Start Arrow Budowa domuArrow Okno dachowe w łazience – gdzie montować?

Okno dachowe w łazience – gdzie montować?

Łazienka z oknem to już standard w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Jeżeli budujemy domy z poddaszem, to właśnie na wyższej kondygnacji sytuujemy łazienki, które wraz z sypialniami i garderobą tworzą nocną, prywatną strefę naszego domu. Aranżacje łazienek z oknem dachowym dają niesamowite efekty. Na co jednak należy zwrócić uwagę planując okno połaciowe w łazience?

Wyposażenie pod oknem zależy od wysokości ścianki kolankowej

Ścianka kolankowa to zewnętrzna ściana poddasza, na której opiera się konstrukcja więźby dachowej. Wysokość ścianki kolankowej determinuje wysokość pomieszczeń na poddaszu.

(Jaka wysokość ścianki umożliwia ustawienie wanny pod oknem? fot. VELUX)

Niska ścianka kolankowa utrudnia aranżacje łazienki. Bezpośrednio pod zamontowanym na skosie oknem nie uda nam się ustawić żadnego wyposażenia łazienki. Możemy wtedy jednak zabudować miejsce pod skosem dodatkowymi półkami na przybory toaletowe lub zamontować tam długi (ale nie wysoki) grzejnik łazienkowy.

Z uwagi na prawidłową cyrkulację powietrza, to drugie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze. Grzejniki najczęściej montuje się pod oknem, bez względu na to, czy jest to okno ścienne czy połaciowe. Jeżeli pod oknem znajduje się parapet, warto by miał otwory, które umożliwią prawidłowy ruch powietrza.

Jeżeli ścianka kolankowa jest wyższa niż 80 cm, będziemy mogli ustawić pod oknem toaletkę. Oświetlenie twarzy światłem naturalnym ułatwi wykonywanie makijażu, gdyż oddaje naturalny koloryt cery, a słońce nie będzie się odbijało od ustawionego tyłem do okna lustra.

Wyższa ścianka kolankowa to także możliwość ustawienia wanny pod oknem. Kąpiel pod gwiazdami wprowadzi niesamowity nastrój… Jednak takie rozwiązanie ma swoje wady, o których powiemy na następnej stronie.

Jeżeli chcemy, aby pod oknem znajdowała się umywalka, ścianka kolankowa musi być wysoka. Pamiętajmy, że przed umywalką jesteśmy zwykle w pozycji stojącej. Jeżeli umywalka ma głębokość 50-55 cm, to ścianka kolankowa nie może być niższa niż 140 cm. W przeciwnym razie nie będziemy mogli wygodnie stanąć, a powierzchnia umywalki przy ścianie nie zostanie wykorzystana (często ustawiamy tam przybory toaletowe).

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
CZY WANNA POD OKNEM TO DOBRY POMYSŁ?
CO Z WENTYLACJĄ ŁAZIENKI NA PODDASZU?

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

  • Lampa satynowa Fiona Czarna-Juta Boho 50cm

  • Promocja

    Lampa wisząca dzwoneczki Chmurki Pink + 3 żar...

  • Lampa podłogowa nowoczesna BOHO Black 1pł. ra...

  • Ścierka do mycia okien 35x35

  • Kinkiet Lagos Black TK Lighting

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 120W Czarny E27

  • Lampka stołowa drewniana - Elegant