Start Arrow Budowa domuArrow Opinia geotechniczna obowiązkowa dla domów jednorodzinnych

Opinia geotechniczna obowiązkowa dla domów jednorodzinnych

Zobacz także:

Zabezpieczenia domu przed wodą gruntową

Bardzo istotne jest określenie maksymalnego poziomu wody gruntowej, a także możliwości jego wahania. Posadowienie płyty fundamentowej musi przewidywać podnoszenie się poziomu wody. W przeciwnym razie podczas wykopów może okazać się, że posadowienie znajduje się poniżej poziomu wody gruntowej i konieczne będzie odwodnienie lub wprowadzenie zmian w projekcie dotyczących doboru odpowiedniej izolacji.

Budowa domu na glinie

Na terenie Polski bardzo często występują grunty spoiste, takie jak gliny. Domy jednorodzinne usytuowane są na nich od lat, bez uszczerbku na konstrukcji budynku. Nie na każdej glinie jednak będziemy mogli wybudować dom. Gliny mają różne pochodzenie. Najczęściej spotkać się można z gruntem z gliny pochodzenia lodowcowego lub gruntem z gliny pochodzenia rzecznego, zwanego madami.

Budowa domu – na jakiej głębokości fundamenty?

To, na jakiej głębokości powinny znajdować się fundamenty domu, uzależnione jest od wielu czynników, m.in. od poziomu występowania gruntów nośnych i wody gruntowej, głębokości fundamentów budynków sąsiednich czy też od planowanego podpiwniczenie domu.

Jak uniknąć błędów podczas stawiania fundamentów?

Staranne wykonanie fundamentów to kluczowy etap dla dalszych prac przy budowie domu, ponieważ wszelkie uchybienia wpłyną niekorzystnie nie tylko na przebieg budowy, ale i na późniejsze użytkowanie obiektu. Na co zwrócić szczególną uwagę na tym etapie robót i jak uniknąć błędów podczas stawiania fundamentów?

« Wstecz

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 7, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
9
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Marcinobrazowy Odpowiedz 2018-03-14 10:17:21

Witam, Badania gruntu pod dom lub inną inwestycję są ważne. Sam robiłem co pozwoliło mi zaoszczędzić na budowie domu ładnych parę tysięcy złotych, a wydając na badania 700 złotych. Korzystałem z firmy Laboratorium Budowlane z Zielonej Góry. Szybko i dobrze wykonali swoją pracę.

Krist Odpowiedz 2016-03-24 00:56:09

Dla nas usługę wykonywała firma Ekolab z Kobylnicy . Zdecydowanie wolałem zainwestować w te badania, niż później martwić się, że coś będzie nie tak. Pomiary i dokumentacja były zrobione wyjątkowo szybko, to i budowa szybko ruszyła.

RobertD Odpowiedz 2016-02-23 16:13:03

Wykonanie badań geologicznych jest ważne i wcale nie jest specjalnie drogie, więc moim zdaniem nie warto lekkomyślnie próbować zaoszczędzić nie wykonując tych badań. Dla nas robił je zakład usług geologiczno-geotechnicznych Kadłubowski z Warszawy. Poszło sprawnie, budowa ruszyła a ja mogłem spać spokojnie, że nie będzie dalej problemów związanych z podłożem pod budynkiem.

Geosolum Odpowiedz 2015-10-26 20:25:58

Wykonanie badań geologicznych jest bardzo ważne. Dzięki nim możemy nawet zaoszczędzić, projektant znając warunki gruntowe nie "przeprojektuje" fundamentów tylko zaplanuje optymalne do danej sytuacji geologicznej. Zakres i rodzaj badań zależny jest od kategorii geotechnicznej i warunków gruntowych. Wyjaśnienie tych pojęć i wielu innych zagadnień znajdziecie na stronie geosolum.pl Tak więc nie tylko aspekty prawne powinny nas skłonić do ich wykonania ale też zdrowy rozsądek.

marekw Odpowiedz 2015-02-01 00:13:00

wg mnie to jest słuszny przepis, taką wiedzę powinniśmy mieć o terenie, który nabywamy, usługi geotechniczne nie są drogie np. u geoxx.pl/

chętnie oddam kasę geodetom Odpowiedz 2014-12-31 14:57:27

Ta. Mam działkę wokół której stoją nowe domy, max 3letnie. Działki kwadratowe niewiele ponad 500m2. Wszyscy wokół budowali bez odwiertów, na pewno domy im się zawalą. A może będzie inaczej i wszystkie będą stały pięknie, a mnie uratuje super-geodeta bo akurat będzie tam zasypane wysypisko... A co mi tam. Oddam pędzlowi ten tysiączek, jeszcze bym głupot nakupował.

aga Odpowiedz 2014-12-09 16:47:01

Nie miałam pojęcia że to takie ważne. Wezmę to pod uwagę .

GeoEkoBud Odpowiedz 2014-10-27 11:59:21

Bardzo dobry artykuł przedstawiający dlaczego tak ważne i istotne są badania geotechniczne przed rozpoczęciem budowy. W przypadku zapraszam Państwa do kontaktu.

GeoEkoBud Odpowiedz 2014-10-24 17:06:15

Bardzo dobry artykuł, który dokładnie wyjaśnia dlaczego potrzebne są badania gruntu. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy na czym tak naprawdę stoi ich dom, który nagle po kilku czy tez kilkunastu latach nagle zaczyna pękać ... Jako firma zalecamy badania geotechniczne już przed zakupem działki. Wtedy macie Państwo świadomosc tego co tak naprawdę kupujecie. W swojej dotychczasowej karierze miałem do czynienia z różnymi przypadkami (zasypane dzikie składowiska odpadów, stawy itp). Badania geotechniczne nie są drogie. Biorąc pod uwagę wartość całej inwestycji stanowią jedynie znikomą część poniesionych nakładów. Kształtują się od 700-1200 zł w zależności od warunków gruntowych (rodzaj gruntu w którym wykonywane są otwory). Inne ceny są przy wierceniu w gruntach łatwozwiercalnych (piaski, gliny), a inne w przypadku skał. Zwykle wykonuje się 3 otwory do głębokości 3,0 m ppt dla budynków jednorodzinnych, niepodpiwniczonych, natomiast dla podpiwniczonych od 4,0-5,0 m ppt. W przypadku pytań zapraszam Państwa na stronę internetową firmy geoekobud.pl Służę pomocą i fachową poradą w razie wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • TK Lighting Kinkiet Diamond Black

  • Promocja

    Lampa nocna Minky

  • Lampa Flexi Minky 3pł.

  • Lampa Sufitowa MIA WHITE 3pł.

  • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

  • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...

  • TK Lighting Lampa stołowa Pico white