Start Arrow InstalacjeArrow Ogrzewanie energooszczędne: odwierty na gruntowe pompy ciepła

Ogrzewanie energooszczędne: odwierty na gruntowe pompy ciepła

Pompy ciepła są urządzeniami wykorzystującymi odnawialne źródła energii. Mogą to być powietrze, grunt, woda gruntowa lub powierzchniowa. Gruntowa pompa ciepła pobiera energię z ziemi, która zostaje wykorzystana na potrzeby ogrzewania budynku lub produkcji ciepłej wody użytkowej. Podpowiadamy jak dokonać odwiertów oraz jakie korzyści daje taki system.

Gruntowa pompa ciepła pobiera energię z ziemi i wykorzystuje ją na potrzeby ogrzewania budynku lub produkcji ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła z dolnym źródłem w postaci głębokich odwiertów są całkowicie niezależne od warunków pogodowych, dzięki czemu działają bezproblemowo cały rok. Oprócz tego generują niskie koszty związane z eksploatacją.

Przeprowadzenie odwiertów

Złoża geotermalne zapewniają uzyskanie najkorzystniejszych parametrów energetycznych, jednak aby do nich dotrzeć, trzeba wykonać odwierty sięgające nawet 150 m.

Andrzej Wicher, ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.:
Dlatego w przypadku ograniczonego miejsca, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest kolektor pionowy. W odwiertach o głębokości ok. 60-80 m umieszcza się rury polietylenowe zakończone sondą, w których krąży glikol. Z 1 m odwiertu można uzyskiwać 30-70 W energii cieplnej.

I tak np. dla domu o powierzchni 200 m kw. potrzebną moc cieplną dolnego źródła otrzymamy przy łącznej długości odwiertów ok.  200-220 m, czyli mogą to być 3 odwierty o głębokości 70 m każdy. Odległość między odwiertami nie powinna być mniejsza niż 5 m. Kolektor pionowy posiada również zalety: zajmuje niewielką powierzchnię działki, a glikol ma stabilną temperaturę w ciągu całego roku (3-7°C), co zapewnia stabilny dostęp do energii.

Ilość i długość sond głębinowych zależy od warunków geologicznych, dlatego często podczas prac odwiertowych wprowadza się korekty do wstępnego projektu. Na podstawie zdobywanych w trakcie wiercenia informacji o rzeczywistych warunkach geologicznych można zweryfikować długość sond. Należy pamiętać, że prace trzeba zgłosić do powiatu lub starostwa wraz z przedstawionym projektem geologicznym.

Prace odwiertowe najlepiej wykonać jeszcze przed wylaniem fundamentów domu, wykorzystuje się przy nich bowiem urządzenia o znacznej wadze i gabarytach. Dzięki nowym technologiom odwierty przeprowadzać można cały rok – dodatnia temperatura nie jest już warunkiem koniecznym (istnieje możliwość prowadzenia prac przy temperaturze nawet do -8°C). Pamiętać należy o zatrudnieniu wykwalifikowanej, profesjonalnej firmy, która posiada odpowiednią wiedzę i specjalne maszyny wiertnicze, ponieważ wszelkie błędy wpłyną niekorzystnie na efektywność instalacji grzewczej, a ich ewentualne usunięcie nie będzie możliwe.

Ekologia i ekonomia

Stosowanie pompy ciepła jest uzasadnione nie tylko ekonomicznie, ale i ekologicznie. Ogranicza ono bowiem zużycie zasobów paliw kopalnych wykorzystując naturalną energię przyrody i nie degradując przy tym środowiska. Dodatkowo pompy ciepła zaprojektowane zostały do współpracy z takimi urządzeniami jak np. rekuperator, który pozwala na odzysk ciepła z powietrza wychodzącego z domu. Spadają dzięki temu koszty ogrzewania, które i tak są niskie: koszt ogrzania 150 metrowego domu pompą ciepła to średnio ok. 2800zł rocznie, w systemie z rekuperatorem spada do ok. 1600zł.

Dodatkowo zastosowanie pomp ciepła staje się coraz powszechniejsze ze względu na wchodzącą w życie dyrektywę Unii Europejskiej, która nakazuje krajom członkowskim po 31 grudnia 2020 r. budowę domów pasywnych i energooszczędnych. Jeśli więc budujemy właśnie dom, warto zaopatrzyć się w takie rozwiązanie już teraz, aby nie trzeba było dokonywać zmian po wspomnianym okresie.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 18, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Karol Kudlawski Odpowiedz 2017-08-24 10:46:07

Według mnie taka gruntowa pompa ciepła to świetne rozwiązanie. Sam posiadam pompę od firmy Fonko i sprawdza się ona doskonale. Podczas okresu zimowego zawsze miałem odpowiednią temperaturę w domu i niczym nie musiałem się przejmować.

Dante Odpowiedz 2017-04-18 12:45:50

Pompę ciepła zamawiałem od polskiej firmy Sunex i jest okej. Generalnie pozytywnie mnie cały montaż zaskoczył. Sądziłem, że będzie więcej roboty, przerabiania domu i w ogóle kucia w ścianach, ale nie było tak źle. Prosty w obsłudze wydajny system póki co nieawaryjny. Zastanawiała mnie też ich kotłownia hybrydowa, ale stanęło na samej pompie.

Pompa ciepła Odpowiedz 2014-10-12 10:10:09

Na postawie wieloletniej praktyki mogę stwierdzić że podane koszty ogrzewania PC na poziomie 2800 zł/rocznie 150 m2 domu Są zdecydowanie za duże !! Bez problemu osiągam znacznie mniejsze wartości Janusz (...) Białystok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje