Start Arrow Budowa domuArrow Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Dla wielu z nas koncepcja ciepłego, zalanego światłem i – co istotne – taniego w eksploatacji domu, brzmi bardzo nierealnie. Tymczasem okazuje się, że takie projekty już dawno przestały istnieć tylko w sferze marzeń. Na czym polega idea domów energooszczędnych i pasywnych, a także jak ważną rolę spełniają w niej okna, wyjaśnia ekspert firmy OknoPlus.

Domy pasywne i domy energooszczędne cieszą się w całej Europie bardzo dużą popularnością. Nie dziwi zatem coraz powszechniejsze stwierdzenie, że tego typu rozwiązania stanowią również przyszłość polskiego budownictwa.

(Duże przeszklenia to cecha charakterystyczna domów energooszczędnych i pasywnych. fot.OknoPlus)

Wzrost świadomości ekologicznej, obowiązek sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej dla nowych oraz sprzedawanych budynków i lokali, a także rosnące ceny energii wymuszające oszczędności, sprawiają, że Polacy zaczynają przekonywać się projektów pozwalających zminimalizować zużycie prądu i ogrzewania. A właśnie tym są domy energooszczędne i pasywne – budynkami, które dzięki m.in. odpowiedniemu usytuowaniu względem stron świata, doskonałej izolacji cieplnej i umiejętnemu wykorzystaniu ciepła wytwarzanego przez mieszkańców i sprzęty domowe, charakteryzują się jak najniższym zapotrzebowaniem na energię – mówi Izabela Tryba z firmy OknoPlus.

Dom energooszczędny a dom pasywny

Podstawową różnicą między domem energooszczędnym a pasywnym jest wartość rocznego zużycia energii potrzebnej do eksploatacji budynku. W przypadku pierwszego z nich zapotrzebowanie to mieści się w granicach 15-70 kWh/m2, w drugim zaś wynosi maksymalnie 15 kWh/m2.

W domu energooszczędnym do zapewnienia mieszkańcom maksymalnego komfortu cieplnego wystarczy zatem niewielki kocioł i kilka małych grzejników, w budynku pasywnym zminimalizowano natomiast straty termiczne na tyle, że nie trzeba instalować w nim tradycyjnego ogrzewania – źródłem energii są urządzenia AGD, ciepło odzyskane z powietrza, a także światło słoneczne dostające się przez okna. Z uwagi na ostatnie, stolarka okienna jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcji domów obu typów.

Okna na straży ciepła

(Domy energooszczędne i pasywne to przyszłość polskiego budownictwa. fot.OknoPlus)

Okna stanowią zazwyczaj główną drogę ucieczki ciepła na zewnątrz budynku, ale jednocześnie – jeśli charakteryzują się bardzo dobrym współczynnikiem izolacyjności termicznej – pomagają w odpowiedni sposób wykorzystać światło słoneczne, czyli darmową energię pochodzącą z natury.

Szczelne okna to obowiązkowy punkt w projekcie zarówno domu pasywnego, jak i energooszczędnego. Odpowiednie szyby i profile w połączeniu z tzw. „ciepłym montażem”, pozwalają wyeliminować powstawanie mostków termicznych, a co za tym idzie  – zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Warto wiedzieć, że w przypadku domów energooszczędnych współczynnik przenikalności cieplnej całego okna powinien mieć wartość nie większą niż Uw=1,3 W/m2K., dla domów pasywnych jego wartość nie powinna być wyższa niż 0,8 W/m2K. – wyjaśnia Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Projekty domów

Producenci stolarki okiennej oferują coraz to nowocześniejsze rozwiązania techniczne, mające na celu polepszenie izolacyjności termicznej okien, np. wzmacniając profil specjalnym wypełnieniem. Należy jednak pamiętać, że decydując się na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego, równie ważną kwestią jak parametry techniczne jest właściwa wielkość okien i odpowiednie ich  rozmieszczenie w budynku.

Warto wiedzieć, że jeśli chcemy, aby nasz dom jednorodzinny potrzebował jak najmniejszych nakładów energii do codziennej eksploatacji, należy rozlokować okna głównie po południowej stronie.

Kuchnia, salon czy gabinet, czyli pomieszczenia, w których spędzamy dużą ilość czasu, powinny mieć dostęp do dużej ilości światła słonecznego przez jak największą część dnia. Dlatego też w miejscach tych możemy pozwolić sobie na duże przeszklenia, nawet sięgające od podłogi do sufitu. Garaż czy pomieszczenia gospodarcze najlepiej natomiast zaprojektować po północnej stronie domu i wyposażyć jedynie w niewielkie okna lub też nie montować ich wcale – wyjaśnia Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645