Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Ogrody zimowe – prawidłowa wentylacja

Ogrody zimowe – prawidłowa wentylacja

Planując budowę ogrodu zimowego powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, co może mieć wpływ na jego poprawne funkcjonowanie. Jednym z istotnych czynników jest bez wątpienia swobodny przepływ powietrza. Jak uczynić go sprawniejszym, radzą eksperci z firmy Reynaers.

Podstawowa wentylacja odbywa się poprzez drzwi (w tym harmonijkowe i przesuwne) i okna. Z czasem takie rozwiązanie może się jednak okazać niewystarczające, utrzymanie temperatury na stabilnym poziomie będzie bowiem dosyć trudne. Wówczas z pomocą mogą nam przyjść rozwiązania dedykowane specjalnie do wentylacji ogrodów zimowych.

(Wentylacja znacząc wpływa na funkcjonowanie ogrodu zimowego, fot. Reynaers)

Okno w dachu to podstawa

Montaż wiatro- i wodoszczelnego okna dachowego nie kosztuje wiele, a korzyści z tego rozwiązania są spore. Dzięki niemu łatwo pozbędziemy się wilgotnego, nagrzanego powietrza, które zbiera się pod dachem ogrodu zimowego. Okno dachowe może być otwierane za pomocą siłownika elektrycznego. Jest to jednak dość kosztowne – to wydatek rzędu około 4000 zł. Możemy również wybrać okno otwierane poprzez kręcenie korbą – choć mniej efektowne, stanowi bez wątpienia dużą oszczędność.

Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad – pamiętajmy, że nie można go stosować razem z zewnętrznymi roletami dachowymi, gdyż otwarcie okna byłoby wówczas niemożliwe. Znajdowałoby się ono bwiem w jednej linii z roletami.

(Istnieje wiele rozwiązań stworzonych z myślą o wentylacji ogrodów zimowych, fot. Reynaers)

Wymuszona wentylacja – co to takiego?

Jeśli dysponujemy nieco większą kwotą, możemy zastosować systemowe rozwiązanie wentylacji nawiewno-wywiewnej. Dzięki niemu możemy być stuprocentowo pewni, że przepływ powietrza będzie zachodził prawidłowo, a przy tym w ogrodzie zimowym będzie utrzymany stały mikroklimat. Możemy zainstalować system składający się z wentylatorów mechanicznych, elektrycznie sterowanych nawiewników, oraz stacji pogodowej sterującej działaniem całości systemu.

Wentylatory mechaniczne to wentylatory wyciągowe instalowane w górnej części dachu. Dobrym rozwiązaniem są turbiny z panelami typu sandwicz. Aby nie rzucały się zbytnio w oczy, możemy do ich polakierowania użyć tego samego koloru, w którym jest dach ogrodu. Z kolei idealnym miejscem do montażu nawiewników są dolne części ram okiennych. Ich rola polega na wpuszczaniu do ogrodu świeżego powietrza z zewnątrz.

Nad prawidłowym przebiegiem całego procesu czuwa centralka sterująca. Dzięki niej parametry, które mówią o warunkach panujących w ogrodzie zimowym są porównywane z wymaganymi. W ten sposób możemy odpowiednio sterować wilgotnością i temperaturą, oraz decydować jak często pomieszczenie ma być wietrzone. Dodatkowo, w zależności od naszych potrzeb, centralka może także sterować działaniem innych elementów ogrodu zimowego.

(Warto pomyśleć o rozwiązaniu systemowym do wentylacji ogrodu zimowego, fot. Reynaers)

Kwestia klimatyzacji

Swobodny dostęp do szerokiej gamy materiałów budowlanych powoduje, że ogrody zimowe mogą działać przez dwanaście miesięcy w roku. Mimo to, często zdarza się, że korzystamy z nich jedynie od czasu do czasu. W takich wypadkach pojawia się konieczność szybkiego dostosowania temperatury. Dla lepszej nad nią kontroli możemy zainstalować specjalne jednostki klimatyzacyjne, pomagające zarówno w szybkim chłodzeniu, jak i grzaniu pomieszczenia.

Jeśli dysponujemy większymi funduszami, możemy zainwestować w klimatyzator z rekuperacją. Dzięki niemu możliwa jest skuteczniejsza wymiana powietrza na terenie obiektu i błyskawiczne nagrzewanie.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak olbrzymi jest wpływ ogrodu zimowego na ogólny bilans ciepła w domu. Pomoże on w ogrzewaniu domu, jeżeli umieszczony zostanie od strony południowej – wtedy nagromadzone zgromadzone ciepło do reszty pomieszczeń. Jeśli natomiast umieścimy go od północy, musimy się liczyć z tym, że utrzymanie stałej temperatury nie będzie łatwe.

 

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

DachyTarasowe.Eu Odpowiedz 2017-09-28 20:35:31

Super ogrody zimowe vel Szklane Dachy -> dachytarasowe.eu

DachyTarasowe.Eu Odpowiedz 2017-08-07 20:46:29

Super alternatywa dla ogrodow zimowych sa tak zwane oazy ze szkla, czyli inaczej sunroomy lub zimne ogrody zimowe, ktore sa calkowicie bezramowe. Widok na taras bez zadnych przeszkod, efekt wizualny niesamowity. Jest to nowosc na rynku mozna podejrzec na: dachytarasowe.eu/zadaszenia-tarasow/ogrody-zimowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty