Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Ogrodzenie placu budowy

Ogrodzenie placu budowy

Prawo Budowlane określa, że rozpoczęcie budowy domu jest możliwe po 7 dniach od zgłoszenia budowy. Za rozpoczęcie budowy uważa się wykonanie prac przygotowawczych na terenie budowy.

Za prace przygotowawcze uważa się wytyczenie budynku na działce, wykonanie niwelacji terenu, wykonanie przyłączy do sieci technicznych przynajmniej na potrzeby budowy oraz zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową obiektów tymczasowych.

Za bezpieczeństwo i higienę pracy w czasie przygotowywania budowy i trwania budowy współdziałają ze sobą wszyscy uczestnicy procesu budowlanego, czyli inwestor, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego (jego został zatrudniony) i kierownik budowy. Ten ostatni sprawuje bezpośredni nadzór nad bezpieczeństwem i jest za nie odpowiedzialny.

(Za bezpieczeństwo na placu budowy odpowiada kierownik budowy)

Zagospodarowanie terenu

Zagospodarowanie terenu budowy obejmuje m.in. ogrodzenie terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych. Teren budowy musi być zabezpieczony przed możliwością wejścia nań osób nieupoważnionych. Jeżeli budowa ogrodzenia nie jest możliwa, granice placu budowy powinny być oznakowane za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby powinien być zapewniony stały nadzór.

Oczywiście inne zabezpieczenia placu budowy dotyczącą np. dużych przedsięwzięć deweloperskich, a inne, gdy realizowane są standardowe projekty domów jednorodzinnych. Niemniej każda budowa domu musi zapewnić bezpieczeństwo zarówno wykonawcom, jak i osobom postronnym.

Ogrodzenie terenu budowy

Ogrodzenie terenu nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi. Jego wysokość powinna wynosić co najmniej 1,5 m. Odległość ogrodzenia od budynku jest uzależniona wielkością terenu budowy. Zabudowa miejsca mieszcząca się tuż przy ulicy nie może przecież stawiać ogrodzenia na jej środku. Ustawodawca przewiduje jednak, że jeśli ogrodzenie stref niebezpiecznych nie może być w odległości min. 1/10 wysokości, z której podczas robót budowlanych mogą spadać np. materiały budowlane, to wymagane jest zastosowanie innych rozwiązań technicznych lub organizacyjnych, które przed spadającymi przedmiotami zabezpieczą.

Ogrodzenie jest potrzebne również w czasie robót ziemnych. Jeżeli wykop jest głębszy niż metr, konieczna będzie balustrada o wysokości minimum 1,1 m.

Przeczytaj także:

Wszystko w obrębie placu budowy

Należy pamiętać, że wszystkie prace przygotowawcze i późniejsze roboty budowlane mogą być wykonywane tylko na terenie, który obejmuje pozwolenie na budowę. Zatem zarówno ogrodzenie, jak i np. baraki socjalne czy toalety nie mogą stać poza granicami naszej działki.

Jak wybudować dom: formalności krok po kroku

W naszej akademii znaleźć można mnóstwo porad dotyczących formalności, które czekają inwestora planującego budowę domu niemalże na każdym etapie prac budowlanych. Aby ułatwić naszym DOMownikom urzędową drogę, przygotowaliśmy schemat krok po kroku.

 

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 12, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Cezary Odpowiedz 2017-12-28 09:46:43

Tak jak wspomniano w artykule, ogrodzenie to rzecz pierwszorzędna, którą powinniśmy wykonać przy rozpoczęciu prac budowlanych. Pamiętam jak zaczynałem swoją budowę to korciło mnie, aby postawić od początku ogrodzenie przęsłowe, lub gotowy płot. Budowlańcy jednak skutecznie odradzili mi ten wybór. Namówili mnie na wybór siatki leśnej rabatka.pl/i898_Siatka_lesna_1601330_ocynkowana_SUPER_LS__160_cm__50_mb.html , która była najtańszą a zarazem jedną z trwalszych opcji przy wyborze ogrodzenia na czas trwania budowy. Zakupu nie żałowałem, ponieważ kilka razy budowlańcy wjechali, uderzyli w ogrodzenie. Siatka się tylko wygięła a ja nie traciłem pieniędzy ;)

Robert43 Odpowiedz 2014-12-30 13:46:02

Ogrodzenie to ważna rzecz, ale mam też pytanie odnośnie wynajmu toalet i umywalek przenośnych dla ekipy, jak rozwiązać sprawy higieniczne w czasie budowy? Co trzeba, a co można zapewnić, co tak naprawdę jest potrzebne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo