Start Arrow InstalacjeArrow Ogrzewanie łazienki: gdzie zamontować grzejnik? Jak dobrać moc grzewczą?

Ogrzewanie łazienki: gdzie zamontować grzejnik? Jak dobrać moc grzewczą?

Aby ogrzewanie pomieszczenia było maksymalnie wydajne, grzejnik należy zamontować miejscu, gdzie występują największe straty ciepła. Dlatego też najczęściej kaloryfery znajdują się pod oknem, co zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy montujemy grzejnik łazienkowy, a nasza łazienka okna nie ma?

Montaż grzejnika pod oknem sprawi, że ciepło skieruje się ku gorze, zmiesza z chłodem spływającym z okna i równomiernie rozejdzie się po pomieszczeniu.

Gdzie zamontować grzejnik łazienkowy?

Jeżeli w naszej łazience nie ma okna – mimo wszystko wykorzystajmy tę podstawową zasadę montowania grzejników w miejscach, gdzie dochodzi do największej ucieczki ciepła i zawieśmy kaloryfer nieopodal drzwi wejściowych.

Grzejnik łazienkowy nie powinien się znajdować bezpośrednio pod kratką wentylacyjną, gdyż zasysa ona powietrze, co w efekcie prowadzi do wychłodzenia pomieszczenia.

(Grzejniki-suszarki to najbardziej popularne i funkcjonalne rozwiązanie do ogrzania każdej łazienki. fot. Atlantic Polska)

 

Urządzenia grzewcze montujemy również w miarę możliwości jak najdalej od wanny czy umywalki. Największe znaczenie ma to w przypadku grzejników elektrycznych, które absolutnie nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu ze strumieniem wody. Ale i pozostałe kaloryfery warto chronić przed wilgocią i kontaktem ze środkami, które wykorzystujemy do czyszczenia ceramiki łazienkowej. Silne detergenty mogą przedostać się na powłokę grzejnika, powodując jej uszkodzenie.

(Szczególne zasady bezpieczeństwa wymaga instalacja urządzeń elektrycznych, fot. Instal-Projekt)

 

Grzejnik powinien mieć również zapewnioną odpowiednią przestrzeń do pracy, należy więc zamontować go w odpowiedniej odległości zarówno od podłogi, jak i sufitu. Większą odległość należy zachować od stropu; od podłogi wystarczy ok. 10-12 cm. Dzięki takiemu rozmieszczeniu konwekcja nie zostanie stłumiona, a ciepło będzie równomiernie rozchodzić się po wnętrzu.

(Grzejniki najczęściej instaluje się bezpośrednio na ścianie, ale można również zastosować specjalne stojaki, przytwierdzone do podłogi, dzięki czemu grzejnik może stać się pomysłową ścianką działową, odgradzającą np. wannę od toalety. fot. Enix)

 

Dobry pomysł! Skoro nie mamy okna, w pomieszczeniu brakuje i parapetu. Zamiast niego warto więc powiesić nad grzejnikiem półkę, która sprawi, że ciepłe powietrze będzie się właściwie załamywać. Ważne jest jednak, aby grzejnik nie był dłuższy od półki.

Jak dobrać moc grzejnika do łazienki?

Moc grzewcza jest wielkością podawaną w Watach [W]. Grzejnik musi być dobrany tak, aby jego moc grzewcza była wyższa lub równa zapotrzebowaniu na ciepło w danym pomieszczeniu. Upraszczając, możemy przyjąć, że na 1 m2 pomieszczenia potrzeba od 100W (budynki dobrze izolowane) do 150W (budynki gorzej izolowane).

Przybliżoną moc cieplną możemy obliczyć według wzoru:

moc cieplna = kubatura pomieszczenia x zapotrzebowanie na ciepło [W/m2]

W większości przypadków moc cieplną podaje się w zależności od parametrów czynnika grzewczego, tzn. temperatury zasilania i powrotu oraz temperatury w pomieszczeniu na poziomie 75/65/20 C, gdzie: 75°C oznacza temperaturę zasilania, 65°C temperaturę powrotu, a 20°C temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

Warto zwrócić uwagę na parametry obliczeniowe. Temperatura obliczeniowa w łazience wynosi 24°C, ponadto inna niż katalogowa może być temperatura czynnika grzewczego. Dlatego przy doborze grzejnika należy stosować współczynniki korekcyjne uwzględniające zmianę mocy przy parametrach różniących się od katalogowych.

(Ciekawe są również dodatkowe akcesoria montowane do grzejników np. specjalne rączki czy wieszaki, na których można suszyć ręczniki. fot. Enix)

Pamiętajmy również, że grzejniki łazienkowe szczególnie popularne drabinki często służą nam do suszenia nań mokrych ręczników. Wiszące na grzejniku tkaniny ograniczają jego moc, dlatego też należy albo zadbać o dodatkowe źródło ogrzewania (np. ogrzewanie podłogowe), albo należy kupić grzejnik o wyższej mocy niż wynika z szacunkowych wyliczeń.

 

(Dodatkowa grzałka montowana do grzejnika, fot. Enix)

Aby zwiększyć komfort cieplny w łazience, do grzejników montujemy dodatkowo grzałki elektryczne. Dzięki nim możemy np. suszyć ręczniki poza sezonem grzewczym. Warto jednak pamiętać o odpowiednim doborze mocy grzałki w stosunku do mocy grzejnika – moc nie może być większa niż moc grzejnika przy parametrach pracy 75/65/20°C.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black