Start Arrow Budowa domuArrow Okna – podstawa energooszczędności

Okna – podstawa energooszczędności

Energooszczędność to dziś bardzo ważny temat w dyskusjach na najwyższych szczeblach. Dyrektywy mające na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej zostają wprowadzane w kolejnych krajach. Również w Polsce coraz częściej mówi się o wycofaniu ze sprzedaży tradycyjnych żarówek czy paszporcie energetycznym dla domów.

Z dniem 1 września 2009 roku znikną ze sklepowych półek, między innymi, tradycyjne żarówki o mocy większej niż 80 W. A do końca 2016 roku wszystkie żarówki, które zużywają dużo energii elektrycznej. Od stycznia 2009 roku zaś w Polsce obowiązuje świadectwo energetyczne, czyli dokument mówiący o zużyciu energii przez budynki i mieszkania, które będą sprzedawane lub wynajmowane.

Utworzono siedem klas energetycznych od A do G. W klasie A znajdą się budynki czy też mieszkania najbardziej energooszczędne. W klasie G zaś te nieruchomości, których użytkowanie wiąże się z największym zapotrzebowaniem na energię. Łatwo więc będzie przyszłym kupującym obliczyć, jak drogi w eksploatacji jest dany budynek. Dyrektywa ta ma także przyczynić się do oszczędzania energii.

Dlatego, jeśli zdecydujesz się na budowę domu czy kupno mieszkania, warto przyjrzeć się energooszczędnym rozwiązaniom, które stają się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie bardziej dostępne i coraz tańsze. Dzięki nim łatwiej będzie w przyszłości sprzedać dom lub wyznając mieszkanie, a także przyczynić się do ochrony środowiska.

(Okna w domu energooszczędnym zajmują wyjątkowo dużą powierzchnię, dlatego powinniśmy poświęcić ich montażowi dużo uwagi.)

(Okna w domu energooszczędnym zajmują wyjątkowo dużą powierzchnię, dlatego powinniśmy poświęcić ich montażowi dużo uwagi.)

Podstawy domu energooszczędnego

Aby dom mógł być określany mianem energooszczędnego musi spełnić kilka podstawowych warunków.  Już na etapie projektu domu muszą być uwzględnione wszystkie rozwiązania charakterystyczne dla takiego budownictwa. Po pierwsze jego bryła powinna być jak najbardziej zwarta. Także na etapie projektu  trzeba zaplanować energooszczędne systemy ogrzewania i wymiany powietrza, np.  wentylację z odzyskiem ciepła. Urządzenie to podgrzewa świeże powietrze napływające z zewnątrz ciepłem odzyskiwanym z powietrza zużytego. Dzięki temu zapewnia prawidłową wymianę powietrza, przy minimalnych stratach energii. Dodatkowo, może ono być także wyposażone w filtry, które oczyszczają powietrze i uwalniają dom od alergenów.

Następnie trzeba znaleźć odpowiednią działkę, taką która umożliwi prawidłowe usytuowanie budynku, np. skierowanie okien w stronę południową, tak aby maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie. Po stronie północnej można w ogóle z nich zrezygnować i zaplanować tam pomieszczenia, w których może panować niższa temperatura (garderoba, schowek, garaż) niż w pokoju dziennym czy sypialni.

Ściany i strop (stropodach) w takim budownictwie trzeba ocieplić materiałami wysokiej jakości o odpowiedniej grubości.

Jednak najtrudniejsze jest wyeliminowanie mostków termicznych, powstających w miejscach połączenia ściany z np. oknami, drzwiami zewnętrznymi czy balkonem, narażonych na znaczną utratę ciepła.

Okna w domu energooszczędnym zajmują wyjątkowo dużą powierzchnią, dlatego powinniśmy poświecić sporo uwagi ich montażowi. Po pierwsze należy prawidłowo umieścić ramę okna w

(Odpowiedni montaż okna wraz z wykorzystaniem wysokiej jakości produktów izolacyjnych sprawią, że będzie ono prawidłowo spełniać swoje funkcje. Fot.Soudal)

(Odpowiedni montaż okna wraz z wykorzystaniem wysokiej jakości produktów izolacyjnych sprawią, że będzie ono prawidłowo spełniać swoje funkcje. Fot.Soudal)

przekroju otworu ściany. Następnie trzeba precyzyjnie wypełnić szczelinę pomiędzy ramą okna a otworem ściennym za pomocą pianki poliuretanowej wysokiej jakości np. pianką poliuretanową Soudafoam Gun Low Expansion firmy Soudal oraz zabezpieczyć ją w myśl zasady – „strona wewnętrzna okna powinna być zawsze szczelniejsza niż zewnętrzna”.

Izolacja okna od wewnątrz zapewni ochronę przed wnikaniem wilgoci z wnętrza domu do warstwy izolacji okna. Może być ona wykonana za pomocą taśmy paroszczelnej np. Soudal Folienband Inside lub sznura dylatacyjnego i silikonu neutralnego np. Soudal Silirub. Od zewnątrz należy użyć folii paroprzepuszczalnej np. Soudal Folienband Outside lub taśmy rozprężnej np. Soudal Soudaband Acryl, która zwiększając swój rozmiar dopasuje się do nierównych powierzchni ściany. Oba produkty zabezpieczają piankę poliuretanową przed opadami i promieniami UV. Warstwa ta umożliwia jednocześnie wyjście pary wodnej na zewnątrz, która ewentualnie mogłaby gromadzić się w warstwie izolacji okna. Taki montaż zapewni długotrwałą niezmienną w czasie izolację termiczną tego detalu budowlanego  bez strat ciepła.

Warto także wziąć pod uwagę kolektory słoneczne, które będą produkować niezbędna do funkcjonowania domu energię. Uzupełnieniem całości są energooszczędne sprzęty AGD i RTV. Najmniej energii zużywają te z klasy A, coraz częściej można także spotkać wyjątkowo oszczędna klasę A++.

Domy energooszczędne to trend, który w niedalekiej przyszłości stanie się prawdopodobnie codziennością. Tylko takie obiekty będą mogły bowiem funkcjonować w obliczu kurczących się zapasów surowców naturalnych.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu