Start Arrow Budowa domuArrowOkna i drzwiArrow Okna Plastikowe – ile komór ma okno?

Okna Plastikowe – ile komór ma okno?

Przekroje ram skrzydeł okiennych i ościeżnic różnią się kształtem, wymiarem i liczbą komór. Liczba komór ma duży wpływ na parametry termoizolacyjne okien. Okna PVC mogą być dwu-, trzy- lub nawet sześciokomorowe. Kiedy warto wybrać okna wielokomorowe?

Profile okienne mają budowę komorową, gdzie każda z komór spełnia swoje zadanie. Liczba komór ma wpływ na izolacyjność cieplną okien i ograniczenie występowania kondensacji pary wodnej na szybach od wewnątrz domu czy mieszkania.

(Okna plastikowe są szczelne, nie wymagają malowania, łatwo je utrzymać w czystości.)

Jak sprawdzić, ile komór ma okno?

Wybierając nowe okna plastikowe do domu powinniśmy sprawdzić, ile komór ma dany profil. Komory liczymy w przekroju prostopadłym do powierzchni profili.

Rafał Pruchnicki, ekspert ogólnopolskiej sieci sprzedaży okien – Polskie Okna:
W przypadku ram okiennych w przekroju położonym ok. 10 mm od ich podstawy, w wypadku skrzydeł, w przekroju położonym ok. 10 mm od osadzenia okucia obwiedniowego (tzw. rowka okuciowego) w kierunku osadzenia szyby. Natomiast w przypadku słupków, w przekroju położonym ok. 10 mm od ich osi symetrii.

 • Komora zewnętrzna skrajna

Zewnętrzna komora posiada specjalne otwory odwodnieniowe. To przez nie woda, która dostała się do wewnątrz okna, wyprowadzana jest na zewnątrz.

 • Komora wzmocnieniowa

Profile z PCW mają małą sztywność, dlatego też wewnątrz nich umieszcza się wzmocnienie stalowe. To specjalny kształtownik z blachy ocynkowanej, który wkłada się do największej komory tzw. komory wzmocnieniowej.

Od tego, jaki kształt mają wzmocnienia, jaka grubość stali i cynku zastosowano do ich wykonania, a także prawidłowego ich zamontowania zależy sztywność okien oraz ich zachowanie w trakcie eksploatacji.

 • Pozostałe komory

Pozostałe komory stanowią dodatkowy izolator okna. Ich liczba wskazuje na to, czy profil okna jest ciepły czy zimny – teoretycznie im więcej komór, tym niższy współczynnik przenikania ciepła, a co za tym idzie – okna są cieplejsze. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej…

Rafał Pruchnicki, Polskie Okna:
Trzeba pamiętać, że widoczna poprawa parametrów cieplnych następuje jedynie tylko wtedy, kiedy szerokość komory jest nie mniejsza niż 5 mm. Tak więc, wąskie profile 5 komorowe (o szerokości 58-60mm) z technicznego punktu widzenia, praktycznie nie mają sensu a dodatkowo ich z reguły małe komory wzmocnieniowe, nie dają możliwości zastosowania dużych i dostatecznie wytrzymałych wzmocnień.

Zatem, zwiększanie liczby komór przy standardowej głębokości profilu zmniejsza największą komorę środkową, w której znajduje się stalowe wzmocnienie, a co za tym idzie, zmniejsza się sztywność konstrukcji okna.

Wadą niektórych okien z PCV może być ich zbyt duża szczelność.

Nawiewniki okienne zapewnią regularny dopływ świeżego powietrza.

Jaki współczynnik przenikania ciepła mają wielokomorowe okna?

Przykładowe, średnie poziomy współczynników izolacyjności termicznej U (im współczynnik U niższy tym profil cieplejszy) dla różnych rodzajów profili wyglądają następująco:

 • Profile wąskie 3-komorowe: U ok.1,7-1,9 W/m2K
 • Profile wąskie 5-komorowe: U ok.1,5-1,7 W/m2K
 • Profile szerokie 3-komorowe: U ok.1,5-1,6 W/m2K
 • Profile szerokie 4-komorowe: U ok.1,4-1,5 W/m2K
 • Profile szerokie 5-komorowe: U ok.1,3-1,4 W/m2K
 • Profile szerokie 6 i więcej komorowe: U ok.1,2-1,3 W/m2K

Zobacz okno o najwyższych parametrach

Współczynnik przenikalności cieplnej wynosi tylko
Uw =0,6  W/m2K!

Na co wpływ ma szerokość profili?

Ustaliliśmy, że głębokość profili wpływa na izolacyjność cieplną okna i sztywność jego konstrukcji. Na co więc wpływ ma szerokość profili?

Szerokość profili okiennych wpływa na wielkość powierzchni szyby, jaką można zastosować w oknie. Im węższe profile, tym większa będzie powierzchnia szyby w oknie.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Nowe technologie - dom bezpieczny i ekologiczny | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-25 15:05:57

[...] Okna plastikowe – ile komór ma okno? [...]

Nowe Okna - jak płacić mniejsze rachunki za energię? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-27 10:09:15

[...] Okna Plastikowe – ile komór ma okno? Przekroje ram skrzydeł okiennych i ościeżnic różnią się kształtem, wymiarem... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645