Start Arrow Budowa domuArrow Okno dachowe: jedno czy dwa mniejsze?

Okno dachowe: jedno czy dwa mniejsze?

Jeżeli adaptacja poddasza przewiduje pomieszczenia mieszkalne, liczba i wielkość okien dachowych powinna dostarczyć odpowiednią ilość światła dziennego. Doradzamy, jakie rozwiązanie jest lepsze: jedno duże okno czy kilka mniejszych na poddaszu.

Jaka powierzchnia okien na poddaszu?

Planując zakup okien dachowych, należy uwzględnić wymagania techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Powierzchnia okien w pomieszczeniu przeznaczonym na stałą obecność domowników, nie może być mniejsza niż 1/8 powierzchnia podłogi.

(Projektanci zalecają, aby powierzchnia okien stanowiła 10% powierzchni podłogi – w ten sposób dostarczymy do wnętrza na poddaszu wystarczającą ilość światła. fot. archiwum DOM.pl)

Warto zwrócić uwagę, że rozporządzenie w sprawie warunków technicznych nie wskazuje maksymalnej powierzchni okien – zatem, jeśli konstrukcja dachu jest wystarczająco wytrzymała – przeszklona może być cała połać dachu!

Pamiętać należy jednak, że przez okna ucieka ciepło – nawet jeśli wybierzemy okna energooszczędne. Im większa powierzchnia okien, tym straty ciepła będą większe.

Okna na poddaszu – jedno czy więcej?

Najlepszy efekt osiągniemy, jeśli okna dachowe będą równomiernie rozłożone na całej powierzchni pomieszczenia. Taki projekt zapewni dobrą widoczność oraz odpowiednią ilość światła o różnych porach dnia.

(Aby dostarczyć jak najwięcej światła dziennego, równomiernie rozłożyć je na całej powierzchni pomieszczenia. fot. archiwum DOM.pl)

Jedno, nawet duże okno doświetla tylko część pomieszczenia. Światło pada na mniejszą powierzchnię niż w przypadku zamontowania dwóch okien o mniejszej powierzchni. Jeżeli zaś cztery okna dachowe zaplanujemy po dwa na przeciwległych połaciach, to oświetlona powierzchnia będzie jeszcze większa.

(Cztery małe okna, o powierzchni szyb co jedno duże okno, zwiększają powierzchnię dobrego doświetlenia. fot. archiwum DOM.pl)

Przy doborze okien na poddasze ważny jest również współczynnik oświetlenia, zwany też współczynnikiem światła dziennego. Kilka mniejszych okien zwiększa powierzchnię o wysokim współczynniku oświetlenia niż jedno dużo okno dachowe (o powierzchni równej kilku mniejszym).

Liczba okien musi być dopasowana również do funkcji, jaką pełnią pomieszczenia na poddaszu. Jeżeli adaptacja poddasza przewiduje salon, jadalnię czy pokój dziecięcy – liczba okien powinna być większa niż w przypadku sypialni czy łazienki na poddaszu.

Zobacz także: 

Jaki rozmiar okien dachowych?

Okna dachowe występują w kilkunastu rozmiarach, możliwe są także okna na indywidualne zamówienie. Zatem kombinacji z rozmieszczeniem różnych okien mamy mnóstwo.

(Długość okna musi być dostosowana do kąta nachylenia połaci – im jest on mniejszy, tym dłuższe powinno być okno. fot. archiwum DOM.pl)

Musimy jednak pamiętać, że długość okna dachowego zależy od kąta nachylenia dachu. Im jest on mniejszy, tym dłuższe powinno być okno. I odwrotnie – domy z dachem stromym powinny mieć krótsze okna. Dzięki tej zasadzie okna dachowe nie tylko zapewnią wystarczającą ilość światła, ale również umożliwią wyglądanie przez okno i z pozycji stojącej, i z siedzącej.

Szerokość okien dachowych może być dostosowana do projektu. Chociaż uwzględnia ona odległości między krokwiami, to jednak wykonanie np. nadbicia krokwi umożliwi zmianę szerokości okna.

Warto wiedzieć, że okno do poddaszy montuje się na tej samej wysokości, co standardowe okno ścienne, czyli na wysokości ok. 90-100 cm od podłogi. Dzięki temu widok z okna możliwy jest także z pozycji siedzącej.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

toptrendymeble-pl Odpowiedz 2012-10-23 16:01:29

jak dla nas extra :)

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-03-27 16:23:12

ale fajnie takie okna wygladaja, szukam mieszkania wlasnie i tak sobie mysle, ze moze z poddaszem, a ze szanse na kredyt mam, open finance wyliczyli bardzo fajna zdolnosc kredytowa

Okno dachowe w łazience - gdzie montować? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-09 11:25:03

[...] Okna dachowe mają różne rozmiary, ale to, jakie okno wybierzemy do naszej łazienki na poddaszu zależy od tego, jaki kąt nachylenia ma dach. Im większy kąt nachylenia dachu tym okno powinno być krótsze. Dzięki temu okna na poddaszu nie tylko dostarczą odpowiednią ilość światła naturalnego, ale również wyglądanie przez nie będzie możliwe zarówno z pozycji stojącej, jak i siedzącej. (Projekt łazienki na poddaszu, Pracownia projektowa WiD studio Wnętrze i Detal) [...]

Ścianka kolankowa a wysokość pomieszczeń na poddaszu | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-02-03 11:54:39

[...] Okno dachowe: jedno czy dwa mniejsze? Jeżeli adaptacja poddasza przewiduje pomieszczenia mieszkalne, liczba i wielkość okien dachowych pow...więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

  • Lampa satynowa Fiona Czarna-Juta Boho 50cm

  • Promocja

    Lampa wisząca dzwoneczki Chmurki Pink + 3 żar...

  • Lampa podłogowa nowoczesna BOHO Black 1pł. ra...

  • Ścierka do mycia okien 35x35

  • Kinkiet Lagos Black TK Lighting

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 120W Czarny E27

  • Lampka stołowa drewniana - Elegant