Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Ogrzewanie podłogowe w sypialni: co na podłogę?

Ogrzewanie podłogowe w sypialni: co na podłogę?

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejsze w domach i mieszkaniach. Grzejnikiem jest tu cała powierzchnia podłogi, co daje wysoki komfort przebywania w pomieszczeniu i ułatwia aranżację wnętrz. Komfort stąpania po ciepłej posadzce sprawdza się również w sypialni. Oprócz przyjemnego ciepła pod stopami, ogrzewanie podłogowe wpływa korzystnie na samopoczucie wypoczywającego w sypialni domownika: ponieważ ruch powietrza od podłogi ku górze jest bardzo powolny, nie porywa kurzu, ponadto powietrze w pomieszczeniu nie jest wysuszone.

Wykonawcy zalecają jednak, aby powierzchnię z ogrzewaniem podłogowym wykończyć materiałami o wysokich współczynnikach przewodzenia ciepła i jego akumulacji, czyli płytkami ceramicznymi, gresem lub kamieniem naturalnym. Te materiały natomiast rzadko kiedy stosowane są w sypialniach. Tu sprawdzają się panele, podłoga drewniana czy miękkie okładziny: dywany czy wykładziny. Czy nadają się one na podłogówkę?

Panele podłogowe na ogrzewaniu podłogowym

Jeżeli chcemy mieć ciepłą podłogę w salonie, musimy starannie dobrać panele pod względem ich właściwości. Oznaczenia na opakowaniu czy na karcie gwarancyjnej pozwolą nam sprawdzić, czy dany produkt nada się na ogrzewanie podłogowe.

Na ogrzewanie podłogowe najlepiej stosować wysokiej jakości panele podłogowe o klasie użyteczności 31-32 i klasie ścieralności AC3-AC4.

(Na zdjęciu panele Wineo)

Większość paneli podłogowych dostępnych na rynku można układać na wodne ogrzewanie podłogowe. W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego oferta jest znacznie zawężona, tylko nieliczni producenci dopuszczają taką możliwość. Spowodowane jest to faktem, że elektryczne ogrzewanie podłogowe powoduje w krótkim czasie znaczne skoki temperatury, a panele podłogowe nie mają takich właściwości, by rozgrzewać się i stygnąć gwałtownie i szybko.

(Na zdjęciu panele Classen)

Samo układanie paneli na ogrzewaniu podłogowym nie różni się od standardowego. Główna różnica polega na właściwym przygotowaniu podłoża – wylewka podłogowa musi być ogrzana bez względu na porę roku według poniższego schematu:

– Zwiększanie temperatury codziennie o 5oC aż do osiągnięcia maksimum
– Przez pięć dni ogrzewanie musi działać przy maksymalnej temperaturze
– Następnie zmniejszanie codziennie o 5oC aż do osiągnięcia wartości użytkowej
– Ogrzewanie należy wyłączyć dwa dni przed rozpoczęciem montażu.

Temperaturę na początku sezonu grzewczego należy zwiększać stopniowo, aby nie dopuścić do przegrzania podłogi.

(Na zdjęciu panele Wineo)

Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym

Materiał na podłogę musi być odporny na temperaturę i nie hamować ciepła. Decydując się na podłogę drewnianą na ogrzewaniu podłogowym należy wziąć pod uwagę m.in. przewodność cieplną. Przewodność cieplna, zwana także współczynnikiem przewodzenia ciepła, wyraża właściwości termoizolacyjne surowców. Im wyższy jest ów wskaźnik, tym więcej ciepła przepłynie przez materiał. Poszczególne gatunki różnią się przewodnością cieplną.

(Na zdjęciu deska podłogowa Łąccy)

Grubość deski i wartość przewodności cieplnej wpływają na wartość oporu cieplnego (oporności przewodzenia ciepła). Między innymi z uwagi na ten wskaźnik odradza się stosowanie drewna litego na instalacji do ogrzewania. Produktem przeznaczonym do instalacji na ogrzewaniu podłogowym są deski warstwowe, które nie hamują przepływu ciepła.

(Na zdjęciu deska podłogowa Łąccy)

Na ogrzewanie podłogowe zaleca się gatunki drewna o niskim współczynnikiem skurczu i pęcznienia. Takie właściwości posiadają przede wszystkim egzotyczne gatunki drewna, ale i z naszych rodzimych gatunków możemy wybrać rozwiązanie na podłogówkę. Najlepszym gatunkiem będzie twardy i szlachetny dąb.

Należy unikać ogrzewania podłogowego przy wyborze buku i klonu na drewno posadzki, te dwa gatunki są bowiem bardziej wrażliwe na zmiany wilgotności, rozszerzają się i kurczą w znacznie większym stopniu niż inne, co powiększa ryzyko powstawania szczelin między deskami.

(Na zdjęciu deska podłogowa Kopp)

Na ogrzewaniu podłogowym deska podłogowa może być  montowana zarówno w systemie wodnym, jak i elektrycznym, systemie pływającym lub klejowym – fachowcy częściej rekomendują jednak system klejowy, do którego stosuje się kleje jednoskładnikowe.

(Na zdjęciu deska podłogowa Jawor-Parkiet)

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 5, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

michal Odpowiedz 2017-12-07 18:48:37

u nas jest podłoga drewniana, z artcore i jak rozmawialiśmy czy tak można to okazało się, że trzeba tylko dobrać odpowiednią grubość i nie ma żadnych przeciwwskazań

KA Odpowiedz 2016-02-03 19:01:21

Płytki owszem, ale przecież i drewniane podłogi kładzie się na ogrzewanie podłogowe. Trzeba tylko wiedzieć jakie wybrać drewno. Ja nie mam ogrzewania podłogowego, ale mojej podłogi baltic wood miał takie w swojej ofercie. Wydaje mi się, że większość czołowych producentów ma w ofercie takie podłogi.

i-budowlany.pl Odpowiedz 2014-09-29 23:21:15

Pod ogrzewanie podłogowe najlepiej nadają się płytki gresowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie