Start Arrow Budowa domuArrow Okna nieotwieralne: czy i gdzie je montować?

Okna nieotwieralne: czy i gdzie je montować?

Okna nieotwieralne w domach jednorodzinnych najczęściej są częścią dużych okien balkonowych. Zdecydowanie rzadziej montuje się je jako jedyne przeszklenia w pomieszczeniu. Zobaczmy, gdzie i kiedy warto montować okna nieotwieralne.

Okna nieotwieralne są tańszym rozwiązaniem niż standardowe okna skrzydłowe czy okna przesuwne – nie wymagają okuć i mają mniejszą liczbę profili. Występują w wielu rozmiarach, można je również kupić na specjalne zamówienie, dopasowując do funkcji i wymiarów otworów okiennych. Na rynku dostępne są dwa rodzaje okien nieotwieranych: szklone bezpośrednio w ramie (najpopularniejsze) oraz szklone w skrzydle (czyli tak, jak okna standardowe otwieralne, ale bez okuć).

Okna nieotwieralne w części mieszkalnej i gospodarczej

Nieotwieralne okno najczęściej jest częścią zestawu okien balkonowych czy tarasowych. To bez podziału stanowi doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy uzyskać jak najlepszy wzrokowy kontakt z ogrodem. Wyjście na taras czy ogród zagwarantuje nam skrzydło ruchome.

okno stale i ruchome

Dzięki połączeniu okna stałego i ruchomego uzyskujemy dużą przeszkloną powierzchnię, idealną do salonu z wyjściem na ogród. fot. Dreamstime

grzejniki konwektorowe

Nieotwierana część zestawu balkonowego umożliwia montaż pod oknem grzejników. fot. Purmo

Okno stałe jako część zestawu balkonowego to praktycznie jedyna słuszna możliwość zastosowania okien nieotwieranych w pomieszczeniach mieszkalnych. Okna stałe możemy zamontować w pomieszczeniach technicznych czy gospodarczych, w których zależy nam na doświetleniu wnętrza. Co istotne, okna stałe mają cieńsze ramy, a więc zapewniają więcej światła. Pamiętać jednak należy, że we wnętrzach doświetlonych oknami nieotwieralnymi, konieczna jest jest prawidłowa wentylacja – okna nieotwierane uniemożliwią nam ręczne wietrzenie pomieszczeń. Jest to szczególnie istotne, gdy okna stałe montujemy w spiżarniach, garderobach czy pralniach.

okno stale w garażu

Stałe okna nieotwierane często stosuje się do doświetlenia garażu. fot. Dreamstime

okna nieotwieralne

W pomieszczeniach, gdzie stosujemy wyłącznie okna nieotwierane musimy zadbać o skuteczną wentylację. fot. Dreamstime

Okna stałe – na parterze czy poddaszu

Okna stałe najczęściej stosuje się na parterze, gdyż na wyższych kondygnacjach będziemy mieć kłopot z ich umyciem czy konserwacją, chyba że, tak jak wspomnieliśmy wyżej, są częścią zestawu balkonowego – wtedy dostęp do zewnętrznej strony okna będziemy mieć z balkonu.

Jednak na poddaszu również możemy spotkać okna nieotwieralne. Najczęściej występują tam jako część okien kolankowych czy nastawek do okien dachowych, a także świetliki.

Okna kolankowe składają się ze standardowego okna dachowego i zespolonego z nim za pomocą specjalnego kołnierza dolnego okna, często właśnie nieotwieralnego. Okno dachowe jest więc przedłużone w dół o dodatkowy element. Okna kolankowe, poza doświetleniem poddasza, zwiększają również pole widzenia przez okno.

okno kolankowe nieotwieralne

Przez okna kolankowe nie patrzymy tylko w niebo, jak w przypadku standardowych okien dachowych, ale mamy również widok np. na przydomowy ogród, co zwiększa wrażenia estetyczne osób przebywających na poddaszu. fot. FAKRO

Na poddaszu możemy zastosować również inne okna do zespoleń, twz.nadstawki do okien dachowych. Wykonane są one z pojedynczego profilu, mogą być trójkątne, prostokątne lub w kształcie łuku, co dodatkowo uatrakcyjnia pomieszczenia na poddaszu. Nieotwieralne nadstawki montuje się nad oknem dachowych, zatem do ich zastosowania nie jest wymagana wysoka ścianka kolankowa.

nadstawka do okna dachowego

Dodatkowe nieotwierane elementy do okien można stosować niemalże na każdym dachu, gdyż zakres montażowy kąta nachylenia wynosi od 20 do 90 stopni. fot. VELUX

Stałe okna szklone w skrzydle czy w ramie?

Wymienione wyżej okna do zespoleń zintegrowane są z oknami ruchomymi. Jeżeli chcemy jednak zamontować okno stałe przy oknie ruchomym musimy wybrać takie, które jest szklone w skrzydle, jednak bez zastosowania okuć. Okna nieotwieralne szklone w ramie mają węższe ościeżnice. Widoczna różnica położenia szyb w obu oknach może wyglądać więc nieatrakcyjnie. Należy jednak pamiętać, że okna szklone w skrzydle nie są już tak bardzo tanie, zatem warto w ogóle przemyśleć ich montaż.

Okna nieotwieralne – przepisy

W domach, w których działa wentylacja mechaniczna, okna nieotwieralne mogą być zamontowane praktycznie w każdym pomieszczeniu. Oczywiście w budynkach mieszkalnych takiego rozwiązania nie spotyka się, ale warto wiedzieć, że przepisy nie ograniczają montażu stałych okien.

Jeżeli jednak domy jednorodzinne wyposażone są w wentylację grawitacyjną, okna stałe mogą stanowić jedynie połowę zastosowanych przeszkleń, których powierzchnia musi być nie mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi (w pomieszczeniach mieszkalnych).

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 2, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Paulina Odpowiedz 2016-04-29 14:15:37

Okna nieotwierane? czy ich dobry (ciepły) montaż oznacza dodatkową oszczędność na rachunkach za ogrzewanie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu