Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Olejowanie chroni drewno

Olejowanie chroni drewno

Aby mieć pewność, że drewno lite jest właściwie zabezpieczone przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, warto przeprowadzić jego olejowanie. Aby jednak było ono w pełni skuteczne, zabieg ten musi być przeprowadzony prawidłowo.

Niewątpliwą zaletą olejowania jest także to, że zabieg ten może być przeprowadzony miejscowo – nie musimy przeprowadzać renowacji całej podłogi. Poza tym podłoga olejowana zachowuje swoją naturalną strukturę – wystarczy jej dotknąć, aby poczuć różnicę pomiędzy nią a powierzchnią lakierowaną.

Olej wnika głęboko w strukturę drewna i zabezpiecza je od środka. W rezultacie drewno jest łatwe do utrzymania w czystości i odporne na wilgoć. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności – na przykład w łazience. Lakierowana podłoga nie tylko sprawia, że drewno „oddycha”, ale ma także inne wady. Jedną z nich jest to, że para wodna wnika w drewno przez najmniejsze szczeliny w powierzchni lakieru, a następnie lakier blokuje jej parowanie.

(Olejowanie chroni podłogę przed wilgocią. Metoda ta świetnie sprawdzi się zatem w pomieszczeniach o podniesionej wilgotności)

Dla jeszcze lepszego efektu niektóre z powierzchni olejowanych warto zabezpieczyć warstwa pasty lub wosku. Sam wosk nie stanowi wystarczającej ochrony, gdyż chroni drewno jedynie powierzchniowo. Warstwa wosku ściera się, więc drewno staje się mniej odporne na zużycie.

Lakierowana powierzchnie są oczywiście efektowne. Wygląda ciekawie zwłaszcza, gdy słoje drewna są wyraźnie zarysowane, co daje efekt trójwymiarowości. Pamiętajmy jednak, że tam, gdzie podłoga jest poddawana intensywnej eksploatacji (na przykład w przedpokoju) nie warto używać lakieru niskiej jakości. Szybko zacznie on bowiem odpryskiwać, co będzie wyglądało nieestetycznie. Dużo lepiej przeprowadzić tam olejowanie – wówczas podłoga będzie matowa, ale będziemy mogli mieć pewność, że drewno jest zabezpieczone nawet do kilkunastu milimetrów pod powierzchnią. Im intensywniej użytkowana jest podłoga tym częściej zabieg należy powtarzać.

Niektóre z gatunków drewna są oleiste z natury. Wówczas należy być szczególnie ostrożnym przy dobieraniu preparatów do pielęgnacji. Niewłaściwie dobrane mogą wejść w reakcję z naturalnymi składnikami drewna, co może spowodować jego nieodwracalne zniszczenie (brzydki nalot albo plamy). Nie trzeba chyba dodawać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka do pielęgnacji drewna należy bezwzględnie przeczytać ulotkę.

Jeśli chodzi o podłogi z drewna egzotycznego, to do ich pielęgnacji zazwyczaj przeznaczone są specjalistyczne środki. Niektóre jego rodzaje natomiast są w naturalny sposób zaimpregnowane i ich dodatkowe zabezpieczanie wcale nie jest konieczne.

Wszystkie czynności pielęgnacyjne powinny być przeprowadzane tak często, jak tylko zajdzie potrzeba. Oczywiście im intensywniej użytkowana i mocniej zniszczona jest podłoga, tym częściej zabiegi trzeba powtarzać. W przypadku podłogi olejowanej pojawia się jeszcze jedna zaleta – jej pielęgnacja na co dzień sprowadza się do usuwania piasku i kurzu.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642