Mieszkam na parterze w bloku przy samej ulicy. Jakie okna wybrać, by zapewnić maksymalną izolację od hałasów?
Czytelnikowi odpowiada ekspert, Wioleta Maniecka, Manager ds. Szkoleń w firmie OKNOPLAST
Uciążliwy hałas może prowadzić do osłabienia słuchu, a nawet głuchoty. Jeśli jesteśmy przez dłuższy czas narażeni na intensywne odgłosy, może dojść do trwałego podwyższenia progu słyszalności, co prowadzi do niedosłuchu. Dla naszego zdrowia szkodliwy jest już stały hałas o natężeniu 65 dB, natomiast hałas o natężeniu powyżej 130 dB, który generuje np. startujący samolot, jest już bolesny i może nieodwracalnie uszkodzić nasz słuch.
Przed szkodliwym wpływem hałasu możemy się chronić. Jednym ze sposobów jest wybór odpowiednich okien. Na rynku są już dostępne okna o wysokich parametrach izolacji akustycznej. Tę cechę oznacza się symbolem Rw. Mówi on o tym, jak stolarka izoluje nasz dom od dźwięków pochodzących z zewnątrz.
Wartość współczynnika Rw wyraża się w decybelach (dB). Im jest on wyższy, tym lepsza izolacyjność akustyczna okna. Dostępne na rynku profile standardowo posiadają współczynnik Rw na poziomie około 30 dB. Zredukowanie głośności dźwięku o 10 dB nasze ucho odbiera jako stłumienie hałasu o połowę. I tak, jeśli okno ma współczynnik Rw=32 dB, to hałas na poziomie 60 dB zostanie zmniejszony przez nie do poziomu 28 dB.
Dźwiękochłonne pakiety szybowe mogą mieć współczynnik 36, 39, 40, a nawet 45 dB, dzięki którym parametry tłumienia hałasu okna są znacznie wyższe. Oczywiście, wskaźnik izolacyjności akustycznej należy dostosować do otoczenia, w jakim mieszkamy. W Państwa przypadku, gdy mieszkanie znajduje się przy ruchliwej ulicy, okna powinny mieć współczynnik co najmniej 35 dB.

(Prawidłowo dobrane okna mogą zmniejszyć odczuwalny poziom hałasu nawet o połowę. Fot. OKNOPLAST)
Dodaj komentarz