Start Arrow InstalacjeArrow Ogrzewanie gazowe – wady i zalety

Ogrzewanie gazowe – wady i zalety

Przez większość z inwestorów budujących domy jednorodzinne ogrzewanie gazowe traktowane jest jako domyślny sposób ogrzewania domu, od którego niejako się wychodzi. Dopiero gdy okazuje się, że posiadana przez nich działka nie posiada dostępu do sieci gazu ziemnego, albo jego podłączenie jest zbyt drogie, wtedy inwestorzy szukają innych paliw do ogrzewania.

Ogrzewanie gazowe – zalety

Istotne są chyba tylko trzy największe zalety ogrzewania gazowego. Po pierwsze, gaz ziemny jest w miarę tani. Po drugie, to paliwo może być spalane bardzo efektywnie w nowoczesnych kotłach gazowych. Po trzecie, dzięki możliwości spalania w automatycznych kotłach, jest to paliwo, którego użycie jest niemal bezobsługowe. Nie wiem, która z tych zalet jest najważniejsza, dla mnie chyba największe znaczenie miałaby możliwość efektywnego spalania, dlatego od tego pozwolę sobie zacząć.

Gaz ziemny jest paliwem, który doskonale nadaje się do spalania w gazowych kotłach kondensacyjnych. Dzięki temu, że zawiera dużo wodoru (cztery atomy na każdy atom węgla), spaliny zawierają dużo pary wodnej (dwie cząsteczki na każdą cząsteczkę dwutlenku węgla). A to z kolei sprawia, że ze skroplenia tej pary wodnej ze spalin można odzyskać bardzo dużo energii. W teorii sprawność kotłów kondensacyjnych na gaz ziemny może sięgać aż 111%, podczas gdy sprawność kotłów na propan albo LPG jest o kilka punktów procentowych niższa. O dalsze kilka punktów procentowych niższa jest sprawność kotłów kondensacyjnych na olej opalowy.

ogrzewanie gazoweDla mnie drugim w kolejności argumentem punktującym ogrzewanie gazowe jest bezobsługowość działania systemu grzewczego. W przypadku ogrzewania na gaz ziemny jedyny obowiązek użytkownika to regulowanie rachunków za gaz. I, w razie potrzeby, regulowanie parametrów pracy samej instalacji grzewczej. Nie ma konieczności zamawiania nowej dostawy paliwa, pilnowania rozładunku węgla z ciężarówki, dosypywania go do kotła (albo zasobnika), i tak dalej. Obrazek pokazuje, jak mniej więcej wygląda obsługowość rozpalania ogrzewania gazowego. Kocioł wyposażony jest w element, który służy do zainicjowania płomienia. Może to być iskra elektryczna, może być to (jak na zdjęciu) kawałek metalu rozżarzany przez przepływający prądu.

Trzeci z kolejności według mnie plus ogrzewania gazowego to relatywnie niska cena nośnika energii. Spośród różnych paliw pozwalających na wygodne i bezobsługowe ogrzewanie (do których zaliczyłbym jeszcze gaz ciekły LPG / propan, olej opałowy i energię elektryczną), to właśnie ogrzewanie gazowe jest najtańsze. Zapewnia więc niezły stosunek jakości do ceny. Według moich obliczeń, dla warszawskich warunków koszt 1 kilowatogodziny (kWh) energii pozyskanej z gazu wynosi ok. 0,15 PLN.

Są też i inne zalety. Mianowicie spalanie gazu ziemnego jest ekologiczne. Nie zawiera on bowiem siarki ani cząstek niepalnych, przez co z komina nie wydobywają się tlenki siarki ani pyły. Tlenki azotu, niestety, owszem.

Ogrzewanie gazowe jest też czyste (nie ma popiołu i pyłu węglowego). Kocioł gazowy jest do tego stopnia niekłopotliwy w użytkowaniu, że można go z powodzeniem zamontować również w pomieszczeniach typowo użytkowych, np. łazience czy kuchni. Co się z tym wiąże, nie ma potrzeby przeznaczania specjalnego pomieszczenia na kotłownię, ani na magazyn opału.

Gazowe kotły kondensacyjne, oprócz bardzo wysokiej sprawności, mają jeszcze jedną fajną cechę, która pozwala poczynić oszczędności. Mianowicie niektóre z tych kotłów nie wymagają budowy komina do odprowadzania spalin. Wystarczy im dziura w ścianie domu, co w przypadku rezygnacji z wentylacji grawitacyjnej na rezygnację z budowy kominów w domu! Niektórzy powiedzą, że dom wygląda bez kominów jak kurnik, ale na pewno jest tańszy niż taki, w którym te kominy trzeba wykonać!

Ogrzewanie gazowe – wady

Nie sposób określić ogrzewania gazowego mianem idealnego, bo oprócz licznych zalet, ma również liczne wady.

Przede wszystkim, od gazu ziemnego jest mnóstwo tańszych paliw. Drewno i węgiel są dobrymi przykładami, choć żadnego z tych dwóch wymienionych paliw nie można określić mianem czystego czy bezobsługowego.

Nierzadko duży jest koszt podłączenia do gazociągu. To w sumie nie jest kwestia dotycząca samego ogrzewania tylko sposobu dystrybucji tego paliwa. W świecie stosuje się również transport gazu ziemnego w postaci skroplonej, czyli LNG (Liquefied Natural Gas), ale to raczej wielkimi gazowcami, którymi prowadzi się transport międzynarodowy.

Nowoczesne kotły gazowe też nie są tanie, ale to akurat cecha wszystkich nowoczesnych źródeł ciepła.

Autorem artykułu jest mgr inż. Krzysztof Lis
Tanie ogrzewanie

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Palitka Odpowiedz 2019-03-28 16:03:06

Dla mnie najważniejsze jest to, żeby to było wygodne, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Najlepszym wyborem moim zdaniem jest piec gazowy. Kupiłam taki dwa lata temu od firmy de dietrich, konkretnie model MCR home i jestem bardzo zadowolona. Cieszę się że dokładamy naszym domem cegiełkę do czystrzego powietrza i przy tym sami nic nie tracimy. Warto!

87Paula Odpowiedz 2014-12-27 18:24:40

dla mnie przewazaja jednak zalety - jest ekonomicznie i cieplo, a montaz robili nam ludzie z eran com pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black