Start Arrow Budowa domuArrow Opinia geotechniczna obowiązkowa dla domów jednorodzinnych

Opinia geotechniczna obowiązkowa dla domów jednorodzinnych

Zgodnie z obowiązującym prawem, od 29 kwietnia 2012 roku dla obiektów wszystkich kategorii geotechnicznych, w tym dla domów jednorodzinnych, konieczne jest sporządzenie opinii geotechnicznej. Jest to wymagany dokument do uzyskania pozwolenia na budowę.

Kategorię geotechniczną całego obiektu budowlanego lub jego poszczególnych części określa projektant obiektu budowlanego na podstawie badań geotechnicznych gruntu, których zakres uzgadnia z wykonawcą specjalistycznych robót geotechnicznych. Większość domów jednorodzinnych należy do pierwszej kategorii geotechnicznej. Dla obiektów budowlanych pierwszej kategorii geotechnicznej zakres badań geotechnicznych może być ograniczony do wierceń i sondowań oraz określenia rodzaju gruntu na podstawie analizy makroskopowej.

(W przypadku obiektów drugiej i trzeciej kategorii opracowuje się dodatkowo dokumentację badań podłoża gruntowego.)

Po stwierdzeniu innych od przyjętych w badaniach warunków geotechnicznych gruntu projektant obiektu budowlanego zmienia jego kategorię geotechniczną – wtedy do projektu budowlanego konieczne będzie dołączenie nie tylko opinii geotechnicznej, ale również badań podłoża gruntowego i projektu geotechnicznego.

Jak wyglądają badania geotechniczne?

Badania geotechniczne to dodatkowy koszt, który musi ponieść inwestor. Dają jednak informacje konieczne do właściwej adaptacji fundamentów budynku, doboru ich izolacji. Na ich podstawie architekt podejmie decyzję o możliwości podpiwniczenia budynku bądź rezygnacji z piwnicy czy możliwości odprowadzenia wód opadowych.

(Nawet jeśli kupujemy gotowe projekty domów, niezbędne jest dostosowanie ich do budowy geologicznej działki. Na bazie badań geologicznych powstaje projekt fundamentów – parametry geotechniczne wpływają na wybór rodzaju fundamentów.)

Geotechnik wykona na działce specjalne odwiert geologiczne, z których pobierze próbki do badań. Nowoczesne techniki analiz pozwalają na komputerowe określenie, czy na działce występują wody gruntowe, jak ich poziom waha się sezonowo, jaki grunt występuje na działce, jaka jest nośność gruntu. Wraz z analizą otrzymamy również przekroje geotechniczne i parametry nośności warstw geotechnicznych. Specjalista zapisze również swoje wnioski i zalecenia.

Co zawiera opinia geotechniczna?

Opinia geotechniczna składa się z części opisowej i graficznej. W części opisowej znajduje się informacja o poziomie wód gruntowych, o poszczególnych warstwach gruntów, określa się również kategorię geotechniczną oraz szczegółowe zalecenia dotyczące zakresu niezbędnych badań.

W części graficznej na planie sytuacyjnym zaznacza się punkty wierceń i linie przekrojów geotechnicznych z zobrazowanymi warstwami gruntu.

Warto wiedzieć – kategoria geotechniczna

Rozróżnia się następujące kategorie geotechniczne obiektu budowlanego:

1) pierwsza kategoria geotechniczna, która obejmuje posadawianie niewielkich obiektów budowlanych, o statycznie wyznaczalnym schemacie obliczeniowym w prostych warunkach gruntowych, w przypadku których możliwe jest zapewnienie minimalnych wymagań na podstawie doświadczeń i jakościowych badań geotechnicznych, takich jak:
a) 1- lub 2-kondygnacyjne budynki mieszkalne i gospodarcze,
b) ściany oporowe i rozparcia wykopów, jeżeli różnica poziomów nie przekracza 2,0 m,
c) wykopy do głębokości 1,2 m i nasypy budowlane do wysokości 3,0 m wykonywane w szczególności przy budowie dróg, pracach drenażowych oraz układaniu rurociągów;

2) druga kategoria geotechniczna, która obejmuje obiekty budowlane posadawiane w prostych i złożonych warunkach gruntowych, wymagające ilościowej i jakościowej oceny danych geotechnicznych i ich analizy, takie jak:
a) fundamenty bezpośrednie lub głębokie,
b) ściany oporowe lub inne konstrukcje oporowe, z zastrzeżeniem pkt 1 lit. b, utrzymujące grunt lub wodę,
c) wykopy, nasypy budowlane, z zastrzeżeniem pkt 1 lit. c, oraz inne budowle ziemne,
d) przyczółki i filary mostowe oraz nabrzeża,
e) kotwy gruntowe i inne systemy kotwiące;

3) trzecia kategoria geotechniczna, która obejmuje:
a) obiekty budowlane posadawiane w skomplikowanych warunkach gruntowych,
b) nietypowe obiekty budowlane niezależnie od stopnia skomplikowania warunków gruntowych, których wykonanie lub użytkowanie może stwarzać poważne zagrożenie dla użytkowników, takie jak: obiekty energetyki, rafinerie, zakłady chemiczne, zapory wodne i inne budowle hydrotechniczne o wysokości piętrzenia powyżej 5,0 m, budowle stoczniowe, wyspy morskie i platformy wiertnicze oraz inne skomplikowane budowle morskie, lub których projekty budowlane zawierają nieznajdujące podstaw w przepisach nowe niesprawdzone w krajowej praktyce rozwiązania techniczne,
c) obiekty budowlane zaliczane do inwestycji mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko,
d) budynki wysokościowe projektowane w istniejącej zabudowie miejskiej,
e) obiekty wysokie, których głębokość posadawiania bezpośredniego przekracza 5,0 m lub które zawierają więcej niż jedną kondygnację zagłębioną w gruncie,
f) tunele w twardych i niespękanych skałach, w warunkach niewymagających specjalnej szczelności,
g) obiekty infrastruktury krytycznej,
h) obiekty zabytkowe i monumentalne.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 7, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
9
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Marcinobrazowy Odpowiedz 2018-03-14 10:17:21

Witam, Badania gruntu pod dom lub inną inwestycję są ważne. Sam robiłem co pozwoliło mi zaoszczędzić na budowie domu ładnych parę tysięcy złotych, a wydając na badania 700 złotych. Korzystałem z firmy Laboratorium Budowlane z Zielonej Góry. Szybko i dobrze wykonali swoją pracę.

Krist Odpowiedz 2016-03-24 00:56:09

Dla nas usługę wykonywała firma Ekolab z Kobylnicy . Zdecydowanie wolałem zainwestować w te badania, niż później martwić się, że coś będzie nie tak. Pomiary i dokumentacja były zrobione wyjątkowo szybko, to i budowa szybko ruszyła.

RobertD Odpowiedz 2016-02-23 16:13:03

Wykonanie badań geologicznych jest ważne i wcale nie jest specjalnie drogie, więc moim zdaniem nie warto lekkomyślnie próbować zaoszczędzić nie wykonując tych badań. Dla nas robił je zakład usług geologiczno-geotechnicznych Kadłubowski z Warszawy. Poszło sprawnie, budowa ruszyła a ja mogłem spać spokojnie, że nie będzie dalej problemów związanych z podłożem pod budynkiem.

Geosolum Odpowiedz 2015-10-26 20:25:58

Wykonanie badań geologicznych jest bardzo ważne. Dzięki nim możemy nawet zaoszczędzić, projektant znając warunki gruntowe nie "przeprojektuje" fundamentów tylko zaplanuje optymalne do danej sytuacji geologicznej. Zakres i rodzaj badań zależny jest od kategorii geotechnicznej i warunków gruntowych. Wyjaśnienie tych pojęć i wielu innych zagadnień znajdziecie na stronie geosolum.pl Tak więc nie tylko aspekty prawne powinny nas skłonić do ich wykonania ale też zdrowy rozsądek.

marekw Odpowiedz 2015-02-01 00:13:00

wg mnie to jest słuszny przepis, taką wiedzę powinniśmy mieć o terenie, który nabywamy, usługi geotechniczne nie są drogie np. u geoxx.pl/

chętnie oddam kasę geodetom Odpowiedz 2014-12-31 14:57:27

Ta. Mam działkę wokół której stoją nowe domy, max 3letnie. Działki kwadratowe niewiele ponad 500m2. Wszyscy wokół budowali bez odwiertów, na pewno domy im się zawalą. A może będzie inaczej i wszystkie będą stały pięknie, a mnie uratuje super-geodeta bo akurat będzie tam zasypane wysypisko... A co mi tam. Oddam pędzlowi ten tysiączek, jeszcze bym głupot nakupował.

aga Odpowiedz 2014-12-09 16:47:01

Nie miałam pojęcia że to takie ważne. Wezmę to pod uwagę .

GeoEkoBud Odpowiedz 2014-10-27 11:59:21

Bardzo dobry artykuł przedstawiający dlaczego tak ważne i istotne są badania geotechniczne przed rozpoczęciem budowy. W przypadku zapraszam Państwa do kontaktu.

GeoEkoBud Odpowiedz 2014-10-24 17:06:15

Bardzo dobry artykuł, który dokładnie wyjaśnia dlaczego potrzebne są badania gruntu. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy na czym tak naprawdę stoi ich dom, który nagle po kilku czy tez kilkunastu latach nagle zaczyna pękać ... Jako firma zalecamy badania geotechniczne już przed zakupem działki. Wtedy macie Państwo świadomosc tego co tak naprawdę kupujecie. W swojej dotychczasowej karierze miałem do czynienia z różnymi przypadkami (zasypane dzikie składowiska odpadów, stawy itp). Badania geotechniczne nie są drogie. Biorąc pod uwagę wartość całej inwestycji stanowią jedynie znikomą część poniesionych nakładów. Kształtują się od 700-1200 zł w zależności od warunków gruntowych (rodzaj gruntu w którym wykonywane są otwory). Inne ceny są przy wierceniu w gruntach łatwozwiercalnych (piaski, gliny), a inne w przypadku skał. Zwykle wykonuje się 3 otwory do głębokości 3,0 m ppt dla budynków jednorodzinnych, niepodpiwniczonych, natomiast dla podpiwniczonych od 4,0-5,0 m ppt. W przypadku pytań zapraszam Państwa na stronę internetową firmy geoekobud.pl Służę pomocą i fachową poradą w razie wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa Flexi Minky 3pł.

  • Promocja

    Lampa wisząca Minelli Zielona, Apla: Złota

  • Świecznik żyrandol 4 pł. patyna

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 300 80W Czarny 30cm

  • Drewniane puzzle układanka Miś Kształty

  • Lampa wisząca Hilton 4pł. TK Lighting + GRATI...

  • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

  • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...