Start Arrow Budowa domuArrow Okna na poddaszu – salon

Okna na poddaszu – salon

Salon jest centralnym pomieszczeniem domu i spełnia wiele funkcji. To tu rodzina i przyjaciele zbierają się razem, czytają, oglądają telewizję, bawią się, słuchają muzyki i odpoczywają. Często jest to również największy pokój w domu, zajmujący znaczną jego część.

Ta wielorakość funkcji salonu powoduje, że oświetlenie go, zarówno światłem dziennym, jak i sztucznym, to niezwykle trudne zadanie. Rozmiar pomieszczenia i ciemniejsze jego części sprawiają, że urządzenie wnętrza i aranżacja oświetlenia stają się nie lada wyzwaniem.

(fot. VELUX)

(fot. VELUX)

Wykorzystaj jak najwięcej światła dziennego

Kiedy aranżujemy oświetlenie pomieszczenia, priorytetem powinno być naturalne światło dzienne. Wpuść światło dzienne do salonu, tak daleko w głąb, jak to tylko jest możliwe, np. wybierając okna, które dostarczają dużo światła.

Ciemne ściany, meble i dywany pochłaniają mnóstwo światła. Wybierz jasne rolety, parapety, ściany i sufit – i nie zaciągaj rolet zanim nie zmusi Cię do tego słońce. Ustaw meble w taki sposób by jak najlepiej wykorzystać światło dzienne. Możesz stworzyć kącik do czytania obok okna, a telewizor postawić tam gdzie jest ciemniej, by uniknąć odbić na ekranie.

W pokoju ustaw kilka lamp, które można włączać i wyłączać wedle potrzeby. Dobrą zasadą jest stworzenie od 5 do 10 stref z lampami – ale to dużo więcej niż w większości domów. Możesz wykorzystać te lampy by optycznie połączyć i podkreślić różne grupy mebli w pokoju. Możesz również wykorzystać światło słoneczne i lampy by oświetlić niewielkie aranżacje bibelotów lub innych przedmiotów, które Ci się szczególnie podobają.

(fot. VELUX)

(fot. VELUX)

Dobre oświetlenie salonu

 • Używaj raczej światła dziennego, niż oświetlenia elektrycznego. Jest wygodniejsze, zdrowsze i bardziej przyjazne środowisku.
 • Ustaw meble zgodnie z ich funkcją: np. telewizor powinien stać w ciemniejszym miejscu, podczas gdy kącik do czytania potrzebuje dużo światła.
 • Wpuść światło dzienne w głąb pokoju – i szczególnie się postaraj aranżując oświetlenie elektryczne w miejscach najbardziej oddalonych od okna.
 • Wybierz takie okna, które wpuszczają jak najwięcej światła, ale także zadbaj o ochronę przeciwsłoneczną.
 • Wybierz jasne rolety, ramy okienne, ściany i sufit, by dobrze odbijały światło i pomogły doświetlić pokój.
 • Rolety zaciągaj wtedy, gdy światło słoneczne zaczyna Ci przeszkadzać.
 • Ciemne ściany, meble, dywany, czy wykładziny pochłaniają mnóstwo światła. Używaj ich tylko jako kontrastujących akcentów w Twoim salonie.
 • Zastosuj większą ilość punktów świetlnych, aby stworzyć w salonie różne strefy: kącik do czytania, zespół kanap, ozdoby wnętrza, kącik jadalny, itp.

Nie wiesz, jak rozplanować okna w pozostałych wnętrzach? Przeczytaj koniecznie o oknach na poddaszu w:
sypialni, pokoju dziecka, gabinecie, łazience, kuchni, holu,

Autor: VELUX

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

 • Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

 • Promocja

  Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

 • Plafon Vaio 3 White

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena czarna

 • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu