Start Arrow InstalacjeArrow Ogrzewanie w domu: czym zastąpić stary kocioł na węgiel?

Ogrzewanie w domu: czym zastąpić stary kocioł na węgiel?

Węgiel od wielu lat utrzymywał się w czołówce najtańszych i najpopularniejszych paliw opałowych. Narastający problem ze smogiem i zapowiadane zmiany w ustawodawstwie sprawiają, że coraz częściej rozglądamy się za alternatywnymi sposobami ogrzewania domu. Czym możemy zastąpić przestarzały kocioł?

Ekologiczne ogrzewanie domu w obliczu pogarszającego się stanu powietrza w Polsce staje się dla wielu gospodarstw domowych priorytetem. Kolejną przyczyną, dla której trzeba pomyśleć o wymianie starych pieców na nowe, jest podpisana w tym roku przez rząd ustawa. Program walki ze smogiem zakłada, że od lipca 2018 r. w Polsce popularne “kopciuchy” nie będą mogły już być montowane. Sprawdzamy więc, na jaki rodzaj ogrzewania warto postawić, modernizując instalację w najbliższej przyszłości.

Czym możemy zastąpić przestarzały kocioł?

Czym możemy zastąpić przestarzały kocioł?

Jakie kotły spełniają normy emisji spalin? 

Wśród kotłów na paliwo stałe popularnością wciąż cieszą się dobrze znane źródła energii, czyli olej opałowy i gaz ziemny. Instalacja z wykorzystaniem tego pierwszego paliwa to spora inwestycja (m.in. budowa kotłowni, koszt pieca i zbiorników), która zwróci się dopiero po kilku latach. Konieczne będą też stałe dostawy surowca, na którego cenę ma wpływ wiele czynników. Zaletą ogrzewania olejowego jest natomiast bezobsługowość pieca, a co za tym idzie, komfort użytkowania. Z kolei gaz ziemny może być podłączony do naszej działki poprzez sieć lub zewnętrzny zbiornik na paliwo ciekłe. Niewielki kocioł gazowy można bez obaw zamontować w przedpokoju, łazience lub kuchni. LPG charakteryzuje się bardzo niską emisją spalin do atmosfery. Koszty eksploatacji będą zbliżone do oleju opałowego. Warto pamiętać też, że oba rodzaje instalacji wymagają okresowych przeglądów i kontroli. Decydując się na ich montaż, trzeba zadbać o sprawdzoną firmę wykonawczą, która w swojej ofercie ma też opcję serwisu. W mniejszych budynkach, do max. 100 mkw. powierzchni, alternatywą dla tradycyjnych pieców jest ogrzewanie elektryczne. Koszty instalacji tego systemu i wymiana grzejników nie powinny nadszarpnąć domowego budżetu. Inaczej sprawa ma się z kosztami eksploatacji, które w skali roku mogą przekroczyć kilkanaście tysięcy złotych. Z tego powodu instalatorzy zwykle rekomendują ogrzewanie elektryczne głównie właścicielom mieszkań w budownictwie wielorodzinnym czy zabudowie szeregowej lub małych, dobrze ocieplonych domów.

Ekologiczne rozwiązania ogrzewaniem przyszłości? 

Wśród nowoczesnych sposobów ogrzewania, które najmniej szkodzą środowisku, zalicza się biomasę (pellet) oraz pompę ciepła. Pellety to nic innego, jak granulowane odpady drzewne, które wartością opałową dorównują drewnu. Kotły na ten typ paliwa posiadają emisję CO2 do atmosfery bliską zeru. Każdy z pieców jest wyposażony w podajnik, do któarego wsypuje się pellet. W procesie spalania powstaje niewielka ilość popiołu, dlatego piec wymaga czyszczenia średnio raz na 3 miesiące. Obok biomasy jednym z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania domu jest pompa ciepła. Wśród jej jednej z odmian ekonomicznym i nowoczesnym rozwiązaniem jest typ “powietrze-woda”. Powietrzne pompy ciepła pozyskują energię z powietrza atmosferycznego i są w stanie zasilić centralne ogrzewanie, jak i zaopatrzyć budynek w ciepłą wodę. Pracując w trybie chłodzenia w okresie letnim, pompa umożliwia również odzysk ciepła, dzięki któremu bezpłatnie możemy mieć ciepłą wodę w kranie podczas upałów.

Dawid Kozyra z firmy CentroClima, specjalizującej się w instalacjach HVAC:
W tej chwili widać rosnące zainteresowanie użytkowników tym rozwiązaniem zwłaszcza w nowym budownictwie. Coraz większa liczba zapytań ofertowych z jednej strony, jest na pewno konsekwencją poszukiwania “czystych” źródeł energii, z drugiej jednak jest dowodem na kompleksowe myślenie o instalacjach w domu. Instalując pompę “powietrze-woda”, jednocześnie możemy mieć w domu klimatyzację. W tym przypadku jednostki wewnętrzne łączą się z zewnętrznymi w jeden układ, który odpowiada za nasz całoroczny komfort cieplny i pozwala zredukować koszty ogrzewania.

Montaż pompy ciepła najmniej kosztowny będzie w nowo powstających domach lub obiektach przeznaczonych do gruntownego remontu – pompa jest bowiem kompatybilna z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym. Jej instalacja w starych domach może wiązać się z przeróbkami.

Wybierając ogrzewanie, pod uwagę trzeba wziąć nie tylko koszty inwestycyjne (związane ze znalezieniem przestrzeni na piec, dostosowaniem lub przerobieniem istniejącej instalacji etc.) oraz eksploatacyjne. Poza naszą wygodą i bezpieczeństwem coraz większą rolę odgrywa też ekologia.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 23, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black