Start Arrow OgródArrow Ogrodzenie domu: formalności związane z budową ogrodzenia

Ogrodzenie domu: formalności związane z budową ogrodzenia

Budowa ogrodzenia dotychczas nie wymagała trudnych i długotrwałych formalności urzędowych. Nowelizacja prawa budowlanego jeszcze bardziej ułatwiła budowę ogrodzenia, zarówno od strony sąsiedniej, prywatnej nieruchomości, jak i od strony miejsc publicznych. 

budowa ogrodzenia formalnosci

Ogrodzenie domu ma za zadanie zaznaczyć granice naszej nieruchomości, a także zapewnić nam bezpieczeństwo i prywatność. Wykonane według ciekawego projektu i z wysokiej jakości materiałów stanie się również dekoracją naszej posesji.

Ogrodzenie domu – formalności

Budowa ogrodzenia między działkami i od strony miejsc publicznych (ulic, placów itp.) nie wymaga przeprowadzenia żadnych formalności budowlanych, tj. nie jest potrzebne ani pozwolenie na budowę, ani zgłoszenie budowy.

To efekt nowego prawa budowlanego, które zaczęło obowiązywać od 28 czerwca 2015 r. Zniosło ono obowiązek zgłoszenia budowy ogrodzenia od strony miejsc publicznych.

Należy jednak pamiętać, że nowe ogrodzenie nie może być wyższe niż 2,2 m. Jeżeli jest wyższe, konieczne będzie zgłoszenie jego budowy, bez względu na to, czy budujemy je między działkami czy od strony ulicy. Zgłoszenia należy dokonać w urzędzie w wydziale architektury lub w starostwie, dołączając plan ogrodzenia, mapę z naniesionym przebiegiem ogrodzenia oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością.

Uwaga! Koniecznie zajrzyj do miejscowego planu

Zanim zdecydujemy się na materiał i projekt ogrodzenia, koniecznie zajrzyjmy do miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może narzucać rodzaj ogrodzenia posesji od strony ulic. Przed rozpoczęciem budowy warto zapoznać się z ustaleniami planu, by uniknąć kary i nakazu rozbiórki ogrodzenia.

ogrodzenie domu formalnosci

Bez względu na to, z jakich materiałów wykonamy ogrodzenie, jego budowa nie wymaga żadnych formalności, jeżeli wysokość nie przekroczy 2,2 m.

Ogrodzenie od strony sąsiada

Budowa ogrodzenia między dwiema posesjami może być wspólną inwestycją sąsiadów. Wtedy koszty budowy obciążają dwie strony. Fundament ogrodzenia powinien przebiegać dokładnie w osi granicy działek – dobrze jest zlecić wykonanie usytuowania geodecie.

Jeżeli sąsiad nie wyrazi chęci budowy ogrodzenia, które chcemy postawić, powinniśmy tak wytyczyć fundament, by wybudowane ogrodzenie znajdowało się na naszej posesji. Jeżeli nie dojdziemy do porozumienia z sąsiadem, za ogrodzenie zapłacimy sami. Nie możemy go obciążyć kosztami budowy, skoro on nie czuje potrzeby ogrodzenia swojej posiadłości.

Kodeks cywilny stanowi jednak, że ogrodzenie między dwiema posesjami stanowi wspólny użytek sąsiadów i wspólnie powinni oni ponosić koszty jego utrzymania.

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 6, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • JAKARTA

  • Nautilus ip67. 35 W

  • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

  • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

  • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

  • Promocja

    Kinkiet ogrodowy WIKI LED

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród