Start Arrow Budowa domuArrow Okna dachowe w nowoczesnych domach z poddaszem

Okna dachowe w nowoczesnych domach z poddaszem

Budując dom z poddaszem, na którym przewidujemy pomieszczenia mieszkalne, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na prawidłowe oświetlenie poddasza światłem naturalnym. Pomóc mają w tym odpowiednio rozmieszczone okna na dachu. Okna dachowe to nie tylko standardowe pionowe powierzchnie usytuowane w połaci dachu. Mogą one przybierać bardziej fantazyjne, dekoracyjne kształty. Przedstawiamy projekty domów nowoczesnych, w których zastosowano niestandardowe okna na poddaszu.

Jeżeli budujemy np. domy z dachem dwuspadowym, nie musimy decydować się na okna dachowe. Zamiast nich możemy zamontować tradycyjne okna w trójkątnych fragmentach pionowych ścian. Mimo wszystko często decydujemy się na ingerencję w połać dachową, montując okna dachowe, które są prawdziwą ozdobą wnętrza domu z poddaszem.

Projekt domu ED E-147 CE (DOM ED1-50) z lukarna

Projekt domu ED E-147 CE (DOM ED1-50) z lukarna

Lukarna – dekoracyjne okno z daszkiem

Najbardziej popularnymi oknami dekoracyjnymi są lukarny. Lukarnajest rodzajem nadbudówki w dachu domu. Jest to pionowe okno z daszkiem i ściankami po bokach. Kształt i wykończenie lukarn mogą być różne. Daszek lukarny może być jedno-, dwu- lub trzyspadowy lub owalny łukowy (wole oko).

Projekt domu TP Limbo CE (DOM TP1-85) z lukarną

Projekt domu TP Limbo CE (DOM TP1-85) z lukarną

Lukarny potrzebują dość stromego dachu, o kącie nachylenia powyżej 45 stopni. Ważna jest również wysokość ścianki kolankowej, która decyduje o wysokości pomieszczeń na poddaszu. Ścianka kolankowa nie może być niższa niż 1 m.

Projekt domu DN DELISA BIS CE (DOM PC1-45) z lukarną

Projekt domu DN DELISA BIS CE (DOM PC1-45) z lukarną

Decydując się na lukarny warto jednak zwrócić uwagę na to, że dostarczają one dwukrotnie mniej światła niż standardowe okna dachowe. Dlatego lukarny zwykle umieszcza się w pomieszczeniach, które nie wymagają dobrego oświetlenia, np. w sypialniach. Pokój dziecka czy salon na poddaszu może być za ciemny.

Projekt domu CPT KONCEPT 49 CE (DOM CP1-67) z nowoczesną lukarną i oknami kolankowymi

Projekt domu CPT KONCEPT 49 CE (DOM CP1-67) z nowoczesną lukarną i oknami kolankowymi

Okna kolankowe i nadstawki

Bardzo efektownie wyglądają również okna kolankowe. Okna kolankowe, inaczej nazywane oknami fasadowymi, osadzone są w ściance kolankowej, czyli na zewnętrznej ścianie poddasza, stojącej na ostatniej kondygnacji, biegnącej wzdłuż połaci dachowej. Okno kolankowe składa się ze standardowego okna dachowego i zespolonego z nim za pomocą specjalnego kołnierza dolnego okna, nieotwieralnego lub otwieralnego, zarówno rozwiernie jak i uchylnie. Okno dachowe jest więc przedłużone w dół o dodatkowy element, zwiększając pole widzenia przez okno. Jeżeli chcemy zamontować okna kolankowe, ścianka kolankowa nie może być niższa niż 85 cm.

Projekt domu AC Katrina III G1 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-74)

Projekt domu AC Katrina III G1 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-74) z oknami kolankowymi

Projekt domu AC Katrina II G1 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-51) z oknami kolankowymi

Projekt domu AC Katrina II G1 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-51) z oknami kolankowymi

Jeżeli ścianka kolankowa jest niższa, warto zdecydować się na nadstawki do okien dachowych. Nadstawki mają kształt trójkąta, prostokąta lub są w kształcie łuku, co dodatkowo urozmaica wnętrze poddasza. Nadstawki są nieotwieralne, gdyż wytwarza się je ze specjalnego pojedynczego profilu. Mogą być jednak montowane w zespoleniu z oknami dachowymi o dowolnej konstrukcji.

Projekt domu AC EX 20 G2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-69) z oknem balkonowym z nadstawka

Projekt domu AC EX 20 G2 ENERGO PLUS CE (DOM AF9-69) z oknem balkonowym z nadstawka

Okna balkonowe i balkon dachowy

W bardzo reprezentacyjnych pomieszczeniach na poddaszu, jak np. w salonie czy multibedroom możemy pokusić się o balkon dachowy. Górna część tej konstrukcji unosi się bardzo wysoko do góry, a dolna z barierkami po bokach wysuwa do przodu. Innym rozwiązaniem są okna balkonowe, które umożliwiają wyjście na taras stworzony w istniejącej konstrukcji dachu. Okna te można łączyć z innymi oknami dachowymi, tworząc nawet całe przeszklone ściany na poddaszu.

Projekt domu CPT Koncept 18 CE (DOM CP1-18) z oknem balkonowym dachowym

Projekt domu CPT Koncept 18 CE (DOM CP1-18) z oknem balkonowym dachowym

Rozmiar okien dachowych

Wybierając okna połaciowe przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę kąt nachylenia połaci i pod tym względem dobrać rozmiar okna. Im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym okno dachowe powinno być dłuższe. Domy z poddaszem z ostrym dachem stromym mogą mieć krótsze okna. Taka zależność wpłynie korzystnie na doświetlenie wnętrza odpowiednią ilością światła, a także umożliwi wyglądanie przez okno z pozycji i siedzącej, i stojącej. Szerokość okien dachowych może być dostosowana do projektu. Chociaż uwzględnia ona odległości między krokwiami, to jednak wykonanie np. nadbicia krokwi umożliwi zmianę szerokości okna.

Należy też pamiętać, że im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno, tym lepiej doświetli ono pomieszczenie. Górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą.

Projekt domu CPT Koncept 22 CE (DOM CP1-22) z oknem kolankowym

Projekt domu CPT Koncept 22 CE (DOM CP1-22) z oknem kolankowym

Ile okien na poddaszu?

Z warunków technicznych wynika, że pomieszczenia przeznaczone na stałą obecność mieszkańców powinny mieć okna o powierzchni odpowiadającej 1/8 powierzchni podłogi. Warto jednak wiedzieć, że dwa mniejsze okna lepiej doświetlą wnętrze niż jedno o dużej powierzchni.

Jedno okno doświetli tylko część pomieszczenia. Jeżeli chcemy, by całe wnętrze wypełniało się światłem o różnych porach dnia, warto wybrać taki projekt dachu, który przewiduje montaż np. czterech okien, po dwa na przeciwległych połaciach.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 17, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

  • Lampa satynowa Fiona Czarna-Juta Boho 50cm

  • Promocja

    Lampa wisząca dzwoneczki Chmurki Pink + 3 żar...

  • Lampa podłogowa nowoczesna BOHO Black 1pł. ra...

  • Ścierka do mycia okien 35x35

  • Kinkiet Lagos Black TK Lighting

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 120W Czarny E27

  • Lampka stołowa drewniana - Elegant