Start Arrow InstalacjeArrow Ogrzewanie domu alergika

Ogrzewanie domu alergika

Życie z alergią nie jest łatwe – zarówno dla osoby cierpiącej na tą przypadłość, jak i dla jej najbliższego otoczenia. Wiele zależy od warunków, w jakich przebywa na co dzień osoba z alergią. Odpowiednie przygotowanie domu ma niebagatelny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie alergika.

Rozwój cywilizacyjny nasila występowanie alergii w społeczeństwie. Choroby alergiczne dotykają obecnie blisko 50% populacji. Najczęściej są to uczulenia pokarmowe u dzieci, które zazwyczaj mijają z wiekiem. Mniej problemów stwarzają także uczulenia na czynniki, które z otoczenia łatwo wyeliminować (np. uczulenia odzwierzęce). Gorzej jeśli uczulenie wywołują pyłki, kurz i roztocza. W tej sytuacji usunięcie z otoczenia osoby chorej wszystkich czynników alergizujących jest niemożliwe. Warto jednak postarać się stworzyć bezpieczny azyl dla alergika, przynajmniej w domu.

(Alergia to choroba naszych czasów. Zadbajmy o bezpieczeństwo domowników)

(Alergia to choroba naszych czasów. Zadbajmy o bezpieczeństwo domowników)

Ogrzewanie domu a alergie

Dom alergika uczulonego na kurz i roztocza musi być czysty. Oznacza to niemal ciągłe sprzątanie, pranie, odkurzanie, a nawet filtrowanie powietrza. Roztocza i kurz zbierają się nieprzerwanie w zakamarkach, dywanach, pościeli, zasłonach oraz meblach. Warto więc wyeliminować wszelkie zbędne tekstylne elementy wyposażenia domu, ponieważ ich regularne oczyszczanie wymaga wiele pracy. W domu alergika nie powinno być wykładzin, grubych dywanów, ciężkich zasłon oraz zbyt wielu mebli tapicerowanych.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ogromny wpływ na komfort życia alergika ma także sposób ogrzewania pomieszczeń. Wraz z cyrkulacją ciepłego powietrza rozprzestrzeniają się zanieczyszczenia wywołujące alergie. Zakurzone grzejniki są jedną z przyczyn dyskomfortu osób z alergią. Wewnątrz standardowych grzejników płytowych znajdują się  elementy konwekcyjne z profilowanej blachy, które nagrzewając się oddają ciepło do pomieszczenia. Wnętrze grzejnika płytowego ze względu na jego budowę jest niedostępne i trudne do wyczyszczenia. Ciepłe powietrze unoszące się z grzejnika powoduje rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Z tego powodu dla osób z problemem alergii zaleca się stosowanie do ogrzewania pomieszczeń grzejników, które można łatwo oczyścić z kurzu.

Nie tylko do łazienki

Grzejniki łazienkowe świetnie nadają się do wykorzystania w domach osób z alergią. Są to grzejniki pozbawione wewnętrznych trudno dostępnych elementów konwekcyjnych. Elementem grzewczym są tu rurowe kolektory, które z łatwością można oczyścić z kurzu przy pomocy wilgotnej szmatki – wyjaśnia Robert Skomorowski, kierownik produktu grzejniki dekoracyjne i łazienkowe Purmo.

Pomimo nazwy grzejniki łazienkowe można stosować nie tylko w łazienkach. Eleganckie modele np. Imia lub Sardinia świetnie sprawdzają się również w kuchniach i przedpokojach.  Szeroka oferta dostępnych wymiarów i kolorów grzejników łazienkowych pozwala rozmieścić je w nietypowych miejscach, np. przy schodach lub w wąskim korytarzu.

(Model Mauritius jest bardzo wydajny, a przy tym służy jako elegancka ścianka działowa. Wyposażenie dodatkowe z oferty Purmo umożliwia przekształcenie grzejnika w wygodny wieszak na kurtki w przedpokoju lub ściereczki w kuchni. fot. PURMO)

(Model Mauritius jest bardzo wydajny, a przy tym służy jako elegancka ścianka działowa. Wyposażenie dodatkowe z oferty Purmo umożliwia przekształcenie grzejnika w wygodny wieszak na kurtki w przedpokoju lub ściereczki w kuchni. fot. PURMO)

Podłogówka dla alergika

Kolejnym niezwykle przydatnym dla alergika rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku pozbywamy się problemu z grzejnikami, a zyskujemy przyjemnie ciepłą podłogę. Wygoda i komfort we wnętrzach to główne powody, dla których decydujemy się na wybór tej metody dostarczania ciepła. Ogrzewanie podłogowe zapewnia najzdrowszy dla człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniu. Dla naszego organizmu najlepiej jest, jeśli cieplejsze powietrze jest w okolicy nóg, a chłodniejsze – na poziomie głowy. Dodatkowo w pomieszczeniach ogrzewanych przez „podłogówkę” powietrze nie jest tak suche, jak w tych ogrzewanych tradycyjną metodą. A czym wyższa wilgotność powietrza, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu oddechowego.

Co najważniejsze dla alergików, ogrzewanie podłogowe nie powoduje także unoszenia się kurzu. Z punktu widzenia komfortu domowników ciepła podłoga ma niebagatelne znaczenie w pomieszczeniach wykładanych płytkami z gresu lub z kamienia. Te materiały najłatwiej jest utrzymać w czystości, dlatego najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach przystosowanych dla osób z alergią. Ogrzewanie podłogowe sprawi, że ten materiał przestanie nieprzyjemnie ziębić nasze stopy – mówi Danuta Szutkowska, kierownik produktu ogrzewanie podłogowe Purmo.

Higieniczne rozwiązania

Grzejniki płytowe higieniczne to kolejna możliwość ogrzewania domu alergika. Modele płytowe Compact, Ventil Compact, Plan i Plan Ventil są dostępne w wersji Hygiene. Wyglądają podobnie do klasycznych grzejników płytowych, jednak pozbawione są wewnętrznych elementów konwekcyjnych oraz osłon bocznych i osłony górnej. Dzięki temu ich wnętrze jest dostępne i może być regularnie czyszczone z kurzu.

( Grzejniki typu Hygiene stosowane są zwykle w pomieszczeniach o wyższych wymaganiach higienicznych, np. w laboratoriach i szpitalach. W domu alergika na pewno spełnią swoje zadanie równie skutecznie. fot. PURMO)

( Grzejniki typu Hygiene stosowane są zwykle w pomieszczeniach o wyższych wymaganiach higienicznych, np. w laboratoriach i szpitalach. W domu alergika na pewno spełnią swoje zadanie równie skutecznie. fot. PURMO)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa wisząca BACKAZ PREMIUM White 5pł.

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Poduszka chmurka awanturka Zippo

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje

Obejrzyj zdjęcia domowników