Start Arrow Budowa domuArrow Okna aluminiowe: czy sprawdzą się w domach jednorodzinnych?

Okna aluminiowe: czy sprawdzą się w domach jednorodzinnych?

Wiadomości z rynku

Osoby gustujące w nowoczesnych, minimalistycznych projektach coraz częściej zastanawiają się nad aluminium – materiałem bardzo chętnie wykorzystywanym przez architektów w realizacjach nowoczesnych biurowców, budynków użyteczności publicznej czy hoteli, świetnie komponującym się z nawiązującymi do modernizmu projektami domów.

Okna aluminiowe: czy sprawdzą się w domach?

Aluminium często chwalone jest za niską wagę przy zachowaniu odpowiedniej sztywności, odporność na rdzę, a także swoje walory ekologiczne – może ono zostać powtórnie przetworzone. Niestety w owej beczce miodu tkwi też łyżka dziegciu w postaci niezbyt dobrych właściwości izolacyjnych, jakie prezentuje ten materiał, gdy porównać go do PVC czy choćby drewna.

Zdaniem eksperta – Dariusz Olszewski, doradca klienta w firmie Internorm:
Z tego powodu nie poleca się stosowania ich w nowoczesnych domach, gdzie na równi z designem liczą się dzisiaj parametry zestawu okiennego. Optymalnym rozwiązaniem tego problemu mogą być stosowane przez niektórych producentów okien zewnętrzne nakładki aluminiowe. Dzięki nim zestawy okienne z zewnątrz wyglądać będą jak wymarzone okna aluminiowe, a inwestor będzie mógł cieszyć się z oszczędności uzyskanych dzięki dobrym parametrom izolacyjności cieplnej.

(Aluminium najlepiej sprawdza się w nowoczesnych formach architektonicznych. fot.Internorm)

Okna drewniano-aluminiowe

Ważniejsza jednak wydaje się znacząca poprawa walorów użytkowych – dotyczy to zarówno okien z PCV, jak i drewnianych.  Szczególnie te ostatnie, choć droższe od plastikowych, wymagają od swoich właścicieli znacznie więcej uwagi. Drewno jest dość wrażliwe na uszkodzenia powierzchniowe a dodatkowo, w zależności od tego w jakich warunkach jest użytkowane, wymaga regularnej konserwacji.

Co więcej, aby zabezpieczyć okna drewniane przed wpływem warunków zewnętrznych,  pokrywa się je grubą warstwą impregnatów – chemikalia te nie są najzdrowsze dla człowieka a dodatkowo „zaklejają” drewno powodując, że naturalna przepuszczalność powietrza występująca w tym materiale spada do poziomu okien plastikowych.

Dzięki zastosowaniu nakładki aluminiowej można skutecznie zabezpieczyć powierzchnię okna drewnianego przed uszkodzeniami, jednocześnie zabezpieczając je przed wpływem zewnętrznych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, słońce czy mróz. Zastosowanie nakładki pozwala też pokryć drewno jedynie mało inwazyjnym lakierem, dzięki czemu inwestor będzie mógł wykorzystać w pełni niepowtarzalne właściwości tego naturalnego materiału.

(Nowoczesne projekty domów stawiają na znacząca poprawę walorów użytkowych. fot.Internorm)

Okna PVC-aluminiowe

Nakładka dobrze sprawdzi się również w przypadku najpopularniejszych w naszym kraju okien wykonanych z PVC. Choć modelom z tworzywa trudno zarzucić brak trwałości (dobrze wykonane potrafią służyć swoim właścicielom nawet przez kilkadziesiąt lat), to trzeba przyznać, że dość brzydko się starzeją, żółknąc pod wpływem promieni słonecznych.  Zewnętrzna powłoka z aluminium w przypadku okien z PVC spełni więc funkcję typowo estetyczną, nadając całości inwestycji bardziej elegancki wygląd.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Ciepły parapet: warstwowy montaż okien | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-07-01 13:03:21

[...] profilu podokiennym osadza się każde okna: drewniane, plastikowe czy aluminiowe. Połączenie okna z murem jest doskonale zabezpieczone, a przestrzeń i ewentualne braki izolacji [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645