Coraz częściej kuchnia jest pomieszczeniem, na urządzenie którego rodzina wydaje najwięcej środków i w którym spędza najwięcej czasu. Poza gotowaniem, w kuchni się pracuje i odpoczywa, dlatego często staje się ona “pokojem rodzinnym”. Oznacza to, że w kuchni potrzebne jest właściwe oświetlenie dla wszystkich funkcji tego pomieszczenia, a gotowanie jest tylko jednym z nich.
Praca z ostrymi nożami i gorącą kuchenką wymaga dobrego oświetlenia. Gdy pracujesz przy kuchennym blacie nie powinieneś zasłaniać sobie światła i jednocześnie nie powinieneś być przez nie oślepiany. Oświetlenie powinno także tworzyć przyjemną atmosferę i sprawiać by pomieszczenie było atrakcyjne dla rodziny i gości.

(fot. Velux)
Praca i wypoczynek
W kuchni zadbaj o dużą ilość światła dziennego, aby praca w niej była przyjemnością. Pamiętaj o potrzebie wywietrzenia kuchni po skończonym gotowaniu.
Dużo światła i powietrza w kuchni/pokoju rodzinnym sprawiają, że w takim pomieszczeniu chce się przebywać, niezależnie od tego czy akurat jesz, odrabiasz pracę domową, pracujesz, czy się relaksujesz. A w ten sposób rodzina może przebywać razem wykonując różne czynności.
W kuchni powinna być możliwość wyłączenia lub przygaszenia światła do pracy niezależnie od pozostałego oświetlenia, tak aby nie świeciło ono w czasie, gdy rodzina zbiera się przy stole.

(fot. VELUX)
Dobre oświetlenie kuchni
- Poza oświetleniem sztucznym wykorzystuj światło dzienne, gdyż w najbardziej naturalny sposób oddaje kolor żywności.
- Użyj światła by sprawić by w kuchni przebywało się oraz pracowało bezpiecznie i przyjemnie.
- Oczywiście im więcej funkcji spełnia kuchnia, tym lepiej powinna być oświetlona. Zaaranżuj oświetlenie kuchni zgodnie z wszystkimi czynnościami, jakie wykonujesz w kuchni: gotowaniem, jedzeniem, odrabianiem pracy domowej, odpoczynkiem itp.
- Umieść światła w oddzielnych strefach: nad kuchenką, nad blatami kuchennymi i w pobliżu stołu, jeśli stoi w kuchni.
- Uwzględnij również wentylację – świeże powietrze jest w kuchni niezbędne, w szczególności, jeśli wykorzystujesz ją do celów innych niż gotowanie.
Nie wiesz, jak rozplanować okna w pozostałych wnętrzach? Przeczytaj koniecznie o oknach na poddaszu w:
sypialni, pokoju dziecka, salonie, gabinecie, łazience, holu,
Dodaj komentarz