Start Arrow Budowa domuArrow Okna na poddaszu

Okna na poddaszu

Jest wiele czynników, jakie należy rozważyć przy planowaniu okien, tak w ścianach jak i dachu domu.

  • Rodzaj okna: na przykład, czy potrzebujesz dużych czy małych okien? Czy wystarczą okna z podwójnymi szybami, czy potrzebna jest dodatkowa izolacja na zimę?
  • Umiejscowienie okna: czy okno powinno znajdować się nisko czy wysoko, na szczycie dachu? Czy chcesz mieć okna tylko po jednej, czy po obu stronach pokoju?
  • Stałe rolety: czy lepsze będą rolety wewnątrz, czy może markizy na zewnątrz? A może jedno i drugie?
  • Otaczające budynki i drzewa: które z otaczających dom obiektów dadzą cień?
  • Funkcja pomieszczenia: czy jest to kuchnia, sypialnia czy pokój do pracy?
(fot. Velux)

(fot. Velux)

Rodzaje okien

Ilość światła przepuszczanego przez okno zmniejsza się wraz z ilością warstw szkła.

W przypadku okien z podwójnymi szybami przepuszczane jest około 80% światła. Nie oznacza to, że odczujesz, że w domu jest mniej światła, ale gdy usiądziesz w słońcu poczujesz mniej ciepła. Poza tym, kilka różnych warstw szkła lepiej utrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczeń. Szkło izolacyjne tworzy przyjemny i jednolity klimat w domu.

Potrzebujesz więcej okien? Dobrym pomysłem jest renowacja dachu połączona z dodatkowym montażem kilku okien obok siebie lub nad sobą, tak, aby tworzyły dużą przeszkloną powierzchnię.

Umiejscowienie okna

Miejsce, w którym okno znajduje się na ścianie lub w dachu w dużej mierze determinuje ilość i jakość światła dziennego, jakie wpada do środka przez okna.

Im wyżej znajduje się okno, tym więcej wpada przez nie światła. A im więcej wpadnie światła dziennego i słońca, tym mniej będziesz zależny od światła sztucznego.

Okna do poddaszy i świetliki można instalować po każdej stronie budynku. Jeśli chcesz by jak najwięcej światła wpadało przez okno lub świetlik, najlepszym na nie miejscem będzie strona południowo zachodnia, jako że od tej strony słońce świeci przez cały dzień, aż do późnego wieczora.

Jeśli okno znajduje się wysoko, warto jest zakupić produkt sterowany elektrycznie. Poza tym, należy przyjąć, że intensywność światła spada o połowę z każdym metrem, z jakim wpada w głąb pomieszczenia. To może okazać się ważne, kiedy okno ma dostarczać światła np. dla domowego biura.

Kontrolowanie słońca i światła

Czy lepiej zainstalować rolety wewnątrz domu, czy markizy na zewnątrz? Osłona przed słońcem zainstalowana na zewnątrz jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli pragniesz się chronić przed ciepłem promieni słonecznych, ale rolety czy żaluzje wewnątrz dają więcej możliwości, jeśli ich celem jest kontrolowanie światła i cienia, oraz utrzymywanie ciepła w pomieszczeniu.

Drzewa i budynki

Wysokie drzewa oraz budynki ograniczają ilość wpadającego światła dziennego. Jeśli chcesz zainstalować nowe okno w swoim domu, wybierz takie miejsce, by nie było ono zacieniony przez otaczające obiekty.

Funkcja pomieszczenia

Każde pomieszczenie ma swoje przeznaczenie oraz osobowość. Aby utrzymać przyjemny klimat pomieszczenia, należy kontrolować temperaturę oraz ilość światła słonecznego, jakie do niego wpada.

Nie wiesz, jak rozplanować okna w pozostałych wnętrzach? Przeczytaj koniecznie o oknach na poddaszu w:
sypialni, pokoju dziecka, salonie, gabinecie, łazience, kuchni, holu,

Autor: VELUX

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa JOKER BLACK/GOLD 2xGU10

  • Lampa wisząca Wire Silver 3pł. TK Lighting

  • Lampa wisząca Galaxy 1646

  • Lampa Flexi Szara w kropeczki 5pł.

  • Plafon Vaio 5 Gray