Start Arrow Budowa domuArrow Okna w pomieszczeniach – różne rozmiary, różne parametry

Okna w pomieszczeniach – różne rozmiary, różne parametry

Okna w domach jednorodzinnych powinny estetycznie komponować się zarówno z elewacją czy kolorem dachu, jak i również ze sobą. Nie oznacza to jednak, że każde okno powinno mieć takie same rozmiary czy parametry. Stolarka okienna powinna bowiem być dostosowana do funkcji pomieszczenia oraz do potrzeb i preferencji domowników.

Zróżnicowana wielkość i kształt okien często są podyktowane zamysłem architektonicznym i uwzględniają nie tylko estetykę budynku, ale i optymalne oświetlenie poszczególnych pokoi. Warto jednak pamiętać, że w tym zakresie możemy decydować się odmienne rozwiązania technologiczne. Dobierając parametry wkładów szybowych i profili, mamy rzeczywisty wpływ na izolację cieplną czy wentylację.

Oto kilka wskazówek: jak wybierać okna ze względu na pomieszczenie, w którym się znajdą.

Reprezentacyjne okna w salonie

Decydujące znaczenie przy wyborze stolarki ma to, jak często korzystamy z danego pomieszczenia oraz w jakim celu. W przypadku pokoi, w których domownicy przebywają po kilka godzin w ciągu dnia, konieczne będzie zastosowanie większych przeszkleń, które zapewnią im wystarczającą ilość naturalnego światła.

(Duże okna wypełnią pokój dzienny ciepłem i światłem. fot. MS więcej niż OKNA)

W pomieszczeniach reprezentacyjnych, takich jak salon, jadalnia czy gabinet, nie tylko wykorzystuje się stolarkę o znacznych rozmiarach, ale wręcz szkli całe ściany. Nie należy zapominać jednak o wadach i zaletach takiego rozwiązania.

Zdaniem eksperta: Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA:
Duża powierzchnia przeszkleń może powodować nadmierne przegrzewanie się pomieszczenia latem oraz utratę ciepła zimą, dlatego warto wybierać okna o zwiększonej izolacyjności termicznej. Aby skutecznie ograniczyć straty energii, stosowane są 3-szybowe wkłady, w których przestrzeń wypełniona jest gazem szlachetnym, wzmocnienia termiczne oraz wielokomorowe profile. Tego typu rozwiązania przekładają się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Zobacz także:

Jeśli mieszkasz na  parterze – pamiętaj, że wtedy okna są łatwiejsze do sforsowania przez złodzieja, dlatego tutaj znajdą szczególne zastosowanie szyby, rolety i okucia antywłamaniowe.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Okna plastikowe PVC | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-11 12:18:38

[...] Okna w pomieszczeniach – różne rozmiary, różne parametry Okna w domach jednorodzinnych powinny estetycznie komponować... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645