą wodną. Kanały grzewcze są w tym wypadku dużo łatwiejsze w czyszczeniu, lecz niestety, również nie jest to rozwiązanie zbyt wydajne. Grzejniki warto zakryć, tak aby nie zaburzały one estetyki naszego ogrodu zimowego. Możemy do tego celu użyć murku z cegły klinkierowej, lub nieprzezroczystego panelu.

(Grzejnik można przesłonić murkiem klinkierowym, fot. Reynaers)

Do mniejszej oranżerii możemy wybrać naścienny grzejnik elektryczny, bądź grzejnik konwekcyjny podłączony do istniejącej instalacji c.o. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, dlatego też cieszy się dosyć dużą popularnością. W ten sposób jednak ogrzewanie odbywa się nierównomiernie i powietrze ulega szybkiemu wychłodzeniu się w okolicach dachu.

Klimatyzacja w ogrodzie zimowym

Powyżej opisane rozwiązania pozwalają na utrzymanie temperatury na równym poziomie przez dłuższy czas. Jest to zdecydowanie korzystne, jeżeli ogród zimowy eksploatowany jest przez cały rok. Inaczej wygląda ta kwestia, jeśli używamy go tylko od czasu do czasu, wówczas musimy mieć możliwość szybkiego osiągnięcia odpowiedniej temperatury. Wówczas z pomocą mogą przyjść nowoczesne jednostki klimatyzacyjne, pomagające termostatować ogród zimowy.

Najlepiej wybrać dwufunkcyjną jednostkę klimatyzacyjną, czyli taką, która pozwoli nam zarówno ogrzewać, jak i wychładzać obiekt, w zależności od potrzeb w danym momencie. Jeśli możliwości finansowe nam na to pozwalają, warto wybrać klimatyzator z rekuperacją, pozwalający na wymianę powietrza na terenie obiektu. Ich użycie pozwala na nagrzanie powietrza w wyjątkowo szybkim tempie.

Warto dodać, że ogrzewanie ogrodu zimowego wpływa na bilans ciepła gospodarstwa domowego. Aby był to wpływ korzystny, warto pamiętać, że umiejscowienie oranżerii po stronie południowej pozwala transmitowanie zgromadzonego ciepła do innych pomieszczeń w domu. Odwrotny skutek daje umieszczenie ogrodu zimowego od strony północnej. Wówczas musimy się liczyć z tym, że utrzymanie w dom stabilnej temperatury może być utrudnione.

 

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników