Start Arrow Budowa domuArrow Okna przepuszczające słońce

Okna przepuszczające słońce

To, jakie okna są najlepsze, zależy od wielu czynników i określenia naszych potrzeb. Jeżeli okna w naszym domu czy mieszkaniu wychodzą na południe, możemy dogrzać i doświetlić pomieszczenia darmową energią słoneczną. Ta zasada, która obowiązuje projekty domów energooszczędnych, może być wprowadzona do każdego budynku. Aby jednak pozyskać, jak najwięcej światła, musimy zwrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności energii naszych okien.

Współczynnik przepuszczalności energii całkowitej g (tzw. Solar Factor) oznacza, jaki procent promieniowania przedostanie się do wnętrza domu. Składa się on z sumy energii przepuszczanej bezpośrednio Te oraz energii absorbowanej przez szybę qi. Im procent jest wyższy, tym pomieszczenia bardziej będą się nagrzewały. Wartość szyby pojedynczej określana jest na ok. 85%, szyby podwójnej – ok. 75%, natomiast szyby z powłoką selektywną mają wartość współczynnika na poziomie ok. 65%.

Szyby mogą mieć różną wartość współczynnika g nie tylko ze względu na swoją budowę, ale również z powodu ich zabarwienia lub rodzaju powłoki na szybie. Wartość g dla szyb podaje producent okien przy danym modelu. Zwróćmy jednak uwagę, że może tam pojawić się również wartość gF, która oznacza współczynnik przepuszczalności energii całkowitej całego okna. Jest ona iloczynem współczynnika przepuszczalności energii całkowitej oszklenia g oraz współczynnika zmniejszającego z urządzeń przeciwsłonecznych.

Mniejsze koszty ogrzewania i nagrzane słońcem pomieszczenia to zalety wysokiego współczynnika g, które docenimy zimą. Należy jednak pamiętać, że latem może nam on utrudniać przebywanie w pomieszczeniach mocno nagrzanych. Jeżeli więc zdecydujemy się na szyby o wysokim współczynniku przepuszczalności energii, pamiętajmy, by nasze okna wyposażyć w elementy zaciemniające, np. rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, które uchronią wnętrza przed nadmierną temperaturą.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa tzw. graniczną wartość współczynnika przepuszczalności energii całkowitej gc dla wszystkich typów okien i innych przegród szklanych. Współczynnik gc musi spełniać warunek gc≤0,5 dla wszystkich typów budynków. Jeśli zaś szyby czy przegrody szklane i przezroczyste stanowią więcej niż 50% powierzchni ściany, spełniony musi być warunek gc*fg≤0,25 gdzie fg – to udział powierzchni przezroczystych w powierzchni ściany.

(Nasłonecznione pomieszczenia cieszą zimą, latem mogą być męczące)

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645