Start Arrow InstalacjeArrow Ogrzewanie kuchni: jaki grzejnik wybrać do kuchni?

Ogrzewanie kuchni: jaki grzejnik wybrać do kuchni?

Montaż grzejnika może utrudniać aranżację kuchni, wybór odpowiedniego dlań miejsca jest więc często kłopotliwy. Gdzie najlepiej zamontować kaloryfer, na co zwracać uwagę wybierając odpowiednie urządzenie?

W każdym pomieszczeniu optymalnym miejscem na montaż grzejnika jest powierzchnia pod oknem, czyli tam, gdzie występują największe straty ciepła. Dzięki temu, generowane ciepło skieruje się ku górze, zmiesza z chłodem spływającym z okna i równomiernie rozejdzie po pomieszczeniu.

(Najlepszym miejscem na montaż grzejnika jest zawsze ściana, na której dochodzi do największych strat ciepła, czyli ściana z oknem. fot.Dreamstime)

Grzejnik powinien mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do pracy. Odległość pomiędzy nim a podłogą oraz parapetem powinna wynosić od 10 do 12 cm. W kuchni, zamiast parapetu, warto zawiesić nad grzejnikiem dodatkowy blat roboczy, który sprawi, że ciepłe powietrze będzie się właściwie załamywać. Ważne jest jednak, aby grzejnik nie był dłuższy od blatu.

Jeżeli kuchnia jest „ślepa” lub miejsce pod oknem wolimy wykorzystać na zabudowę kuchenną,  mimo wszystko wykorzystajmy tę podstawową zasadę montowania grzejników w miejscach, gdzie dochodzi do największej ucieczki ciepła i zawieśmy kaloryfer nieopodal drzwi wejściowych.

W małych kuchniach, chcąc oszczędzić nieco miejsca, grzejnik umieszcza się czasem niemal pod sufitem. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ ciepłe powietrze unosi się i takie położenie grzejnika zmniejsza jego efektywność. Jeśli brakuje nam miejsca, wybierzmy raczej grzejniki dekoracyjne, popularnie nazywane grzejnikami łazienkowymi. Ich różne kształty i rozmiary pozwolą łatwo dopasować je do wolnego miejsca, a drabinkowa konstrukcja sprawia, że można ich używać jako poręcznego wieszaka lub suszarki do ściereczek, ziół czy grzybów.

(Grzejniki drabinkowe sprawdzają się nie tylko w łazienkach. fot. grzejnik drabinkowy Purmo Ratea)

Innym rozwiązaniem są grzejniki pionowe, których coraz większy wybór znajduje się na naszym rynku. Dostępne są modele bardzo wąskie, których szerokość nie przekracza 30 cm, można więc znaleźć dla nich miejsce nieopodal drzwi, na skrawku wolnej powierzchni ściany. Te grzejniki również możemy wyposażyć w specjalne relingi, na których wieszać będzie można akcesoria kuchenne. Nowoczesne grzejniki pionowe są również niezwykle dekoracyjne, wykonane z różnych materiałów, w różnych kolorach, staną się prawdziwą ozdobą aranżacji kuchni.

 

(Grzejniki pionowe dostosujemy do wnętrza nie tylko wymaganą mocą grzewczą, ale także designem. fot. grzejnik dekoracyjny Purmo Kos)

(Z pionowego grzejnika można uczynić nawet przydatną w każdej kuchni tablicę magnetyczną. fot. grzejnik Arteplano marki Runtal)

Ciekawym rozwiązaniem może być także nowoczesne urządzenie łączące w sobie funkcje grzejnika i mebla. W kuchniach może stanowić wygodny bufet, a w otwartych przestrzeniach umowną granicę między różnymi strefami pomieszczenia. Płyta blatu np. z drewna lub marmuru, stanowi dodatkowy element wystroju dla wysokiej klasy zaprojektowanego pomieszczenia.

 

(fot. grzejnik kolumnowy Delta Bar firmy Purmo)

Jeżeli w kuchniach mamy okno balkonowe czy tarasowe, co często zdarza się w domach jednorodzinnych lub nowoczesnych blokach mieszkalnych, dobrym rozwiązaniem będą estetyczne i niemalże niewidoczne grzejniki kanałowe. Montuje się je podobnie, jak standardowe grzejniki płytowe, pod oknem, ale w podłodze, przez co nie utrudniają dostępu do okna. Dyskretny montaż grzejników kanałowych w żaden sposób nie wpływa na aranżacje wnętrza, gdyż widocznym elementem jest tylko kratka, przykrywająca grzejnik, którą można dopasować do rodzaju i koloru podłogi.

(Zamontowane w posadzce lub w progu grzejniki kanałowe w żaden sposób nie ingerują w wystrój kuchni. fot.Dreamstime)

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 13, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black