Start Arrow Budowa domuArrow Okna przyjazne dla niepełnosprawnych

Okna przyjazne dla niepełnosprawnych

W domach i mieszkaniach starszych osób można spotkać okna liczące sobie nierzadko kilkadziesiąt lat. Nadgryziona zębem czasu stolarka to nie tylko problem estetyczny. Stare okna są niefunkcjonalne i trudne w obsłudze, co może poważnie uprzykrzyć życie każdemu, a tym bardziej osobom nie całkiem już sprawnym. Dlatego – wymieniając okna w domach seniorów – warto wybrać rozwiązania przyjazne dla seniorów.

Janusz Grześkowiak z firmy Winkhaus podpowiada, jak ułatwić starszym osobom użytkowanie stolarki.

Klamka na poziomie

(Montując stolarkę w domu osoby starszej warto zamontować pewne udogodnienia. fot.Winkhaus)

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że codzienne otwieranie i zamykanie okien, nawet tych nowoczesnych – uchylno-rozwieranych, może sprawiać trudności osobom starszym. Jednym z częstych utrudnień, na które narażeni są seniorzy, a zwłaszcza osoby poruszające się na wózkach, są wysoko zamontowane klamki. Jest to szczególnie widoczne w mieszkaniach usytuowanych w zabytkowych kamienicach, gdzie okna są bardzo duże, a klamki umieszczone standardowo w połowie wysokości skrzydła. Jak uporać się z tym problemem?

Rozwiązaniem, które znacznie ułatwia obsługę okien osobom starszym i niepełnosprawnym jest zasuwnica z obniżoną klamką. Jeśli ją stosujemy w oknie, klamka może znajdować się już na wysokości niespełna 30 cm od dolnej krawędzi skrzydła. To duże ułatwienie dla seniorów. Pomocna okazać się może również klamka z dłuższym uchwytem. Otwieranie i zamykanie okna przy jej użyciu wymaga znacznie mniejszego wysiłku, dlatego warto ją seniorom zamontować zamiast klamki standardowej – wyjaśnia Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.

Nieoczekiwana zmiana miejsc

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem polecanym dla osób starszych jest okucie, które umożliwia „przemeblowanie” okna. – Wymiana dwóch elementów okucia powoduje przeniesienie klamki na dolną część skrzydła. Dzięki temu otwieranie, uchylanie i zamykanie okna staje się czynnością dostępną także dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Do klamki zamocowanej w najniższej części skrzydła można bez trudu dosięgnąć w pozycji siedzącej. Aby otworzyć okno, wystarczy przekręcić klamkę o 90 stopni. Gdy ponownie przekręcimy klamkę o 90 stopni, spowodujemy uchylenie skrzydła. Przy tym okucie automatycznie „wypycha” skrzydło, więc nie trzeba ciągnąć go do siebie, jak przy uchylaniu okna standardowego. A to znacznie ułatwia obsługę – mówi Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus.

Otwieracze dla wygody

(Okno z okuciem uchylonym i otwartym. fot.Winkhaus)

Sposobem na ułatwienie osobom starszym korzystania z okien może być również zamontowanie otwieracza naświetli sterowanego z poziomu podłogi. Rozwiązanie to polecane jest przede wszystkim w przypadku okien, do których dostęp jest utrudniony, np. tych łazience czy na klatce schodowej. – Otwieracze mogą być wykorzystane w oknach z funkcją uchylną lub rozwierną, przy zachowaniu zasady, że uchył lub rozwarcie skrzydła nie przekracza 180 mm – wyjaśnia Janusz Grześkowiak z firmy Winkhaus.

Alternatywą dla otwieraczy sterowanych mechanicznie (np. dźwignią lub korbą) są wygodniejsze w obsłudze otwieracze elektryczne. Te użytkownik uruchamia przy pomocy pilota lub przycisku, który może być umiejscowiony w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Można zamontować go tak, aby osoby starsze, które mają problemy z poruszaniem, nie musiały dużo chodzić.

Warto dodać, że do otwieraczy elektrycznych można podłączyć czujniki, np. temperatury, wiatru, opadów, które sterują uchylaniem i zamykaniem okna. Z kolei podpięcie czujników do centralki sterowniczej pozwala na otwieranie i zamykanie okien w całym budynku bez konieczności wchodzenia do każdego pomieszczenia. Jakie to ułatwienie dla osób, którym przemieszczanie się sprawia problemy! – dodaje Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.

Taras przyjazny niepełnosprawnym

Dużym problemem, z którym nierzadko zmagają się seniorzy, jest wyjście na taras. Wysoki próg stanowi często barierę nie do pokonania dla osoby o obniżonej sprawności ruchowej czy stale poruszającej się na wózku. Janusz Grześkowiak z firmy Winkhaus ma na to sposób: – Większość systemów profilowych, z których produkowane są okna, posiada specjalne niskie progi do drzwi balkonowych. Są też okucia (specjalne zaczepy), zapewniające pełną funkcjonalność drzwi balkonowych z niskim progiem.

Kolejną propozycją, która sprawdzi się w takiej sytuacji jest dostępne okucie podnośno-przesuwne. – Pozwala ono wykonać drzwi przesuwne z niskim progiem. Zastosowanie płaskich prowadnic dolnych umożliwia osobom niepełnosprawnym bezproblemowe przemieszczanie się na taras – wyjaśnia ekspert firmy Winkhaus.

Klucz do bezpieczeństwa

Kwestią bardzo istotną nie tylko dla wygody ale i bezpieczeństwa seniorów jest odpowiednie zabezpieczenie drzwi wejściowych. – Osoby starsze, zwłaszcza mieszkające samotnie, miewają w zwyczaju zostawianie klucza w zamku, co może być dużym utrudnieniem w sytuacji kryzysowej. Z tego też względu w drzwiach zewnętrznych w domu seniora warto zamontować wkładki bębenkowe obustronnie niezależnie otwierane – mówi Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus. Tego typu wkładki nie tylko umożliwiają otwarcie drzwi w przypadku, gdy wewnątrz klucz tkwi w zamku, ale także posiadają certyfikaty odporności na włamanie.

Starym oknom w zabytkowych kamienicach czy wiekowych domach trudno odmówić uroku. Kiedy chodzi jednak o wygodę i komfort użytkowania stolarki przez osoby starsze, nie powinniśmy kierować się sentymentem. Wymieniając okna w domu seniora, warto wziąć sobie do serca rady eksperta firmy Winkhaus, dzięki czemu korzystanie ze stolarki nie będzie już sprawiało problemów.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645