Start Arrow InstalacjeArrow Podłogówka – bez wątpliwości

Podłogówka – bez wątpliwości

Ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie promieniowania termicznego. Warto zdawać sobie z tego sprawę, ponieważ fakt ten wiąże się z kilkoma pozytywnymi aspektami. Uzbrojeni w tę wiedzę lepiej wykorzystamy możliwości tego typu ogrzewania.

Dlaczego i jak - czyli co powinniśmy wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym.

Dlaczego i jak - czyli co powinniśmy wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym.

Dlaczego?

Promieniowanie cieplne (termiczne), używane w ogrzewaniu podłogowym, nie ociepla bezpośrednio powietrza – jak robią to kaloryfery – lecz samą materię. Powietrze w pomieszczeniu czerpie profity z promieniowania tylko „pośrednio” – gdy „nagrzane” wcześniej ciała stałe  ogrzeją powietrze. W praktyce, oznacza to najzdrowsza formę ogrzewania, oszczędność oraz bezpieczeństwo budynku.

Należy pamiętać

Planując system grzewczy musimy określić tzw. całkowitą projektową stratę ciepła (niem. Heizlast). W skrócie mówiąc, jest to ilość ciepła, jaka musi zostać doprowadzona przez system grzewczy do pomieszczenia aby utrzymać stałą temperaturę.  Musimy przy tym pamiętać o różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku a co za tym idzie o  utracie ciepła, które powinno zostać wyrównane przez ogrzewanie.  Dokładne określenie tych wartości zagwarantuje nam, że niezależnie od tego co z pogodą dzieje się na zewnątrz, wybrany przez nas system zapewni optymalne ogrzanie pomieszczenia.

Jak?

Przed rozpoczęciem montażu ogrzewania podłogowego nasuwa nam się szereg pytań – oto odpowiedzi na kilka z nich:

1. Czy montaż wymaga wiedzy specjalistycznej ?

Po wcześniejszym zapoznaniu się  z instrukcją montażu, instalacja  zarówno maty jak i przewodu grzejnego nie wymaga wiedzy specjalistycznej. Samo podłączenie systemu oraz pomiary do karty gwarancyjnej natomiast, powinny być wykonane przez elektryka posiadającego aktualne uprawnienia elektryczne.

2. Czy ogrzewanie może być zamontowane pod szafkami?

Tak, pod warunkiem, że będą to szafki z cokolikami a minimalna odległość dolnej poziomej ścianki szafki od podłogi będzie wynosić 4cm. Warto również pamiętać, że ogrzewanie podłogowe nie ma sensu w przypadku gdy  szafki pełnią funkcję stałej zabudowy – wówczas lepiej taka zabudowę pominąć.

3. Czy ogrzewanie można zamontować pod brodzikiem?

Nie jest to zalecane. Szczególnie niekorzystną jest sytuacja, gdy funkcję brodzika pełni fragment podłogi wyłożonej terakotą.

4. Co zrobić jeśli posadzka nie ma izolacji cieplnej?

Istnieją dwa rozwiązania. Możemy zdecydować się na skucie starej posadzki a następnie na użycie izolacji ze styropianu utwardzanego i na zalanie go nowa posadzką. Można także bezpośrednio pod matą grzejną zamontować płytę izolacyjną – minimum izolacji.

5. Jaki klej / jaka spoina do płytek?

Przede wszystkim oba preparaty powinny posiadać w zastosowaniu informację, że mogą być stosowane przy ogrzewaniu podłogowym – muszą być elastyczne.

6. Mata czy przewód grzejny?

Wszystko zależy od tego jaka funkcja ma być spełniona. Maty grzejne są  produktem przeznaczonym do montażu bezpośrednio pod nawierzchnią podłogi (np. w warstwie kleju do płytek), przewody grzejne natomiast, mogą być zastosowane w warstwie wylewki betonowej lub w warstwie podsypki piaskowo-cementowej (w przypadku systemu przeciwoblodzeniowego nawierzchni).

7. Drewno czy terakota?

Eksperci nie są w tej kwestii jednomyślni. Jedni twierdzą, że najlepiej sprawdzają się płytki (terakota, gres, itp), gdyż znacznie lepiej przewodzą ciepło. Inni zaś uważają, że istotnie – drewno stanowi doskonały izolator a nie przewodnik, ale nasze ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem promiennikowym i zgodnie zasadami fizyki okładzina podłogowa będzie zawsze „przepromieniowana” energią cieplną.

Autor: Agnieszka Surowiecka - DOM.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje