Start Arrow InstalacjeArrowOgrzewanie domu i mieszkaniaArrow Ogrzewanie podłóg drewnianych

Ogrzewanie podłóg drewnianych

Nie ma żadnych przeciwwskazań – elektryczne ogrzewanie podłogowe można stosować zarówno pod posadzką kamienną jak i drewnianą.

Jedyny warunek – przestrzeganie zasad wykonania instalacji. Wyniki przeprowadzonych pomiarów pozwalają stwierdzić, że drewniane pokrycie podłogi doskonale sprawdza się na elektrycznym ogrzewaniu podłogowym.

Drewno znane jest człowiekowi od zawsze jako doskonały materiał wykończeniowy, dający poczucie ciepła i komfortu. Jego roli nie jest wstanie umniejszyć postęp technologiczny, ultranowoczesne konglomeraty czy zimny kamień. Drewniane posadzki są piękne, trwałe i zdrowe. Bez względu na zmieniające się trendy wnętrzarskie moda na drewno nie przemija. Jego popularność sukcesywnie wzrasta a klienci mogą korzystać z coraz to bogatszych ofert mając do wyboru drewno krajowe a w ostatnim czasie także drewno egzotyczne.

W jaki sposób ogrzewać drewniane podłogi?

danfoss.jpg

Podłoga to bardzo ważny element tworzący klimat domu. Najnowsze trendy aranżacji wnętrz proponują drewniane podłogi niezależnie od rodzaju pomieszczenia czy poziomu wilgoci, który w nich panuje. Znak zapytania pojawia się, kiedy chcemy zastosować elektryczne ogrzewanie podłogowe pod posadzką drewnianą. Powszechnie uważa się, że nie jest to najlepsze połączenie.

Nic bardziej mylnego. Duńska marka DEVI, wchodząca w skład grupy Danfoss, lider w zakresie elektrycznego ogrzewania podłogowego, oferuje systemy grzewcze pod każdy rodzaj podłóg nawet tych drewnianych. Potwierdzeniem są wyniki niezależnych badań, które miały pokazać zachowanie drewna ogrzewanego elektrycznie. Zadaniem ogrzewania podłogowego było wytworzenie ekstremalnie zmiennych temperaturowo i wilgotnościowo warunków pracy podłogi drewnianej.

Rezultaty przeprowadzonych pomiarów pozwalają twierdzić, że drewniane pokrycie podłogi doskonale sprawdza się na elektrycznym ogrzewaniu podłogowym. Nie występują odkształcenia paneli drewnianych pomimo znaczących zmian zachodzących w otoczeniu.

W czym, więc tkwi sęk?

Instalując elektryczne ogrzewanie pod podłogą drewnianą należy wziąć pod uwagę maksymalną temperaturę roboczą tego pokrycia określoną przez producenta. Kolejnym ważnym czynnikiem jest grubość drewnianego pokrycia.

W przypadku pokrycia z drewna miękkiego o ciężarze 400-600 kg/m³ (sosna) maksymalna jego grubość nie powinna przekraczać 2 cm, natomiast w przypadku pokrycia z drewna twardego o ciężarze większym od 600 kg/m³ (buk, dąb) maksymalna grubość pokrycia to 3cm.

Pod uwagę należy wziąć także moc instalowaną, która zależy od podłoża, na którym będziemy układać system grzewczy (legary, wylewka betonowa, stara podłoga drewniana).

danfoss2.jpg

Co dalej?

Jeżeli sprostamy powyższym wymaganiom możemy zacząć liczyć zalety, jakie płyną z elektrycznego ogrzewania podłogowego zainstalowanego pod posadzką drewnianą. Możemy cieszyć się wówczas optymalnym rozkładem temperatury, szybkim czasem reakcji systemu, wysoką trwałością instalacji oraz swobodną aranżacją pomieszczenia, które nie jest już ograniczane grzejnikami naściennymi.

Dopełnieniem instalacji mogą być nowoczesne systemy sterowania temperaturą, odznaczające się atrakcyjnym wzornictwem i wyjątkowo łatwą obsługą. Dzięki wykorzystanej technologii bezprzewodowej pozwalają z jednego, centralnie położonego pomieszczenia sterować temperaturą w całym domu.

Autor: Danfoss Sp. z o.o.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

bestsale-pl Odpowiedz 2012-10-18 07:16:32

a ogrzewana podłoga jest extra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogrzewanie domu i mieszkania