Start Arrow Budowa domuArrow Okno w kuchni – jak je zaplanować?

Okno w kuchni – jak je zaplanować?

Jak dobrać okno do kuchni, by odpowiednio doświetlało i wentylowało pomieszczenie? W jaki sposób powinno się otwierać? Na co zwrócić uwagę rozmieszczając okna względem stron świata? Na jakiej wysokości montować okno? Przedstawiamy optymalne pomysły na okno w kuchni.

Okno w kuchni powinno umożliwiać wietrzenie i wentylowanie pomieszczenia. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni sposób otwierania okien. Od niego zależy również, co i jak będziemy mogli ustawić na parapecie.

 

(Okna w kuchni doświetlają i wentylują pomieszczenie. fot. archiwum DOM.pl)

Sposób otwierania okien

Do kuchni dobrym rozwiązaniem są okna uchylno-rozwieralne, otwierane do wewnątrz. Z funkcji rozwieranej będziemy korzystać głównie podczas mycia okien. Uchylenie okna zapewni nam odpowiednią cyrkulację powietrza.

Otwieranie okien powinno umożliwiać tzw. mikrowentylację, czyli odsunięcie skrzydła od ramy na kilka milimetrów po całym obwodzie.

Warto pamiętać:
W kuchni w wyniku gotowania i zmywania, powstaje duża ilość pary wodnej. Wietrzenie kuchni, szczególnie zimą może się wiązać z kosztowną stratą energii cieplnej. Wystarczy zamontować nawiewniki, które zapewnią nam dopływ świeżego powietrza bez wychładzania wnętrza. Takie rozwiązanie pomoże nam też pozbyć się nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach. Nawiewniki najczęściej montuje się w górnej części okna – na skrzydle okiennym i ościeżnicy.

Innym sposobem na okno w kuchni, są okna nieotwieralne w dolnej, a otwieralne w górnej części. Umożliwią one nam niemalże dowolną aranżacje miejsca pod oknem czy na parapecie wewnętrznym: ustawienie akcesoriów kuchennych czy ziół w doniczkach.

Miejsce oszczędzimy również wtedy, gdy wybierzemy okno przesuwno-uchylne. Nie zabierają przestrzeni w momencie ich otwarcia, można je także całkowicie albo tylko częściowo otworzyć bądź – po przestawieniu klamki – tylko uchylić.

 

(Okna przesuwne oszczędzają miejsce, którego wymagają skrzydła okien rozwieralnych. fot. GEALAN)

Zobacz: 

Jeżeli urządzamy kuchnie na poddaszu, ciekawym rozwiązaniem mogą być okna kolankowe, składające się z okna dachowego montowanego w połaci dachu oraz z pionowego dolnego okna montowanego w ściance kolankowej. Dolna część zamontowana na ściance kolankowej nie musi być wtedy otwieralna.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
NA JAKIEJ WYSOKOŚCI MONTOWAĆ OKNA?

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645