Start Arrow Budowa domuArrow Okno plastikowe czy drewniane?

Okno plastikowe czy drewniane?

Stan okien w większości polskich mieszkań pozostawia wiele do życzenia. Wymieniamy okna, aby w mieszkaniu było ciepłej, ciszej, bardziej estetycznie. Liczymy na oszczędności w zużyciu energii potrzebnej do ogrzania naszego domu.

Utrwalone powszechnie przekonanie o wyższości okien plastikowych nad drewnianymi powoduje, że w takiej sytuacji sięgamy po okna wykonane z PVC. Zakup nowych okien to poważna inwestycja na lata, dlatego powinniśmy szczególnie starannie dokonać ich wyboru.

Powszechnie uznaną zaletą okien z PVC jest ich wysoka szczelność. Ta zaleta może jednak okazać się uciążliwą wadą. Zbyt duża szczelność prowadzi do zawilgocenia pomieszczeń i rozwoju grzybów. W razie pożaru, okna z PVC, mimo iż są niepalne, wydzielają toksyczne związki. Plastikowe ramy mają właściwości elektrostatyczne- przyciągają kurz a co za tym idzie wymagają częstszego mycia. Plastik używany do ich wyrobu rozszerza się pod wpływem temperatury, w razie nieumiejętnej instalacji okna może to skutkować zakleszczaniem się skrzydeł okna bądź prowadzić do pęknięć szyb. Długotrwałe wystawienie na działanie promieni słonecznych niskiej jakości tworzywa PVC skutkuje nieodwracalnymi odbarwieniami. Wreszcie nie każdemu musi odpowiadać zimny i niezbyt elegancki plastik.

okno_drewniane

Dobrą odpowiedzią na okna z PVC są okna drewniane. Posiadają one szereg zalet, o których warto pamiętać. Drewno jest materiałem naturalnym, bezpiecznym, niewydzielającym  szkodliwych substancji. Gwarantuje lepsze właściwości izolacyjne niż PVC. Dzięki użyciu  klejonego drewna, okna zeń wytworzone są odporne na paczenie. Ramy wykonane z drewna charakteryzują się dużą stabilnością i wytrzymałością. Drewno na okna powinno być dobrej jakości – bez sęków i pęcherzy żywicy. Słusznym rozwiązaniem jest wybór sprawdzonego i uznanego na rynku producenta, jak na przykład firmy Sokółka czy  Pol-skone. Przy zastosowaniu odpowiednich farb zachowamy widoczny rysunek słojów drewna, czego nie zastąpi nawet najlepsza okleina.

Wybierając okna drewniane nie zamykamy sobie drogi do zmian koloru ramy. Zależnie od aranżacji wnętrza możemy dobrać odcień ramy. Okna drewniane, mimo iż nie przyciągają kurzu, wymagają większej ilości zabiegów konserwacyjnych. Raz na 5 do 8 lat konieczne jest malowanie okna. Drewno jest materiałem bardziej eleganckim, nieco droższym od plastiku. Niezastąpione jest przy wymianie okien w budynkach zabytkowych. Nie jest to materiał wolny od wad, lecz godny uwagi ze względu na swe niewątpliwe zalety.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Dawid Odpowiedz 2017-08-16 13:54:43

Jeśli chodzi o względy wizualne to moim zdaniem lepiej prezentują się okna drewniane. Sam sobie takie założyłem, a wszystkim zajęła się firma Atos z Lublina. Okna wyglądają super i są bardzo solidne, więc uważam że był to dobry wybór.

majeczka83 Odpowiedz 2011-06-07 12:58:15

Ja mam wprost przeciwne wrażenia odnośnie plastikowych okien. Kilka ładnych lat temu moja siostra wstawiła okna plastikowe i po prostu takie zimno ciągnie,że aż się dziwię - wcale nie powiem żeby były szczelne:( Fakt że o drewniane trzeba dbać, ale to też zależy od marki. Ja mam pasywne okna i naprawdę nie wymagają wielu zabiegów konserwujących.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-05-29 18:40:07

wymiana w drewnianych oknach szyby wiaze sie z powazna inwestycja stanowczo polecam plastik czysty w utrzymaniu latwy w myciu fakt faktem sa szczelne ale mieszkania sie wietrzy i mozna okna trzymac twz.rozszczelnieniu pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty