Start Arrow Budowa domuArrow Okna w nowobudowanych domach – co zmieni się od 2014 roku?

Okna w nowobudowanych domach – co zmieni się od 2014 roku?

Od 1 stycznia 2014 roku zacznie obowiązywać pierwszy etap zmian, przewidziany w rozporządzeniu zmieniającym warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmodyfikowane przepisy będą wprowadzane fazowo: kolejne wymagania obowiązywać więc będą od 2014, 2017 i 2021 roku. Jakie wymagania nałożone zostaną na stolarkę okienną w nowobudowanych domach jednorodzinnych?

Wchodzące w życie rozporządzenie dotyczyć będzie wszystkich nowobudowanych obiektów, dla których inwestor będzie się ubiegał o pozwolenie na budowę. Mają one na celu poprawę efektywności energetycznej nowo budowanych budynków.

Okna o wysokiej izolacyjności cieplnej mogą zmniejszyć ilość traconej przez stolarkę energii w domach nawet o 30 %. Wybierając nowe okna warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że materiał, z którego są wykonane – okna plastikowe czy okna drewniane – nie decyduje o energooszczędności.

Współczynnik przenikania ciepła U

Najważniejszym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła U. Oznacza on, jaka ilość ciepła, spowodowane są różnicą między temperaturą wewnątrz pomieszczenia a temperaturą na zewnątrz, przenika w ciągu 1 sekundy przez 1m2 okna. Im wartość współczynnika jest mniejsza, tym straty ciepła są niższe i okno ma lepsze parametry izolacyjne.

 • Współczynnik U – wymagania

Warunki techniczne określają maksymalną wartość współczynnika U, jaką powinny się charakteryzować okna w budynkach mieszkalnych. Poniższa tabela prezentuje, jak zmieniać się ona będzie na poszczególnych etapach wprowadzanych zmian:

(Nie oznacza to, że okna dachowe mogą mieć gorsze parametry, różnica wynika z metodologii ich badania.)

 • Uwaga

Wybierając nowe okna, w karcie technicznej szukajmy współczynnika Uw. Jest to współczynnik dla całego okna, o którym decydują cechy profilu, pakietu szybowego, sposób osadzenia szyby w ramie oraz ich udział procentowy w konstrukcji.

Współczynnik Ug szyby lub Uf ramy okiennej zawsze będą miały niższą wartość od współczynnika Uw, co może wprowadzić kupującego w błąd. Współczynnik Ug szyby będzie dla nas istotny, jeżeli wybieramy duże okna, gdzie szyba stanowi większość konstrukcji; współczynnik Uf jest ważny dla małych okien, w których głównych elementem jest rama okienna.

Współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego g

Współczynnik g to współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego. Określa on ile procent całkowitego promieniowania słonecznego przedostaje się przez oszklenie do wnętrza budynku. Im wyższa procentowa wartość współczynnika przepuszczalności energii g, tym bardziej pod wpływem słońca nagrzewać się będą pomieszczenia.

Zgodnie z obowiązującymi od 2014 roku przepisami, we wszystkich rodzajach budynków  współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego okien oraz przegród szklanych i przezroczystych g liczony według wzoru:

g = fC * gn

gdzie:
gn – współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla typu oszklenia,
fC − współczynnik redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne,

w okresie letnim nie może być większy niż 0,35.

Powyższych wskazań nie stosuje się w odniesieniu do powierzchni pionowych oraz powierzchni nachylonych więcej niż 60 stopni do poziomu, skierowanych w kierunkach od północno-zachodniego do północno-wschodniego (kierunek północny +/– 45 stopni), okien chronionych przed promieniowaniem słonecznym elementem zacieniającym, spełniającym wymagania o których mowa wyżej oraz do okien o powierzchni mniejszej niż 0,5 m2.

Wartości współczynnika całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego dla typu oszklenia gn należy przyjmować na podstawie deklaracji właściwości użytkowych okna. W przypadku braku danych, wartość gn trzeba określić według tabeli:

Natomiast wartości współczynnika redukcji promieniowania ze względu na zastosowane urządzenia przeciwsłoneczne fC określa poniższa tabela:

Pole powierzchni okien

Warunki techniczne 2014 określają również, że w budynku mieszkalnym i zamieszkania zbiorowego pole powierzchni A0, wyrażone w m2, okien oraz przegród szklanych i przezroczystych o współczynniku przenikania ciepła nie mniejszym niż 0,9 W/(m2*K), obliczone według ich wymiarów modularnych, nie może być większe niż wartość A0max obliczone według wzoru:

A0max = 0,15 · Az + 0,03 · Aw

gdzie:
Az – jest sumą pól powierzchni rzutu poziomego wszystkich kondygnacji nadziemnych (w zewnętrznym obrysie budynku) w pasie o szerokości 5 m wzdłuż ścian zewnętrznych,
Aw – jest sumą pól powierzchni pozostałej części rzutu poziomego wszystkich kondygnacji po odjęciu Az.

Nowe przepisy a pozwolenie na budowę

Powyższe przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2014 i dotyczą tych nowobudowanych obiektów, dla których pozwolenie na budowę zostało wydane po 31 grudnia 2013 roku.

Domy, na budowę których wydano pozwolenie w 2013 roku lub wcześniej, objęte są przepisami obowiązującymi do końca 2013 roku.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 27, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Nowe wymagania dotyczące izolacyjności ścian zewnętrznych | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-12-11 00:56:36

[...]  Okna w nowobudowanych domach – co zmieni się od 2014 roku? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

 • Lampa satynowa Fiona Czarna-Juta Boho 50cm

 • Promocja

  Lampa wisząca dzwoneczki Chmurki Pink + 3 żar...

 • Lampa podłogowa nowoczesna BOHO Black 1pł. ra...

 • Ścierka do mycia okien 35x35

 • Kinkiet Lagos Black TK Lighting

 • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 120W Czarny E27

 • Lampka stołowa drewniana - Elegant