Start Arrow Budowa domuArrow Okna na poddasze: nadstawki do okien dachowych

Okna na poddasze: nadstawki do okien dachowych

Aranżacja poddasza wymaga odpowiedniego doświetlenia. Najlepsze zapewnią odpowiednio rozmieszczone i osadzone na właściwej wysokości okna dachowe. Aby urozmaić wnętrze poddasza, nadać mu oryginalny i ciekawy charakter, a także dodatkowo je doświetlić, warto zastosować nadstawki do okien dachowych.

(Nadstawki do okien dachowych mogą mieć kształt trójkąta, prostokąta lub są w kształcie łuku)

Nadstawki do okien dachowych – oryginalna aranżacja poddasza

Nadstawki to dodatkowe elementy doświetlające poddasze, zwieńczające okna dachowe. Montuje się je nad oknem dachowych, zatem do ich zastosowania nie jest wymagana wysoka ścianka kolankowa. Zintegrowany z nadstawką kołnierz uszczelniający umożliwia zespolenie elementu z oknem dachowym o dowolnej konstrukcji.

Dodatkowe elementy do okien można stosować niemalże na każdym dachu, gdyż zakres montażowy kąta nachylenia wynosi od 20 do 90 stopni.

Okna do zespoleń mogą być trójkątne, prostokątne lub w kształcie łuku, co dodatkowo uatrakcyjnia pomieszczenia na poddaszu i zwiększa odczucia estetyczne.

Nadstawki wykonane są z pojedynczego profilu, są więc to okna nieotwieralne. Stają się jednak prawdziwą ozdobą dachu, urozmaicając wygląd budynku i nadając mu niepowtarzalny charakter.

(Nadstawki do okien to dodatkowy sposób na atrakcyjną aranżację poddasza. fot. Fakro)

Co warto wiedzieć o oknach dachowych?

Okna dachowe dostępne są w różnych rozmiarach: szerokościach i długościach. O ile szerokość okna dachowego, która uwzględniać powinna odległości między krokwiami, może być zmieniana dzięki na przykład wykonaniu nadbicia krokwi, o tyle wysokość okna dachowego zależna jest od kąta nachylenia dachu. Im jest on mniejszy, tym dłuższe powinno być okno. I odwrotnie – domy z dachem stromym powinny mieć krótsze okna.

Dzięki tej zasadzie okna dachowe nie tylko zapewnią wystarczającą ilość światła, ale również umożliwią wyglądanie przez okno i z pozycji stojącej, i z siedzącej.

Najlepszy efekt osiągniemy, jeśli okna dachowe będą równomiernie rozłożone na całej powierzchni pomieszczenia. Taki projekt zapewni dobrą widoczność oraz odpowiednią ilość światła o różnych porach dnia. jedno, nawet duże okno doświetla tylko część pomieszczenia. Światło pada na mniejszą powierzchnię niż w przypadku zamontowania dwóch okien o mniejszej powierzchni. Jeżeli zaś cztery okna dachowe zaplanujemy po dwa na przeciwległych połaciach, to oświetlona powierzchnia będzie jeszcze większa.

Warto wiedzieć, że okno do poddaszy montuje się na tej samej wysokości, co standardowe okno ścienne, czyli na wysokości ok. 90-100 cm od podłogi. Dzięki temu widok z okna możliwy jest także z pozycji siedzącej.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 16, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

architekt2018 Odpowiedz 2018-10-14 17:01:07

Możliwe istnieje również, zaadaptowanie poddasza, co zagwarantuje uzyskanie dodatkowego miejsca. Nowoczesne domy piętrowe posiadają certyfikat CE, co oznacza, że spełniają one normy energetyczne. Tego typu budynki, posiadają zazwyczaj dwie łazienki, kuchnię, poddasze, pomieszczenia gospodarcze, kotłownie, dwie łazienki, salon i pokoje dostosowane do potrzeb domowników i ich przeznaczenia. Czy słyszeliście coś o projektach: https://pracownia-projekty.dom.pl/ ?

Domy z poddaszem: jak dobrać rozmiar okna dachowego? | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-05-21 02:02:05

[...] Okna na poddasze: nadstawki do okien dachowych Aranżacja poddasza wymaga odpowiedniego doświetlenia. Najlepsze zapewnią odpowiednio rozmieszczone i...więcej   [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

  • Lampa satynowa Fiona Czarna-Juta Boho 50cm

  • Promocja

    Lampa wisząca dzwoneczki Chmurki Pink + 3 żar...

  • Lampa podłogowa nowoczesna BOHO Black 1pł. ra...

  • Ścierka do mycia okien 35x35

  • Kinkiet Lagos Black TK Lighting

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 120W Czarny E27

  • Lampka stołowa drewniana - Elegant